Nadal na Turnaji mistrů prohrál i podruhé a nepostoupí, Ruud je v semifinále

Aktualizováno 15. 11. 2022 23:40
Španělský tenista Rafael Nadal na Turnaji mistrů prohrál 3:6, 4:6 s Félixem Augerem-Aliassimem a po druhé porážce skončí už ve skupině.
Rafael Nadal na Turnaji mistrů 2022
Rafael Nadal na Turnaji mistrů 2022 | Foto: Reuters

Ve druhém duelu si postup do semifinále zajistil Casper Ruud po dramatickém vítězství 6:3, 4:6, 7:6 nad Američanem Taylorem Fritzem. Norský tenista v tie-breaku rozhodující sady vedl už 5:1, ale poté nevyužil dva mečboly a nakonec vyhrál 8:6.

Nadal zatím na závěrečném podniku sezony nezískal ani set, přesto mohl vítěz rekordních 22 grandslamů mít před posledním duelem teoretickou šanci na postup. Tu mu ale už ziskem prvního setu sebral Ruud.

Šestatřicetiletý Nadal, který kvůli zdravotním problémům od července odehrál jen šest soutěžních zápasů, držel se soupeřem krok jen v prvním setu. Za stavu 3:4 při vlastním servisu ztratil vedení 40:0 a Auger-Aliassime pak už zápas kontroloval.

Ve druhé sadě se dvaadvacetiletý Kanaďan ujal vedení 3:1 a zápas dovedl k vítězství, kterým si udržel šanci na semifinále. K výhře si Auger-Aliassime pomohl 15 esy, Nadal zaznamenal jediné.

Španělská hvězda ani tentokrát nezlomí prokletí Turnaje mistrů. Titul ze závěrečného podniku roku Nadalovi jako jediný z velkých úspěchů v bohaté sbírce chybí.

"Jsou tady ale i pozitivní věci. Za poslední tři týdny jsem zvládl odehrát dva turnaje, to se mi dlouho nepodařilo," citovala Nadala agentura Reuters. "Jen potřebuji získat zpět sebevědomí, abych se dostal na nejvyšší úroveň," dodal.

"Samozřejmě nevím, jestli se na ni někdy dostanu. Ale udělám pro to všechno," uvedl Nadal, jenž vyřazením také přišel o šanci na návrat na první místo světového žebříčku.

Rok díky tomu v čele pořadí ATP zakončí jeho devatenáctiletý krajan Carlos Alcaraz, což se mu podaří jako nejmladšímu hráči od zavedení žebříčku v roce 1973.

Tenisový Turnaj mistrů v Turíně (tvrdý povrch, dotace 14,75 milionu dolarů):

Dvouhra - Zelená skupina:

Auger-Aliassime (5-Kan.) - Nadal (1-Šp.) 6:3, 6:4, Ruud (3-Nor.) - Fritz (8-USA) 6:3, 4:6, 7:6 (8:6).

1. Ruud 2 2 0 4:1 2
2. Fritz 2 1 1 3:2 1
3. Auger-Aliassime 2 1 1 2:2 1
4. Nadal 2 0 2 0:4 0

Čtyřhra - Červená skupina:

Ram, Salisbury (2-USA/Brit.) - Heliövaara, Glasspool (6-Fin./Brit.) 7:5, 6:4, Rojer, Arévalo (3-Niz./Salv.) - Granollers, Zeballos (7-Šp./Arg.) 6:1, 6:7 (3:7), 10:7.

1. Ram, Salisbury 2 2 0 4:1 2
2. Heliovaara, Glasspool 2 1 1 2:2 1
3. Rojer, Arévalo 2 1 1 2:3 1
4. Granollers, Zeballos 2 0 2 2:4 0