Jestli to někdo dokáže, tak ty, vzkázala jí Kvitová. Tenistka teď porazila rakovinu

av av
8. 4. 2021 6:04
Carla Suárezová Navarrová zvládla nejtěžší zápas kariéry. Španělská tenistka se úspěšně poprala se zákeřným Hodgkinovým lymfomem, její sen o reprezentaci své země na olympijských hrách výrazně ožil.
Carla Suárezová Navarrová.
Carla Suárezová Navarrová. | Foto: Instagram Carla Suarez Navarro

"Carlito… Jestli si s tímhle někdo dokáže poradit, tak jsi to ty. Jsi bojovnice a velká šampionka s obrovsky pozitivním přístupem. Posílám ti sílu a objetí," povzbuzovala Petra Kvitová svou tenisovou kamarádku v září, krátce poté, co jí lékaři diagnostikovali zhoubné nádorové onemocnění mízních uzlin.

Odhad české tenistky byl naprosto správný. Suárezová se okamžitě s vervou sobě vlastní pustila do léčby a absolvovala půlroční chemoterapii.

Předváděla přitom příkladnou bojovnost i svým fanouškům na sociálních sítích, ukazovala optimistické úsměvy i záběry z tréninku, v němž se i nadále zvládala udržovat. Dokázala jezdit na cyklistickém trenažéru i dřepovat s velkou činkou.

Svůj boj nakonec vyhrála a bez velkého otálení znovu naběhla na milované kurty. 

"Jsem nadšená, že znova trénuji. Děkuji z celého srdce za veškerou lásku, kterou jste mi dali," napsala v pondělí na sociální sítě. 

Už v březnu naznačovala, že léčba je téměř dokončená. "Cítím se dobře, to je nejdůležitější. Tahle nemoc není vůbec příjemná, ale tohle období mě naučilo, abych si více užívala maličkostí a žila přítomností. Od začátku jsem se chtěla pokusit o co nejrychlejší zotavení," uvedla.

A otevřeně také zavzpomínala na krušné chvíle, kdy se v létě o nemoci dozvěděla. Když se necítila dobře, myslela si, že onemocněla koronavirem.

"Šla jsem na test, ale byl negativní. Pak jsem musela opět k doktorovi, měla jsem velké bolesti břicha. Nic nepomáhalo, až nakonec začali mluvit o možnosti, že mám lymfom. Nakonec skutečně přišly špatné zprávy," vyprávěla Eurosportu.

Suárezová se tehdy doktorů ptala na jedinou věc: co musí udělat pro to, aby se plně zotavila.

"Byly dny, kdy jsem se fyzicky cítila velmi zle, ale mentálně jsem to zvládala dobře za každých okolností, i když jsem byla často sama," popsala léčbu. "Tenis je individuální sport, jsme zvyklé vyrovnávat se s takovými věcmi o samotě," dodala.

Šestinásobná grandslamová čtvrtfinalistka měla původně odehrát vloni svou poslední sezonu kariéry. Loučit se chtěla na olympijských hrách. Plány se nakonec dramaticky změnily, velký sen teď ale žije dál.

"V mé mysli to jde jako po másle. Doufám, že řeknu své sbohem tak, jak sama chci," podotkla dvaatřicetiletá hráčka.

Pod pěti kruhy v Tokiu by mohla nastoupit do čtyřhry, po boku své velké přítelkyně Garbině Muguruzaové. Právě ta jí během nemoci byla výraznou oporou.

"Je pro mě šok, že někdo blízký musí procházet něčím podobným. Když se takové věci stanou tak dobrým lidem, cítím hrozný smutek," nestyděla se dvojnásobná grandslamová vítězka za slzy během loňského US Open.

Garbině Muguruzaová a Carla Suárezová Navarrová:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušený. Kamiony ve směru na Brno stojí od 161. kilometru. Průjezdný není ani směr na Prahu, kde byla po ránu kolona zhruba 12 kilometrů dlouhá. Policisté provoz odklání mezi exity 168 a 178. Na objízdných trasách, které vedou po silnici II/602, se nyní v ranní špičce tvoří kolony a řidiči se musí připravit na zdržení, řekl policejní mluvčí Pavel Šváb. Policie rovněž kolem 8:00 na svém twitteru uvedla, že se uklízí vysypaný náklad a následně bude nutné opravit poničené dopravní značení a betonová dělící svodidla.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie dnes ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Kvůli vážné dopravní nehodě je obousměrně přerušený provoz na Pražském okruhu u Modletic

Kvůli vážné dopravní nehodě je obousměrně přerušený provoz na Pražském okruhu u Modletic. U sjezdu z dálnice D1 se ve směru na Ruzyň srazilo nákladní auto s dodávkou. Před místem nehody se tvoří kolona. Vyplývá to z informací pražské policie a na dopravním webu Ředitelství silnic a dálnic.

Nehoda se stala kolem 07:15 na 77. kilometru Pražského okruhu. "Probíhá vyprošťování osoby. Doprava je zastavena v obou směrech a okruh je neprůjezdný," uvedla na Twitteru police. Její mluvčí Jan Rybanský doplnil, že orientační dechová zkouška u řidičů byla negativní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy