Speciální operace v Austrálii. Naštvali jsme naše nepřátele, pochvalují si Rusové

Sport Sport
30. 1. 2023 19:45
Tenisové Australian Open provázely provokace ruských fanoušků, kteří porušovali zákaz státních symbolů a v Melbourne otevřeně podporovali invazi na Ukrajinu. Incidenty se dotkly i Novaka Djokoviče, nyní již desetinásobného šampiona turnaje, jehož otec Srdjan v závěrečných dvou duelech raději v hledišti chyběl.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Ruské publikum si v Melbourne nic nedělalo ze zákazu ukazování ruských a běloruských vlajek, hlavní incident se odehrál během čtvrtfinále mezi Djokovičem a Rubljovem. Fanoušci v areálu mávali ruskými vlajkami, portrétem prezidenta Vladimira Putina, jeden z nich měl dokonce ultranacionalistický symbol Z na tričku. Provolávali slávu Rusku a skandovali: "Ať žije car Putin!"

"Tohle už bylo kompletní balení. Ruské vlajky, Putin, symboly Z, vlajka takzvané Doněcké lidové republiky. Taková ostuda," komentoval dění ukrajinský velvyslanec Vasyl Myrošnyčenko, jehož intervence v úvodu turnaje stála za tím, že se pořadatelé rozhodli pro zákaz ruských státních symbolů. 

Ochranka v Melbourne sice disponovala manuálem s výčtem znaků, se kterými fanoušky do areálu nesměla pustit, mezinárodnímu skandálu přesto nedokázala zabránit.

Ruská propaganda si však působení na úvodním grandslamu sezony chválí. V tamní televizi dostal v minulých dnech prostor jeden z lídrů proruských provokací Simeon Bojkov.

"Bylo naší povinností tady udělat takovou malou lokální speciální operaci, abychom naštvali naše nepřátele," uvedl ve videorozhovoru. Právě za "speciální operaci" označuje Putinův režim invazi na Ukrajině.

Kontroverzní Bojkov žije v Austrálii, kde je na něj vydán zatykač za napadení. Podle tamních médií se kvůli této záležitosti ukrývá na ruském konzulátu a nedostavil se před soud v Sydney. Na obrazovkách ruské televize si ale pochvaloval, jak z ruského pohledu Australian Open probíhalo.

"Podařilo se nám naplnit naše cíle. Ukázali jsme ruského ducha. Nenecháme se zastavit, je nemožné nás umlčet. Nikdy nebudeme schovávat naše státní symboly," dodal Bojkov.

K propagandě zneužil i kauzu Srdjana Djokoviče. Otec tenisové ikony se minulý týden v areálu přimotal ke skupince ruských fandů, pózoval s nimi a podle prvotních spekulací při odchodu prohlásil: "Ať žije ruský lid."

"Odmítl se za to omluvit a raději se rozhodl bojkotovat semifinále a finále," uvedl Bojkov.

Djokovičův otec přitom reagoval jinak. Popřel podporu Rusku a ve svém prohlášení jasně deklaroval, že je proti ruské agresi. "Šel jsem jen ven radovat se s fanoušky, dělám to po každém synově zápasu. Neměl jsem v úmyslu, aby se stalo tohle," poznamenal.

Podle jeho syna, čerstvého držitele 22 grandslamových titulů, byl celý incident špatně interpretován.

"Můj otec, má celá rodina i já sám jsme si v devadesátých letech prošli vícero válkami. Jsme proti válce a nikdy bychom žádné násilí či válku nepodporovali," řekl rodák z Bělehradu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy