Nadechni se, nemusíš nikomu nic dokazovat, uklidňoval Vaněk Kvitovou. Ani psychologie nepomohla

Aleš Vávra Aleš Vávra
26. 4. 2018 11:37
Petra Kvitová ve Stuttgartu rychle skončila na raketě poučené domácí hvězdy Angelique Kerberové.
Petra Kvitová na turnaji ve Stuttgartu 2018
Petra Kvitová na turnaji ve Stuttgartu 2018 | Foto: ČTK

Stuttgart - Dva zápasy během čtyř dnů, na stejném místě, které však nemohly být rozdílnější. V neděli v rámci semifinále Fed Cupu Petra Kvitová svou velkou rivalku Angelique Kerberovou za hodinu smetla z kurtu, povolila jí jen čtyři hry.

Ve středu ale Němka našla správný recept a pomstila se jasným vítězstvím v prvním kole místního štědře dotovaného turnaje. Zatímco v neděli Kvitová působila svěžím, nadšeným dojmem a jen minimálně chybovala, ve středu viděli diváci ve Stuttgartu její druhou tvář. Bezkrevný výkon ještě zhoršovalo velké množství nevynucených omylů.

Němka vyhrála 6:2, 6:3 a statistiku vzájemných zápasů vyrovnala na 6:6.

Kvitové nepomohla ani tradiční psychologie trenérského mága Jiřího Vaňka. Ten si správně všiml, že se osmadvacetiletá Češka za každou cenu snaží navázat na ofenzivní smršť, kterou v Porsche Areně předvedla v sobotu i v neděli.

"Buď hlavně v klidu, zezadu tě nijak nepřehrává, jen to vrací a čeká na chybu. Zbytečně se to snažíš ukončit po lajnách, klidně jí vrať dva tři crossy. Ona není lepší, uvidíš, že ti šanci dá. Na returnu si udělej trochu místo a postup si dozadu, ať můžeš jít proti míči a nejsi tam zamrzlá," vykládal Vaněk své svěřenkyni během prvního setu. Ten se zlomil až za stavu 3:3, bohužel v neprospěch chybující Kvitové.

Kerberová ucítila šanci. Zatímco v nedělním utkání působila beznadějným dojmem, tentokrát začala tušit, že Kvitová na stuttgartské antuce přece jen k poražení je. Projevilo se to i na jejím výkonu, Němka předváděla svou typickou atletickou a houževnatou defenzivu. 

Vaněk přišel na kurt podruhé za stavu 1:4 ve druhém setu a snažil se Kvitovou psychologicky nakopnout k zázračnému obratu.

"Teď se nadechneš a necháš to plavat. Vidíš, že na každý její servis máš šanci," zahájil svou rozmluvu devětatřicetiletý kouč. Měl pravdu, Kvitová ve druhém setu začala na returnu kousat a v prvním a třetím gemu se dostala celkem ke třem brejkbolům. Ani jeden ale nevyužila. Ačkoli tenistka vypadala na své lavici velmi zkroušeně, Vaněk dál křesal naději.

"Ona ti to občas vyběhá, tak máš pocit, že musíš hrát všechno na to největší riziko. Jsi na sebe strašně přísná. Vykašli se na to, hraj to, kam tě to jako první napadne. Teď urveš tenhle gem a na ní si to sedne ještě jednou. Tu šanci ti dá," přesvědčoval Kvitovou.

Vaněk tenistce vyčítal, že se snaží hrát příliš rychle. "Strašně jakoby hektíš. Uvolni se, je to úplně jedno, nic nemusíš nikomu dokazovat. Pojď do toho, jedem, první myšlenka se hraje," burcoval a nabádal Kvitovou, aby o své hře tolik nepřemýšlela.

"Nekomplikuj to, moc nad tím dumáš, snažíš se být až moc perfektní, protože ona toho dnes hodně vrátí. Hraj si svoji hru. Co se stane horšího? Nic horšího, než že prohraješ zápas, se nestane. Jak říkáme, nech to koňovi, ten má větší hlavu. Jasný? Jsi lepší hráčka, to přijde," uzavřel Vaněk.

Nepřišlo. Kvitová už se z krize nevzpamatovala a tentokrát Kerberové podlehla. Na obou letošních antukových turnajích tak prohrála už v prvním kole. Před Fed Cupem padla v Charlestonu s krajankou Kristýnou Plíškovou. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy