Nadal nechce nahánět Federera. Takhle život nevnímám, řekl po triumfu v Paříži

ČTK Sport ČTK, Sport
10. 6. 2019 0:06
Rafael Nadal je prvním tenistou s dvanácti grandslamovými tituly z jednoho turnaje. Na pařížské antuce je španělský tenista bezkonkurenční, což dnes opět potvrdil výhrou ve finále nad Rakušanem Dominicem Thiemem.
Rafael Nadal bezprostředně po dalším vítězství na Roland Garros.
Rafael Nadal bezprostředně po dalším vítězství na Roland Garros. | Foto: Reuters

Honba za rekordy ale není jeho touhou a nechce cíleně dohánět Švýcara Rogera Federera, s nímž prohrává v celkovém počtu grandslamových titulů 18:20.

"Abych byl upřímný, tak se na to neupínám," řekl třiatřicetiletý Nadal, který je o čtyři roky mladší než Federer. "Nemůžete být frustrován, protože má soused větší dům než vy, větší televizi nebo zahradu. Takhle já život nevnímám," řekl Nadal.

Španěl možná mohl mít na kontě více grandslamových vavřínů, ale ve srovnání s Federerem řešil častější zdravotní problémy. "Hodně jsem ztratil," přikývl. "Mám za sebou hodně věcí, ale možná proto hraju s takovou vášní, protože vím, že tady nebudu věčně. Proto se snažím být pozitivní, dělat vše naplno a zaujatě."

I letos musel ulevovat svým kolenům. V Indian Wells nenastoupil do semifinále proti Federerovi a Miami raději vynechal. Antukovou sezonu sice stihl, ale dlouho se nemohl prodrat k titulu, na což nebyl z minulých sezon ani trochu zvyklý.

Proto údajně bojoval s krizí sebevědomí. Až na turnaji v Barceloně, kde prohrál v semifinále s Thiemem, si uvědomil, že se musí něco změnit. "Mentálně jsem ztrácel energii, protože jsem se příliš strachoval o své tělo," řekl Nadal.

Proto se po prvním kole v Barceloně zavřel sám se sebou a přemýšlel. "Pár hodin. Byl jsem totiž negativní. Vůbec jsem neměl radost ze hry. Variantou taky bylo, dát tělu šanci se vzpamatovat, nebo drasticky zlepšit náladu na další týdny," uvedl.

A další týdny ukázaly, jak dokázal myšlení změnit. Po Barceloně sice ještě vypadl v Madridu v semifinále, ale generálku na Roland Garros v Římě už vyhrál. V Paříži už to byl starý známý Nadal, král, který nemá na antuce konkurenta.

"Přístup je u mě zásadní. Když mám to správné zapálení, jsem mentálně připravený, tak se můžu dostat tam, kde jsem dnes," říkal a jeho oči spočinuly na poháru na stole před ním. "Je hodně vybojovaný, a proto si ho vážím," řekl Nadal.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Ruská diplomacie odsoudila poničení památníku rudoarmějců v Ostravě

Zatím neznámý pachatel či pachatelé poškodili památník padlých rudoarmějců v Ostravě-Zábřehu. Polili jej hořlavinou a zapálili. Incident vyšetřuje ostravská policie, řekla její mluvčí Eva Michalíková. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová událost odsoudila. Rusko podle ní očekává, že české úřady přijmou opatření, aby podobným incidentům zabránily, uvedla agentura TASS.

Michalíková řekla, že policie se poničením památníku v Ostravě-Zábřehu zabývá od konce minulého týdne. Kamenný památník, který se nachází nedaleko Rudné ulice, poškodil kouř.

"Důrazně odsuzujeme nehorázné vandalské činy spáchané 5. ledna na předměstí českého města Ostravy v případě památníku rudoarmějců, kteří osvobodili tento region v dubnu 1945," řekla před novináři Zacharovová. Ruská federace podle ní očekává, že české úřady zajistí, aby se viníci z poškození památníku zodpovídali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy