Nechci se změnit, řekla Krejčíková po triumfu. Psycholožka prý hrála klíčovou roli

Aleš Vávra Aleš Vávra
13. 6. 2021 7:10
"Jsem neuvěřitelně šťastná. Splnil se mi sen," kroutila nevěřícně hlavou česká tenistka Barbora Krejčíková už jako čerstvá grandslamová šampionka ve dvouhře na Roland Garros.
Barbora Krejčíková s trofejí pro vítězku Roland Garros.
Barbora Krejčíková s trofejí pro vítězku Roland Garros. | Foto: Reuters

Netušila, jak popsat své emoce. Dvě hodiny po proměněném finálovém mečbolu stále složitě hledala slova vhodná pro vyjádření svých pocitů.

"Míchá se ve mně tolik emocí, tolik věcí mi běží hlavou. Je těžké dát dohromady nějaké věty," popisovala, aby se hned vzápětí rozjela a otevřeně hovořila o závěru fenomenální cesty pro pohár Suzanne Lenglenové.

Za hlavní klíč k životnímu úspěchu označila psychiku. Znovu musela před zápasem vést dlouhý hovor s psycholožkou a opět se dočkala pomoci, kterou potřebovala. "Ujistila mě, že jakmile vstoupím na kurt, panika zmizí. A to se také stalo. Byla jsem za to strašně šťastná," prozradila.

S psycholožkou se radila od osmifinále proti Sloane Stephensové už i před každým následujícím zápasem. Právě před duelem s americkou přemožitelkou Karolín Plíškové a Muchové zůstala zamčená v šatně, plačící, panikařící a paralyzovaná. 

Ve své kůži nebyla ani v posledních třech dnech, kdy na ni nervozita dolehla plnou vahou.

"Nikdy jsem nebyla v takové situaci, opravdu jsem chtěla moc vyhrát, na druhou stranu jsem ale věděla, že pokud budu chtít moc vyhrát, tak si na sebe vytvořím tlak a nevyhraju," přiblížila zapeklitost situace.

Dostala jednoduché rady, jak se s nervozitou poprat. "Dala mi odvahu jít na kurt a být šťastná za to, že na něj mohu jít. Měla jsem to brát jako běžný zápas, dokonce spíš jako trénink. To byl přístup, který pomohl," prozradila Krejčíková.

Pětadvacetiletá tenistka z Ivančic se za osm měsíců vyšvihla z hráčky druhé světové stovky k trofeji pro grandslamovou šampionku. Zařadila se po bok českých tenisových legend.

Po Haně Mandlíkové, Janě Novotné a Petře Kvitové je čtvrtou Češkou, která na turnajích velké čtyřky ovládla dvouhru.

Jak se jí změní život? Krejčíková především doufá, že nevšední úspěch nijak nezmění ji samotnou.

"Chci to být pořád já, nechci se změnit, chci dál tvrdě pracovat. Je to pro mě velká motivace, abych si tuhle cestu užívala. Myslím si, že pořád budu ta malá holka z malého města, která začínala mlácením o tenisovou zeď. Ne, nejspíš se nic nezmění," usmívala se.

Inspiraci v tom, jak by velký úspěch neměl zásadně pozměnit charakterové rysy člověka, hráčce dala její zesnulá trenérka Jana Novotná.

Krejčíková světu připomněla příběh začátku jejich spolupráce. Jako mladá juniorka sebrala odvahu, zaklepala na dveře wimbledonské šampionky z roku 1996 a požádala o pomoc s tenisovou kariérou. 

"Netušila jsem tehdy, jak bude reagovat. Ale byla strašně milá, vřelá. Řekla mi, ať přijdu na trénink, že si můžeme pinknout," zavzpomínala Krejčíková.

"Byla jsem z takové osobnosti nervózní, ale ona se vůbec nechovala jako někdo, kdo má doma tolik titulů. Byla úplně normální. To jsem si na ní hrozně cenila a bylo to něco, co mě inspirovalo. Byla to ikona, ale stále velmi pokorná. Prostě vzor. Chtěla bych být stejná," zasnila se v součtu se čtyřhrami již šestinásobná grandslamová vítězka.

"Vždycky mi říkala: Je jedno, kolik toho vyhraješ, vždycky musíš přijít a říct ahoj, prosím a děkuji. Je strašně důležité chovat se mile," dodala nová česká tenisová šampionka.

Video: Sestřih finále French Open mezi Barborou Krejčíkovou a Ruskou Anastasií Pavljučenkovovou

Sestřih finále French Open mezi Barborou Krejčíkovou a Ruskou Anastasií Pavljučenkovovou. | Video: Associated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Brazilský exprezident Lula je očištěn, jeho údajná korupční kauza je promlčená

Brazilský soud v pátek definitivně ukončil kauzu, kvůli které strávil bývalý prezident Luiz Inácio Lula da Silva rok a půl ve vězení. Případ s podezřelým převodem luxusního bytu, který podle obžaloby Lula da Silva přijal jako úplatek, je podle soudu totiž promlčený, informovala agentura EFE. Původní rozsudek vloni zrušil nejvyšší soud a nařídil, aby se případem znovu zabývala justice v hlavním městě Brasília. Bývalému prezidentovi se tak definitivně otevřela cesta, aby se mohl letos znovu ucházet o úřad hlavy státu.

Podezřelá transakce s bytem se stala v roce 2011. Promlčecí lhůta činí v těchto případech 16 let. Na šestasedmdesátiletého Lulu se však vztahuje poloviční doba, se kterou brazilské zákony počítají u lidí ve věku nad 70 let.

Podle obžaloby Lula dostal od stavební firmy OAS luxusní byt v přímořské letovisku Guarujá. Výměnou za to bývalý prezident údajně protežoval firmu při zakázkách státní ropné společnosti Petrobras. Za korupci Lula dostal v roce 2018 trest 12 let vězení a za mřížemi strávil 19 měsíců. Propustilo ho rozhodnutí nejvyššího soudu, podle kterého nesmí být uvězněn člověk, který ještě nevyčerpal všechny možnosti odvolání.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy