Vrátíme se silnější, slíbily Češky. Trofej měly nadosah, jenže přišel nečekaný kolaps

8. 11. 2022 6:06
Tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková triumf na Turnaji mistryň neobhájily. Nasazené jedničky prohrály dramatické finále v americkém Fort Worth s rusko-belgickou dvojicí Veronika Kuděrmětovová, Elise Mertensová 2:6, 6:4, 9:11 a vítěznou trofej Martiny Navrátilové podruhé za sebou nezískaly.
Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková na letošním Turnaji mistryň
Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková na letošním Turnaji mistryň | Foto: Reuters

Šestadvacetileté Češky otočily nepříznivý vývoj ze stavu 0:1 na sety a 3:4 ve druhé sadě, v rozhodujícím super tie-breaku ale nevyužily vedení 7:2. Duel po hodině a 44 minutách ztratily.

"Bylo to vyrovnané až do konce a věřím, že jsme fanouškům nabídly pěknou show. Tentokrát jsme my ty smutné, ale vrátíme se zpět," slíbila Krejčíková.

"Soupeřkám gratulujeme, měly skvělý týden. Těším se, že nás příští rok čeká další úspěšná sezona a zahrajeme si proti sobě ve finále víckrát," doplnila v pozápasovém rozhovoru na kurtu.

Vítězky tří letošních grandslamových titulů nevyužily možnost stát se sedmým párem v historii, který by na Turnaji mistryň obhájil vítězství. Krejčíková se Siniakovou byly ve finále prestižní soutěže potřetí, neuspěly stejně jako v roce 2018.

"Byl to těžký zápas. Soupeřky hrály tvrději a zasloužily si to. Věřím, že se vrátíme příští rok ještě silnější. Jsem na nás s Bárou hrdá. Máme za sebou dlouhou cestu, ale vedeme si dobře," prohlásila Siniaková.

Kuděrmětovová s Mertensovou, jež plnily roli nasazených čtyřek, oplatily Češkám semifinálovou porážku z letošního Australian Open a slavily největší společný triumf. Obě hráčky vyhrály prestižní WTA Finals poprvé, Mertensová vloni neuspěla ve finále se Sie Šu-wej z Tchaj-wanu.

"Minulý rok jste mě porazily, takže to letos byla trochu odveta. Pořád jste ale nejlepším týmem na světě a můžete na sebe být pyšné. Vždyť jste tento rok vyhrály tři grandslamy," řekla českým tenistkám Mertensová.

"Na konci zápasu jsem byla hodně nervózní a teď tomu ani nemůžu uvěřit," dodala šestadvacetiletá Belgičanka.

Krejčíková se Siniakovou nevstoupily do finálového duelu nejlépe. Obě české tenistky přišly v úvodu o servis a rusko-belgický pár získal vedení 4:0. Turnajové čtyřky následně sadu bez potíží dopodávaly a ujaly se za třiatřicet minut vedení. Češky přišly o set vůbec poprvé na turnaji.

Brněnská rodačka Krejčíková před zahájením druhého setu opustila na chvíli kurt a obhájkyně titulu se po přestávce zlepšily. Přestože Češky v sedmé hře přišly o servis, nepříznivý stav je nezlomil a třemi gamy za sebou vývoj zvrátily.

V rozhodujícím super tie-breaku se Krejčíková se Siniakovou dostaly do vedení 7:2 a měly výhodu dvou minibrejků. Poté však Češky prohrály šest míčků v řadě a soupeřky se vrátily do psychické pohody.

Za stavu 8:9 sice ještě české reprezentantky první mečbol odvrátily, u druhého už ale Krejčíková zahrála později míč do autu a soupeřky mohly slavit.

Šestadvacetileté Češky přesto zakončí sezonu jako nejlepší pár roku a Siniaková zůstane v čele deblového žebříčku. Před Krejčíkovou se jen na druhé místo posune Kuděrmětovová.

Obě české reprezentantky se nyní přesunou do skotského Glasgow, kde se zúčastní tento týden finálového turnaje o Pohár Billie Jean Kingové. Tým kapitána Petra Pály narazí v základní skupině na Polsko a USA.

Ve dvouhře vyhrála Turnaj mistryň Francouzka Caroline Garciaová. Ve finále porazila 7:6 a 6:4 Arynu Sabalenkovou z Běloruska.

Pro Garciaovou jde o největší úspěch v dosavadní kariéře. Díky čtvrtému titulu v sezoně a jedenáctému celkově si navíc vylepší maximum ve světovém žebříčku, ve kterém se posune ze šesté na čtvrtou pozici.

První set byl dlouho vyrovnaný a na první brejkbol se čekalo až do tie-breaku. Sabalenková se díky němu ujala vedení 0:2, ale pak začala při podání chybovat, Garciaová otočila skóre na 5:2 a úvodní sadu získala.

Ve druhém setu Garciaová hned v úvodu sebrala Sabalenkové servis, vypracovala si náskok 2:0 a výhodu už udržela až do konce. "Byl to opravdu dramatický zápas," citoval vítězku Tennis Channel.

"Jsem pyšná, že jsem dokázala udržet nervy na uzdě a šla jsem bod po bodu, hru po hře," přidala devětadvacetiletá Garciaová, která si k životnímu vítězství pomohla také jedenácti esy.

Vítězství pro Garciaovou navíc znamená i vylepšení osobního maxima v pořadí WTA. V červnu přitom nebyla ani v první sedmdesátce žebříčku, ale poté ji k posunu pomohly čtyři tituly a postup do semifinále US Open.

"Je strašně důležité jít neustále dopředu," uvedla Garciaová. "Pokud se nezlepšujete, jsou to kroky zpět. A to je něco, co já ani nikdo z mého týmu nechce," uvedla francouzská tenistka.

Tenisový Turnaj mistryň ve Fort Worth (tvrdý povrch, dotace 5 milionů dolarů):

Čtyřhra - finále: Kuděrmětovová, Mertensová (4-Rus./Belg.) - Krejčíková, Siniaková (1-ČR) 6:2, 4:6, 11:9.

Dvouhra - finále: Garciaová (6-Fr.) - Sabalenková (7-Běl.) 7:6 (7:4), 6:4.