Nadalova naděje na první triumf žije, je v semifinále. Zachránil se i Djokovič

Aktualizováno 20. 11. 2020 17:21
Řecký tenista Stefanos Tsitsipas loňské vítězství na Turnaji mistrů neobhájí. V přímém souboji o postup ze skupiny podlehl Španělovi Rafaelu Nadalovi 4:6, 6:4, 2:6.
Rafael Nadal při utkání s
Rafael Nadal při utkání s | Foto: Reuters

Nadal se po úterní porážce s Dominikem Thiemem udržel výhrou nad Tsitsipasem ve hře o první titul z Turnaje mistrů. Semifinále si světová dvojka zahraje při desáté účasti už pošesté. Soupeřem čtyřiatřicetiletého Španěla bude už jistý vítěz skupiny Tokio 1970 Rus Daniil Medveděv.

Skupinu Londýn 2000 ovládl Rakušan Thiem, i když se třetího vítězství v základní části nedočkal. V odpoledním zápase prohrál s ruským nováčkem závěrečné akce sezony Andrejem Rubljovem podlehl 2:6 a 5:7.

Rubljov v úterý nevyužil proti Tsitsipasovi mečbol a před dnešním loučením s londýnskou halou O2 už byl bez šance na postup. Thiem naopak věděl, že skupinu vyhraje a začal vlažně. První set šampion letošního US Open ztratil za 26 minut, až ve druhém síly na kurtu vyrovnal, nicméně Rubljovovi podlehl potřetí v řadě.

Thiem dnešní porážkou přišel o šanci sesadit Nadala z druhého místa světového žebříčku. Zároveň se připravil o možnost oslavit jubilejní 300. vyhraný zápas na okruhu. Odmítl, že by šetřil síly na semifinále.

"Na to jsem nemyslel. Chtěl jsem vyhrát, i získat těch 200 bodů do žebříčku, ale na druhou stranu musím uznat, že takhle porážka až tak nebolí," řekl Thiem.

O finále si v sobotu zahraje proti vítězi páteční bitvy mezi jedničkou Novakem Djokovičem a Alexanderem Zverevem.

Djokovič v Londýně porazil Zvereva a zachránil semifinále

Světová tenisová jednička Novak Djokovič ze Srbska zdolal na Turnaji mistrů v rozhodujícím duelu skupiny Tokio 1970 Němce Alexandera Zvereva 6:3, 7:6 a postoupil do semifinále. V něm se utká s vítězem skupiny Londýn 2020 Dominicem Thiemem z Rakouska.

Druhou semifinálovou dvojici tvoří Španěl Rafael Nadal a Daniil Medveděv. Ruský tenista měl první místo ve skupině jisté už před dnešním závěrečným duelem s Argentincem Diegem Schwartzmanem, ale i tak londýnského debutanta porazil hladce 6:3, 6:3.

Ve výborné formě hrající Medveděv tak jde do semifinále bez ztráty setu, poté co loni během debutu ani jednou nevyhrál. Totéž se letos při prvním startu na Turnaji mistrů stalo Schwartzmanovi.

Djokovič a Zverev měli před dnešním duelem shodně na kontě výhry nad Schwartzmanem a prohry s Medveděvem, takže se o druhé semifinálové místo utkali v přímém souboji. Pětinásobný vítěz turnaje Djokovič hned při první příležitosti vzal šampionovi z roku 2018 Zverevovi podání a díky jedinému brejku v zápase získal první set. Sám v duelu odvrátil všechny tři brejkboly a zkrácenou hru druhé sady vyhrál 7:4.

"Cítil jsem se skvěle. V úvodu prvního setu jsem měl několik brejkových příležitostí, dařilo se mi dobře servírovat v důležitých momentech a na rozdíl od zápasu s Daniilem jsem trefoval správné údery ve správný okamžik," pochvaloval si Djokovič a ocenil soupeře. "Mám k němu velký respekt. Je to skvělý hráč se skvělým servisem, který není lehké returnovat. Většinu zápasu to vypadalo, že může vyhrát každý z nás," dodal bělehradský rodák.

Třiatřicetiletý Djokovič oplatil o deset let mladšímu Zverevovi dva roky starou finálovou porážku a postoupil do semifinále Turnaje mistrů podeváté při třinácti účastech. Sedmnáctinásobný grandslamový šampion usiluje v Londýně o šestý triumf, jímž by vyrovnal rekord Rogera Federera.

Nejprve ho ale čeká vítěz US Open Thiem, s nímž loni v Londýně prohrál v základní skupině vyrovnaný duel. "Ztratil jsem ho 6:7 ve třetím setu. Byl to hodně napínavý zápas. Snad odehrajeme další takový, ale tentokrát s jiným výsledkem," řekl Djokovič, jenž už se za londýnskou porážku Thiemovi revanšoval pětisetovým vítězstvím ve finále lednového Australian Open.

Britská metropole se po 12 letech loučí s Turnajem mistrů kvůli koronavirovým opatřením zápasy v prázdné osmnáctitisícové hale O2. Od příštího roku bude finále sezony ATP Tour pro nejlepších osm hráčů roku hostit Turín.

Turnaj mistrů v Londýně (tvrdý povrch, dotace 5,7 milionu dolarů):

Dvouhra - skupina Tokio 1970:

Djokovič (1-Srb.) - A. Zverev (5-Něm.) 6:3, 7:6 (7:4).

1. Medveděv 2 2 0 4:0 2
2. Djokovič 3 2 1 4:2 2
3. A. Zverev 3 1 2 2:5 1
4. Schwartzman 2 0 2 1:4 0

Čtyřhra - skupina Boba Bryana:

Pavič, Soares (1-Chorv./Braz.) - Peers, Venus (6-Austr./N. Zél.) 6:7 (2:7), 6:3, 10:8.

1. Granollers, Zeballos 2 2 0 4:1 2
2. Pavič, Soares 3 2 1 5:4 2
3. Melzer, Roger-Vasselin 2 1 1 3:3 1
4. Peers, Venus 3 0 3 2:6 0