Nadal jde dál, Zverev vzdal kvůli zranění. Druhé semifinále narušila aktivistka

3. 6. 2022 18:39
Španělský tenista Rafael Nadal postoupil po zranění svého soupeře Němce Alexandera Zvereva do čtrnáctého finále na Roland Garros. Třetí hráč světa Zverev si za stavu 6:7, 6:6 podvrtnul kotník na pravé noze, kurt opustil na kolečkovém křesle a následně zápas skrečoval.
Pořadatelé pacifikují aktivistku na kurtu
Pořadatelé pacifikují aktivistku na kurtu | Foto: Reuters

Nadal narazí v nedělním finále na Nora Caspera Ruuda. Osmý tenista žebříčku ATP porazil Chorvata Marina Čiliče 3:6, 6:4, 6:2, 6:2 a zahraje si první grandslamové finále v kariéře. Do rozhodujícího zápasu turnaje "velké čtyřky" se dostal jako první Nor v historii.

Pátý hráč světa Nadal zaznamenal v den svých 36. narozenin 111. vítězství na Roland Garros v kariéře a zabojuje v Paříži o rekordní čtrnáctý titul. Od roku 2005 prohrál v Paříži jen tři zápasy. Celkem může získat 22. grandslamový titul, čímž by posunul vlastní historické maximum.

O jedenáct let mladší Zverev skončil v semifinále Roland Garros podruhé za sebou. Olympijský šampion z Tokia tak na svůj první grandslamový titul dál čeká.

"Jsem smutný. Opravdu moc. Saša hrál neskutečný turnaj. Je to super kolega na okruhu a vím, jak moc usiluje o to, aby vyhrál grandslam. Teď jsem si jistý, že vyhraje nejen jeden, ale mnohem víc grandslamů," řekl Nadal na kurtu.

"Byl to velmi těžký zápas. Hráli jsme ho tři hodiny, a ještě jsme ani nedohráli druhý set. To mluví za vše. Když (Zverev) hraje na této úrovni, je to velká výzva. V tuhle chvíli je ale těžké cokoliv říkat, když utkání skončilo kvůli zranění. Takhle postoupit nikdy nechcete," doplnil španělský tenista.

Nadal nezačal utkání dobře a hned v úvodu přišel o servis. Za stavu 3:4 sice Španěl srovnal, avšak Zverev dostal další možnost v tie-breaku, kde měl za stavu 6:2 čtyři setboly. Němec ale ani jeden nevyužil a zkrácenou hru prohrál 8:10. Rodák z Mallorky vyhrál 269 z 276 grandslamových zápasů, v nichž ovládl první set.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé sadě, v úvodu si oba hráči vyměnili při jedné hře až 44 úderů. Také druhý set mířil do zkrácené hry, když však Zverev zahrál ve 12. gamu vítězný míček, podvrtl si bolestivě kotník a musel na ošetření do zázemí. Později se vrátil na kurt o berlích a zápas vzdal.

Nadal se stal druhým nejstarším finalistou Roland Garros. Starší byl jen sedmatřicetiletý Bill Tilden v roce 1930. Španěl se navíc na okruhu ATP dostal do svého 130. finále v kariéře. Více účastí mají na svém kontě jen Jimmy Connors (164), Roger Federer (157) a Ivan Lendl (146). Zároveň se Nadal probojoval do třicátého grandslamového finále v kariéře. Více jich nastřádali pouze Federer s Novakem Djokovičem (31).

Třiadvacetiletý Ruud porazil o deset let staršího Čiliče i ve třetím vzájemném zápase. Ruudovým grandslamovým maximem bylo dosud 4. kolo z loňského Australian Open. Posledním skandinávským hráčem ve finále Roland Garros byl před dvanácti lety Švéd Robin Söderling.

"Zahrát si finále (s Nadalem) je neuvěřitelné. On je dokonalým příkladem, jak byste se měli chovat na kurtu. Nikdy jsem ještě proti němu nehrál, ale už se nemůžu dočkat. Patřil vždy k mým idolům. Je to skvělé načasování," řekl Ruud, který v minulosti trénoval v Nadalově akademii na Mallorce.

Vítěz US Open z roku 2014 Čilič zaznamenal postupem do semifinále svůj nejlepší výsledek na Roland Garros v kariéře. Je to však jediný grandslamový turnaj, kde se nedostal do finále. Utkání bylo ve třetím setu na čtvrt hodiny přerušeno kvůli protestující ekologické aktivistce, která se v tričku s nápisem "zbývá nám 1028 dní" připoutala k síti.

Tenisový turnaj French Open v Paříži (antuka, dotace 43,6 milionu eur):

Muži, dvouhra - semifinále: Nadal (5-Šp.) - Zverev (3-Něm.) 7:6 (10:8), 6:6 skreč, Ruud (8-Nor.) - Čilič (20-Chorv.) 3:6, 6:4, 6:2, 6:2.