Nahradit Berdycha a spol.? Je to výzva, musím nejdřív zesílit, ví pracant Forejtek

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
20. 9. 2019 6:19
Seděl za stolem na další tiskové konferenci, ze všech stran na něj šlehala chvála a superlativy, ale on nehnul brvou. Nejlepší tenisový junior světa Jonáš Forejtek v posledních týdnech a měsících vyhrál, co mohl, sám ale dobře ví, že to mu snadnější přechod do světa dospělého tenisu nezajistí.
Jonáš Forejtek.
Jonáš Forejtek. | Foto: ČTK

Vyhraný juniorský debl na Wimbledonu, singl na US Open, v Davis Cupu jste při premiéře zařídil týmovou výhru za nerozhodného výsledku 2:2. Kde se to ve vás v 18 letech vzalo?

Všechno si to tak nějak sedlo, měl jsem dobře natrénováno. Začalo to výborně už na Wimbledonu, kde jsme vyhráli čtyřhru a pokračovalo přes US Open až do Bosny, kde jsem se na kurtu cítil fakt výborně. Asi proto jsem se za stavu 2:2 tak nebál a vlítl do toho.

Trénink je prý vaše doména, stíhá vám trenér Jan Mertl vůbec?

Snažím se trénovat hodně, asi někdy i čtyři hodiny spolu na kurtu strávíme. Někdy je možná trenér Honza Mertl i trochu sedřený, ale myslím, že to zvládá.

Světovou juniorskou jedničkou byl v minulosti i jiný český tenista Jiří Veselý. Bavili jste se na Davis Cupu o tom, jaký ten přechod mezi dospěláky je a na co si dát pozor? 

Moc jsem se o tom s ním nebavil. Byl tam především proto, aby hrál, takže jsem spíš pozoroval, jak trénuje, co všechno dělá, ale o nějakém receptu, jak se tam dostat, jsme se nebavili. 

Vy už něco málo zkušeností s dospělým tenisem máte, tušíte, na čem nejvíce musíte zapracovat?

Budu se muset soustředit hlavně na to, abych zesílil. Musím hodně dělat na kondici, protože jestli jsem něco zatím vypozoroval ze zápasů proti dospělým, je to právě tohle. Na challengerech jsou hráči silnější a vytrvalejší. A na těch větších turnajích to bude určitě ještě markantnější. 

Zprvu budete muset objíždět hlavně ty menší turnaje, kde si toho moc nevyděláte. Už víte, jak zvládnout přechod finančně?

Musím říct, že hodně pomáhá tenisový svaz. Hlavně v posledním roce mi hodně pomohl, za to musím poděkovat. Stejně tak štvanickému klubu. Tohle zázemí je strašně důležité. Svaz kupříkladu pořádá pro nás mladé výjezdy na grandslamy nebo na další turnaje ven. Doufám, že to v podobném duchu bude pokračovat, protože bez toho to asi ani nejde.

Trenér chválí vaši klidnou hlavu, šéf svazu Ivo Kaderka zase technickou vyspělost a potenciál nahradit brzy generaci kolem Tomáše Berdycha a Radka Štěpánka. Jak tyhle superlativy vnímáte?

Dobré je, že je nás víc nadějných juniorů. Není to jen o mně. Navzájem si pomáháme, ženeme se dopředu. Když někdo něco vyhrajeme, tak ostatní ho chtějí dohnat. Takže když slyším podobná slova, beru to spíš jako další výzvu.  

Co vás teď do konce roku ještě čeká? 

Příští týden budu tak na 90 procent hrát turnaj ITF v Říčanech. Ještě se musíme domluvit s trenérem, protože mám trochu bolavý břišní sval, který mě trápil už na Davis Cupu, zdraví je přeci pořád důležitější. Pak už to chci víc a víc směřovat na dospělé turnaje. Pojedu jen na juniorské Masters v Číně, to bude můj poslední turnaj mezi juniory. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy