Na Bautistu už se Veselý nevytáhl, končí i Strýcová. Hlaváčková si zahraje v Sydney finále

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 11. 1. 2018 8:40
Jiří Veselý na nečekané vítězství nad Samem Querreym nenavázal. Roberto Bautistovi-Agutovi podlehl ve čtvrtfinále turnaje v Aucklandu 6:7, 2:6. Dohrála také Barbora Strýcová, jež Sydney nestačila na domácí Ashleigh Bartyovou. V deblové části turnaje si naopak vybojovala finále Andrea Sestini Hlaváčková. V prvním kole kvalifikace Australian Open uspěly Markéta Bouzková, Barbora Krejčíková a Denisa Allertová, končí naopak Zdeněk Kolář, Tereza Martincová a Barbora Štefková.
Jiří Veselý
Jiří Veselý | Foto: Dalibor Sosna

Auckland - Jiří Veselý na posledním přípravném turnaji před Australian Open končí ve čtvrtfinále. V Aucklandu podlehl v noci na čtvrtek Roberto Bautistovi-Agutovi 6:7, 2:6. 

Česká dvojka tak nenavázala na středeční překvapivé vítězství nad Samem Querreym. Po vyrovnaném průběhu prvního setu uhrál Veselý v tie-breaku jen jeden bod, ve druhé sadě ztratil servis a po hodině a půl i zápas.

Ve čtvrtfinále skončila i cesta Barbory Strýcové, která v Sydney nestačila na domácí Ashleigh Bartyovou, jíž podlehla 3:6, 2:6. Česká dvojka zápas prohrála za 68 minut hry a během utkání hned třikrát přišla o servis. Sama se naopak trápila na returnu, kde měla úspěšnost jen 28 procent. 

Na stejném turnaji si naopak o první titul nové sezony zahraje Andrea Sestini Hlaváčková, jež společně s Čchan Jüng-žan porazily Arruabarrenaovou a Davisovou 6:2, 6:4. Ve finále se přitom mohly utká s českým párem Strýcová - Šafářová, ty ale zápas s Dabrowskou a Sü I-fan vzdaly. 

V Melbourne pokračují kvalifikace na Australian Open. Markéta Bouzková si v prvním kole hladce poradila s Japonkou Namigataovou 6:3, 6:1, a bezproblémový postup slaví také Denisa Allertová, která porazila Kanaďanku Zhaovou 6:3, 6:0, a Barbora Krejčíková, jež povolila Jasmine Paoliniové také jen tři hry. Mezi muži jde dál Václav Šafránek, jenž už ve 2. kole udolal domácího Andrewa Whittingtona 6:2, 6:3.

První kolo se naopak stalo posledním pro Terezu Martincovou, jež podlehla Thajce Kumkhumové 3:6, 0:6, a také pro Barboru Štefkovou, která nestačila na domácí Honovou po setech 6:4, 6:7, 4:6. Ve druhém kole skončil Zdeněk Kolář, jenž podlehl Kevinu Kingovi 1:6, 6:7.

Tenisový turnaj mužů v Aucklandu (tvrdý povrch, dotace 561.345 dolarů):

Dvouhra - čtvrtfinále:

Bautista (5-Šp.) - Veselý (ČR) 7:6 (7:1), 6:2, Ferrer (7-Šp.) - Čong Hjon (Korea) 6:3, 6:2, Haase (Niz.) - Gojowczyk (Něm.) 6:4, 6:4.

Tenisový turnaj mužů a žen v Sydney (tvrdý povrch):

Muži (dotace 528.910 dolarů):

Dvouhra - čtvrtfinále:

Paire (Fr.) - Müller (2-Luc.) 6:4, 6:4, Fognini (4-It.) - Mannarino (5-Fr.) 6:7 (4:7), 7:6 (7:4), 6:2, Medveděv (Rus.) - Lorenzi (It.) 6:3, 6:3, De Minaur (Austr.) - F. López (Šp.) 6:4, 6:4.

Ženy (dotace 799.000 dolarů):

Dvouhra - čtvrtfinále:

Bartyová (Austr.) - Strýcová (ČR) 6:3, 6:2, Kerberová (Něm.) - Cibulková (SR) 6:3, 6:1, Giorgiová (It.) - A. Radwaňská (Pol.) 6:1, 6:2, Gavrilovová (Austr.) - Muguruzaová (1-Šp.) bez boje.

Čtyřhra - semifinále:

Sestini Hlaváčková, Čchan Jüng-žan (1-ČR/Tchaj-wan) - Arruabarrenaová, Davisová (Šp./USA) 6:2, 6:4, Dabrowská, Sü I-fan (3-Kan./Čína) - Šafářová, Strýcová (2-ČR) bez boje.

Tenisový turnaj žen v Hobartu (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - čtvrtfinále:

Mertensová (2-Belg.) - Niculescuová (Rum.), Curenková (5-Ukr.) - Sabalenková (Běl.) 6:1, 6:1, Watsonová (Brit.) - Vekičová (Chorv.) 6:0, 6:4, Buzarnescuová (Rum.) - Riskeová (USA) 7:6 (7:5), 6:1.

Kvalifikace na tenisový grandslamový turnaj Australian Open:

Muži - 2. kolo:

Šafránek (ČR) - Whittington (Austr.) 6:2, 6:3, King (USA) - Kolář (ČR) 6:1, 7:6 (7:2).

Ženy - 1. kolo:

Krejčíková (13-ČR) - Paoliniová (It.) 6:2, 6:1, Allertová (ČR) - Zhaová (Kan.) 6:3, 6:0, Bouzková (ČR) - Namigataová (Jap.) 6:3, 6:1, Kumkhumová (11-Thaj.) - Martincová (ČR) 6:3, 6:0, Honová (Austr.) - Štefková (ČR) 4:6, 7:6 (7:4), 6:4.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy