reklama
 
 

Navrátil sestup nevstřebal. Není kde brát, Veselému chybí progres a talenty ještě nedorostly, říká

19. 10. 2017 6:17
Už více než měsíc uběhl od chvíle, co Češi podruhé v historii sestoupili ze Světové skupiny Davisova poháru. Nehrající kapitán tenisového národního týmu přesto na selhání týmu stále myslí. "Ještě jsem to nevstřebal," přiznal Jaroslav Navrátil v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Mají čeští tenisté momentálně na víc? Udělal něco během víkendu v Nizozemsku špatně? A bude ještě reprezentovat Tomáš Berdych? Otazníků je spousta a kapitán na ně má odpovědi.

Pane Navrátile, Češi nedotáhli baráž v Nizozemsku do vítězného konce a sestoupili o třídu níž. Je to reálný obrázek toho, na co momentálně reprezentace má?

Řeknu to takhle. O záchranu jsme se samozřejmě snažili ze všech sil, ale v té konkurenci je to těžké. Uvědomme si, že bez dvou nejlepších hráčů jsme o poznání slabší. Většina ostatních účastníků Světové skupiny má jednoho hráče do desítky, potažmo do dvacítky žebříčku. A druhého singlistu třeba kolem padesátého místa. To my momentálně prostě nemáme.

Už je to měsíc od toho nepovedeného víkendu v Haagu. Dokázal jste to už nějakým způsobem strávit?

Abych řekl pravdu, tak jsem to dodnes ještě úplně nevstřebal. Není to příjemné pro nikoho, kdo se kolem týmu pohybuje. A pro mě osobně už vůbec ne, po těch jedenácti letech úspěchů. Dvakrát jsme vyhráli, byli jsme ve finále, v semifinále. Ocitli jsme se na špici světového žebříčku. A pak přijde tohle… Nicméně je to součást sportu, potkalo to jiné tenisové velmoci. Španělsko, Argentinu, Rusko. Člověk na to musí zkusit rychle zapomenout a myslet na budoucnost. 

Pojďme tedy k budoucnosti. Jak moc lze nebo nelze spoléhat na další služby strůjců českých úspěchů, Tomáše Berdycha a Radka Štěpánka?

Předně bych chtěl říct, že rozhodnutí Tomáše o tom, že se bude soustředit spíše na vlastní kariéru, musí každý plně respektovat. Po tom všem, co v Davis Cupu dokázal, si pochopitelně určil trochu jiné priority. Chtěl se pokusit získat grandslam. A nezáleží na tom, jestli je to ta správná cesta a jestli na to třeba má. Je to jeho kariéra. Máme s ním nicméně naplánované jednání o tom, jak týmu pomůže v příštím roce. Co vím, tak by pomoci k návratu mezi elitu chtěl. 

A Radek Štěpánek?

To je samozřejmě velký srdcař, reprezentovat chce, pokud to bude jen trochu možné. Uvidíme, jak mu bude držet zdraví, dvě prodělané operace zad nám udělaly trochu čáru přes rozpočet. Bez Radka to bylo velké oslabení.

Řekněme tedy, že už se složení kádru na příští sezonu řeší. Už máte jasno, koho byste chtěl v týmu, který se pokusí o návrat do Světové skupiny?

On ten výběr není moc složitý. Budeme vycházet z toho, jak to bylo teď. Máme čtyři hráče, kteří byli v Nizozemsku, tedy Lukáš Rosol, Jirka Veselý, Adam Pavlásek a Roman Jebavý. Plus Berdych se Štěpánkem. To je v současné době náš výběr, protože mladé talenty, které český tenis určitě má, zatím nedorostly. A hráče budeme samozřejmě volit také podle soupeře. Dozvíme se ho až v únoru, kdy bude hrát vítěz zápasu mezi Rumunskem a Izraelem v Jižní Africe.

Vesměs všichni čeští reprezentanti momentálně nezažívají dobré období a klesají v žebříčku. To ve vás asi žádný velký optimismus nevzbuzuje…

Jirkovi Veselému se nedaří, už není ani v první šedesátce. Ještě hůř jsou na tom Adam Pavlásek a Lukáš Rosol. Obhajují do konce roku ještě nějaké body, takže na konci sezony nemusí být ani ve dvoustovce. Lukáš už z ní dokonce vypadl.

Logicky si tedy asi musíme zvyknout, že doba velkých úspěchů je v tuto chvíli pryč…

Ano, prostě si musíme zvyknout na to, že nás čekají horší roky, než vyroste další generace tenistů. Máme hodně mladých šikovných tenistů, kteří za pět let mohou být pro Davis Cup použitelní.

Zastavme se u Jiřího Veselého. V juniorech obrovský talent, mluvilo se o novém Berdychovi. V posledních letech ale jako by se jeho vývoj zastavil, nedaří se mu naplňovat velký potenciál. Dobře ho znáte, máte tedy tušení, proč tomu tak je?

Já před třemi lety říkal, že má na to být v nejlepší světové třicítce. A to jsem byl ještě pesimistický, protože ten jeho potenciál je skutečně velký. Je vysoký, levák, má vyrovnané údery. On ale v posledních letech neprokazuje žádný progres. Nebo jen velmi minimální. Možná je spokojený s tím, jak na tom je teď, nevím. Čeká u základní čáry, nesnaží se hrát aktivněji a chodit si více pro body.

A v reprezentačních barvách to prostě není ono. Třeba Lukáš Rosol měl období, kdy nehrál dobře, ale Davis Cup ho nakopl a on v něm dokázal porážet velké hráče. Proč něco podobného nefunguje u Veselého?

Jirku Davis Cup svazuje psychicky. On je v běžném životě, v běžné kariéře poměrně hodně sebevědomý. Ale v Davisově poháru jako by se to sebevědomí někam vytrácelo. Je u něj znát nadměrná nervozita.

Po neúspěchu v Nizozemsku jsem mluvil s bývalým tenistou Karlem Nováčkem, který vyslovil zajímavou myšlenku. Podle něj vám to po pátečních dvou vítězstvích Rosol s Veselým měli usnadnit a nabídnout se, že půjdou do čtyřhry. Protože tak to často dělali Berdych se Štěpánkem, aby bylo po sobotě hotovo. Co si o tom myslíte?

Něco na tom samozřejmě je, ale musíme si uvědomit, že Berdych se Štěpánkem věděli dopředu, že musí odehrát všechny tři dny. Tým jsme na nich měli vyloženě postavený. A v tomhle konkrétním případě to nebylo o nedostatku odvahy u Lukáše a Jirky. Lukáš Rosol prostě v sobotu hrát nemohl, byl zbitý z pátečního zápasu, navíc měl ostruhu. Nešlo to. 

Rosol tedy nemohl. A co Veselý?

Co se týče Jirky, ten vyhodnotil, že bude mít větší šanci v neděli, když si na Haaseho odpočine. Tady musím uznat, že jsme to oba vyhodnotili špatně. Byla to chyba. Haase je kvalitní hráč a v neděli byl lepší. Kdyby Jirka nastoupil v sobotu, možná by se nám to vyplatilo víc.

Našel byste na tom víkendu něco alespoň trochu pozitivního?

Pozitiva musíme hledat s přihlédnutím k dlouhodobějším cílům. Nasadili jsme poprvé Romana Jebavého, což byl dobrý krok. Ve čtyřhře ukázal velký progres a tu šanci dostat musel. Nevyšlo to, také trpěl nervozitou, ale to je úplně normální. Důležité je, že má tu premiéru za sebou a může být použitelný. Když skončí Radek Štěpánek, tak je Roman vlastně jediným deblistou, kterého máme.

V příští sezoně tedy budeme držet pěsti, ať se podaří rychlý návrat. Aspoň jedna věc je jistá, budete u toho opět vy coby kapitán. Je to potvrzené?

Ano, je to tak, dohodl jsem se na smlouvě na další rok. A společně s kluky udělám všechno pro to, abychom se mezi elitu rychle vrátili.

autor: Aleš Vávra | 19. 10. 2017 6:17

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama