Speciální operace v Austrálii. Naštvali jsme naše nepřátele, pochvalují si Rusové

Sport Sport
30. 1. 2023 19:45
Tenisové Australian Open provázely provokace ruských fanoušků, kteří porušovali zákaz státních symbolů a v Melbourne otevřeně podporovali invazi na Ukrajinu. Incidenty se dotkly i Novaka Djokoviče, nyní již desetinásobného šampiona turnaje, jehož otec Srdjan v závěrečných dvou duelech raději v hledišti chyběl.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Ruské publikum si v Melbourne nic nedělalo ze zákazu ukazování ruských a běloruských vlajek, hlavní incident se odehrál během čtvrtfinále mezi Djokovičem a Rubljovem. Fanoušci v areálu mávali ruskými vlajkami, portrétem prezidenta Vladimira Putina, jeden z nich měl dokonce ultranacionalistický symbol Z na tričku. Provolávali slávu Rusku a skandovali: "Ať žije car Putin!"

"Tohle už bylo kompletní balení. Ruské vlajky, Putin, symboly Z, vlajka takzvané Doněcké lidové republiky. Taková ostuda," komentoval dění ukrajinský velvyslanec Vasyl Myrošnyčenko, jehož intervence v úvodu turnaje stála za tím, že se pořadatelé rozhodli pro zákaz ruských státních symbolů. 

Ochranka v Melbourne sice disponovala manuálem s výčtem znaků, se kterými fanoušky do areálu nesměla pustit, mezinárodnímu skandálu přesto nedokázala zabránit.

Ruská propaganda si však působení na úvodním grandslamu sezony chválí. V tamní televizi dostal v minulých dnech prostor jeden z lídrů proruských provokací Simeon Bojkov.

"Bylo naší povinností tady udělat takovou malou lokální speciální operaci, abychom naštvali naše nepřátele," uvedl ve videorozhovoru. Právě za "speciální operaci" označuje Putinův režim invazi na Ukrajině.

Kontroverzní Bojkov žije v Austrálii, kde je na něj vydán zatykač za napadení. Podle tamních médií se kvůli této záležitosti ukrývá na ruském konzulátu a nedostavil se před soud v Sydney. Na obrazovkách ruské televize si ale pochvaloval, jak z ruského pohledu Australian Open probíhalo.

"Podařilo se nám naplnit naše cíle. Ukázali jsme ruského ducha. Nenecháme se zastavit, je nemožné nás umlčet. Nikdy nebudeme schovávat naše státní symboly," dodal Bojkov.

K propagandě zneužil i kauzu Srdjana Djokoviče. Otec tenisové ikony se minulý týden v areálu přimotal ke skupince ruských fandů, pózoval s nimi a podle prvotních spekulací při odchodu prohlásil: "Ať žije ruský lid."

"Odmítl se za to omluvit a raději se rozhodl bojkotovat semifinále a finále," uvedl Bojkov.

Djokovičův otec přitom reagoval jinak. Popřel podporu Rusku a ve svém prohlášení jasně deklaroval, že je proti ruské agresi. "Šel jsem jen ven radovat se s fanoušky, dělám to po každém synově zápasu. Neměl jsem v úmyslu, aby se stalo tohle," poznamenal.

Podle jeho syna, čerstvého držitele 22 grandslamových titulů, byl celý incident špatně interpretován.

"Můj otec, má celá rodina i já sám jsme si v devadesátých letech prošli vícero válkami. Jsme proti válce a nikdy bychom žádné násilí či válku nepodporovali," řekl rodák z Bělehradu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Maďarská vláda chce postupně zrušit cenové stropy na potraviny a hypotéky, uvedl Orbán

Maďarská vláda hodlá postupně zrušit cenové stropy na základní potraviny a hypotéky, jakmile se inflace sníží. Ve státním rozhlase to dnes řekl premiér Viktor Orbán. Míra inflace v Maďarsku v únoru poprvé po více než roce klesla, byla však nejvyšší v Evropské unii. Ohledně rušení cenové regulace Orbán ale nezmínil žádný časový harmonogram, uvedla agentura Reuters.

Míra inflace v Maďarsku v únoru podle národní metodiky klesla na 25,4 procenta z lednové hodnoty 25,7 procenta. V růstu ale pokračovaly například ceny potravin. Orbán tak v ekonomice čelí největším problémům od nástupu k moci v roce 2010. Ekonomika prudce zpomaluje a úrokové sazby centrální banky jsou nejvyšší v EU.

Orbán uvedl, že cenové stropy, které jeho vláda zavedla, byly užitečné v boji proti inflaci. Zároveň ale podle něj narušovaly trh. Vláda pracuje na plánech, jak je postupně zrušit. "Pokud jde o potraviny, jakmile se inflace sníží, postupně zrušíme stávající cenové stropy, podobně jako (stropy na úrokové sazby) u bankovních úvěrů," řekl.

"Pokud inflace zpomalí pod určitou úroveň, budeme muset přijmout rozhodnutí vzdát se obranných mechanismů, které jsme zavedli kvůli vysoké inflaci," řekl maďarský premiér. Neupřesnil ale, při jaké úrovni k tomuto kroku vláda přistoupí. Loni v prosinci byla maďarská vláda nucena ukončit cenový strop na pohonné hmoty, protože jich byl nedostatek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Globus dostal od ČOI dvoumilionovou pokutu za špatnou naftu v Brně

Obchodní řetězec Globus dostal od České obchodní inspekce (ČOI) dvoumilionovou pokutu za to, že na své čerpací stanici v Brně opakovaně prodával špatnou naftu. Na rozhodnutí ČOI upozornil web Kverulant, který také rozhodnutí zveřejnil. Ředitel jihomoravského a zlínského inspektorátu ČOI Karel Havlíček řekl, že potíže s palivem řetězec už odstranil. Proti rozhodnutí ČOI se mohl Globus do 15 dnů od vydání rozhodnutí odvolat, odvolání ale nepodal, pokuta je tedy pravomocná. Řetězec ji musí do měsíce od nabytí právní moci zaplatit.

Problémem byla hodnota oxidační stability motorové nafty, která v případě překročení může poškodit palivový systém auta. Inspektoři odebrali vzorky u brněnské samoobslužné stanice v Hradecké ulici třikrát v průběhu loňského září. Diesel plus vykázal při odběrech hodnotu oxidační stability od 91 až do 354 gramů na metr krychlový, přičemž norma stanoví limit 33 gramů na metr krychlový.

"Oxidační stabilita hodnotí odolnost nafty proti chemickým změnám doprovázených tvorbou úsad při dlouhodobém skladování a při vystavení zvýšeným teplotám. Z výsledku zkoušky lze usuzovat, jak velkou tvorbu nerozpustných látek a následně úsad lze očekávat. Nevyhovující výsledek oxidační zkoušky ukazuje na oxidační nestabilní produkt, který může způsobit poškození palivového systému vozidla," uvedla inspekce v rozhodnutí. Usazeniny vytvořené v naftě kvůli oxidační nestabilitě mohou ucpat palivový systém, zvýšit opotřebování nebo poškodit hydraulické prvky systému.

Zdroj: ČTK
Další zprávy