Navrátilová bude na české minci. Teď si přeje, aby byl Turnaj mistryň v Praze

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
13. 11. 2017 14:59
Wimbledonská vítězka Martina Navrátilová bude spolu s Janem Kodešem jako první zvěčněná na pamětních mincích České mincovny v sérii věnované českým tenisovým legendám. Hráčka z Řevnic, která v roce 1975 emigrovala do USA, novinářům přiznala, že si takového ocenění v České republice obzvlášť váží.
Tenisová legenda Navrátilová je v Praze. Další rok pro české tenistky vypadá nadějně, řekla | Video: Tomáš Cetkovský, Miroslav Harnoch

Co pro vás znamená, že budete mít svou pamětní minci?

Pro mě to bylo velké překvapení a moc si toho vážím. A nejvíc toho, že na tyhle mince jdeme dohromady. Pro mě je Honza Kodeš osobní i tenisový hrdina. Byl na mě hodný, pomáhal mi. Je to vynikající osobnost. A je jeho zásluha, že to vůbec vzniklo. Nikdy jsem na něčem takovém nebyla, vím jen o nějaké známce z Paraguaye, na které jsem měla podobiznu.

Je to pro vás o to významnější, že něco podobného vzniklo právě v České republice?

Určitě. Já jsem pořádně ani nevěděla, na co jsem kývla. Honza se mě jen zeptal, jestli přijedu, tak jsem řekla, že jo. Až postupně jsem začala zjišťovat, že asi půjde o něco důležitějšího. 

Vnímáte, že vás tady lidé navzdory dávné emigraci pořád uznávají?

To cítím, když chodím po ulici a někdo mě potká a kývne. Což mám ráda, nijak mi to nenaruší osobní prostor, ale vím, že mě poznávají. Samozřejmě v Řevnicích je to něco jiného, tam jsem včera potkala spolužačku a hned na mě volala "Ahoj, Martino".

Sama říkáte, že není příliš předmětů, na kterých byste byla zvěčněná, ale vaše jméno nese například pohár pro vítězný deblový pár na Turnaji mistryň…

Ano a to je krásný pohár, jsem tam každý rok a vidím na těch hráčkách, že si opravdu váží, když ho vyhrají. To je moc dobrý pocit. Už jen proto, že to existuje už teď, že nemusím být mrtvá, aby se něco takového pojmenovalo po mně. (smích)

O pořadatelství Turnaje mistryň stojí i Praha, co byste říkala na to, kdyby se hrálo tady?

Samozřejmě držím palce, uvidíme, jak to dopadne. Jde teď hlavně o finanční stránku. Praha by byla fantastická. Když tu byl Laver Cup, tak byl hodně úspěšný. Turnaj mistryň by tu určitě publikum také podporovalo a byla by plná hala, což je pro mě nejdůležitější. Navíc by bylo super, kdyby se hrálo v Evropě kvůli časovým posunům. Bylo by super, kdyby se to povedlo, a já sem aspoň mohla jezdit častěji. 

Jak vůbec vnímáte ženský tenis v době, kdy se obsazení světové jedničky neustále mění?

Je to zajímavé, ale myslím, že až se Serena vrátí po mateřské, bude zase jedničkou ona. Sice nemůžu předvídat, jak na tom bude, nikdy jsem v takové pozici sama nebyla, navíc jí je 36 let. Ale zatím vždycky zvládla, co chtěla.

Jak dlouho se v České republice zdržíte?

Už večer odlétám, protože zítra zase dělám něco v Londýně. Byla jsem za sestrou Janou, neteř chodí do školy u Hluboké, tak přijela taky na víkend a společně jsme slavili. Dali jsme si svatomartinskou husu v pátek večer, v sobotu zase kachnu. Díky bohu, že mi ještě jsou kalhoty. (smích)

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy