Nadopovaný Nadal? Šířili jsme pomluvy, byl moc dobrý, odhalil tenista po letech

av av
28. 10. 2020 12:01
Kolem Rafaela Nadala se kdysi pevně omotávalo klubko nepodložených a podivných obvinění z dopingu. Jeden z jeho soupeřů nyní po letech přiznal, že se pomluvy rozšiřovaly záměrně. Španěl provokoval tím, jak skvěle hrál.
Rafael Nadal na Turnaji mistrů v roce 2013.
Rafael Nadal na Turnaji mistrů v roce 2013. | Foto: Reuters

Možná si na tu dobu vzpomínáte. První fámy o Nadalově dopingu se objevily už v roce 2010 a pravidelně se ve veřejném tenisovém prostoru vznášely dlouhé roky.

Nejvíce zesílily v roce 2013, kdy k nim přibylo zdánlivě konkrétní vodítko. Nadalovo jméno se začalo především v bulvárních médiích objevovat v rámci kauzy doktora Eufemiana Fuentese.

Muže, který dostal rok vězení za svou klíčovou roli ve španělském cyklistickém dopingovém skandálu.

Fuentes během vyšetřování potvrdil, že spolupracoval i s atlety a tenisty. Ačkoli neexistovala žádná spojitost mezi ním a Nadalem, pověst antukového krále výrazně utrpěla. Část veřejnosti ho začala podvědomě brát za nadopovaného svalovce. 

"Je nefér, že nebyla zveřejněna žádná jména těch, kteří podváděli, ať už jsou to Španělé, nebo ne. To je velká chyba. Měli by být veřejně zostuzeni," deklaroval tehdy Nadal, že s dopingem nemá nic společného.

Spojitost se ukázala být pouhou fabulací až s odstupem a nový pohled na podhoubí celého příběhu nyní poskytl Francouz Gilles Simon.

Bývalý šestý hráč světového žebříčku a Nadalův dlouholetý sok vydal knihu a v ní prozradil, jak pomluvy do jisté míry souvisely s příchodem velké rivality mezi Nadalem a do té doby dominujícím Rogerem Federerem.

"Pro některé lidi bylo těžké přijmout, že by Rafa mohl být lepší než Roger. Dokonce jsme šířili dopingové pomluvy na jeho účet," napsal Simon, přičemž je nejasné, zda ono "my" pokrývá tenisovou komunitu obecně, nebo zda se Simon sám aktivně zapojil do dopingových obvinění.

Podle pětatřicetiletého Francouze nicméně šlo o prostou snahu Nadala zdiskreditovat.

"On nezapadá mezi dopující, navíc nikdo nikdy nezpochybnil fyzickou kondici Federera. Ten těžko mohl Nadalovi něco závidět. To, jakým způsobem sehrál pětisetové zápasy v Austrálii v roce 2017, bylo mimořádné, ale nikdo na to nepoukázal," napsal Simon.

Nadal a Federer se ostatně v průběhu let stali dobrými přáteli, momentálně po Rafově triumfu v Paříži společně vévodí historickým tabulkám s dvaceti grandslamovými tituly.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Při nehodě kamionu a dodávky na D8 za Roudnicí nad Labem se zranili čtyři lidé

Provoz na dálnici D8 ve směru z Ústí nad Labem na Prahu komplikuje nehoda na 25. kilometru za sjezdem na Roudnici nad Labem. V noci se tam střetly nákladní automobil a dodávka s vlekem. Při nehodě byli zraněni čtyři lidé, řekl policejní mluvčí Daniel Vítek. V místě se projíždí jedním jízdním pruhem, tvoří se kolona.

"Nehoda se stala krátce před 02:30, došlo ke zranění čtyř osob. Dálnice byla po nějakou dobu uzavřená, nyní je průjezdná levým jízdním pruhem," uvedl mluvčí. Okolnosti a příčinu nehody policisté prošetřují, dodal.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Biden vybral nového velvyslance při EU, nominaci ještě projedná Senát

Americký prezident Joe Biden hodlá na post velvyslance při Evropské unii nominovat právníka a bývalého ambasadora USA v Rumunsku Marka Gitensteina. Bílý dům to oznámil v prohlášení společně s dalšími nominacemi. Jmenování Gitensteina je podobně jako obsazování čelných postů na ministerstvech podmíněno souhlasem amerického Senátu.

"Bude mi ctí, budu-li schválen, pomoci implementovat agendu přijatou na červnovém summitu USA a EU," uvedl následně ve vlastním komuniké kandidát na pozici velvyslance. "Je to robustní a komplexní agenda, která zahrnuje spolupráci s našimi partnery v EU ve snaze udávat kurz světové ekonomiky v 21. století, zajistit pravidla založená na našich sdílených demokratických hodnotách, a postavit se sdíleným výzvám od covidu-19 po klimatické změny," citoval z vyjádření zpravodajský web Axios.

Zdroj: ČTK
Další zprávy