Jestli to někdo dokáže, tak ty, vzkázala jí Kvitová. Tenistka teď porazila rakovinu

av av
8. 4. 2021 6:04
Carla Suárezová Navarrová zvládla nejtěžší zápas kariéry. Španělská tenistka se úspěšně poprala se zákeřným Hodgkinovým lymfomem, její sen o reprezentaci své země na olympijských hrách výrazně ožil.
Carla Suárezová Navarrová.
Carla Suárezová Navarrová. | Foto: Instagram Carla Suarez Navarro

"Carlito… Jestli si s tímhle někdo dokáže poradit, tak jsi to ty. Jsi bojovnice a velká šampionka s obrovsky pozitivním přístupem. Posílám ti sílu a objetí," povzbuzovala Petra Kvitová svou tenisovou kamarádku v září, krátce poté, co jí lékaři diagnostikovali zhoubné nádorové onemocnění mízních uzlin.

Odhad české tenistky byl naprosto správný. Suárezová se okamžitě s vervou sobě vlastní pustila do léčby a absolvovala půlroční chemoterapii.

Předváděla přitom příkladnou bojovnost i svým fanouškům na sociálních sítích, ukazovala optimistické úsměvy i záběry z tréninku, v němž se i nadále zvládala udržovat. Dokázala jezdit na cyklistickém trenažéru i dřepovat s velkou činkou.

Svůj boj nakonec vyhrála a bez velkého otálení znovu naběhla na milované kurty. 

"Jsem nadšená, že znova trénuji. Děkuji z celého srdce za veškerou lásku, kterou jste mi dali," napsala v pondělí na sociální sítě. 

Už v březnu naznačovala, že léčba je téměř dokončená. "Cítím se dobře, to je nejdůležitější. Tahle nemoc není vůbec příjemná, ale tohle období mě naučilo, abych si více užívala maličkostí a žila přítomností. Od začátku jsem se chtěla pokusit o co nejrychlejší zotavení," uvedla.

A otevřeně také zavzpomínala na krušné chvíle, kdy se v létě o nemoci dozvěděla. Když se necítila dobře, myslela si, že onemocněla koronavirem.

"Šla jsem na test, ale byl negativní. Pak jsem musela opět k doktorovi, měla jsem velké bolesti břicha. Nic nepomáhalo, až nakonec začali mluvit o možnosti, že mám lymfom. Nakonec skutečně přišly špatné zprávy," vyprávěla Eurosportu.

Suárezová se tehdy doktorů ptala na jedinou věc: co musí udělat pro to, aby se plně zotavila.

"Byly dny, kdy jsem se fyzicky cítila velmi zle, ale mentálně jsem to zvládala dobře za každých okolností, i když jsem byla často sama," popsala léčbu. "Tenis je individuální sport, jsme zvyklé vyrovnávat se s takovými věcmi o samotě," dodala.

Šestinásobná grandslamová čtvrtfinalistka měla původně odehrát vloni svou poslední sezonu kariéry. Loučit se chtěla na olympijských hrách. Plány se nakonec dramaticky změnily, velký sen teď ale žije dál.

"V mé mysli to jde jako po másle. Doufám, že řeknu své sbohem tak, jak sama chci," podotkla dvaatřicetiletá hráčka.

Pod pěti kruhy v Tokiu by mohla nastoupit do čtyřhry, po boku své velké přítelkyně Garbině Muguruzaové. Právě ta jí během nemoci byla výraznou oporou.

"Je pro mě šok, že někdo blízký musí procházet něčím podobným. Když se takové věci stanou tak dobrým lidem, cítím hrozný smutek," nestyděla se dvojnásobná grandslamová vítězka za slzy během loňského US Open.

Garbině Muguruzaová a Carla Suárezová Navarrová:

 

Právě se děje

před 51 minutami

Útočník s nožem zavraždil u Paříže policejní úřednici, policie ho zastřelila

Útočník s nožem ve francouzském městě Rambouillet u vchodu na policejní stanici zavraždil devětačtyřicetiletou policejní úřednici. Policisté ho postřelili, později zemřel. Podle médií byl muž občanem Tuniska, ale ve Francii pobýval legálně a měl čistý trestní rejstřík.

Aktualizováno před 1 hodinou

Koalice Spolu navrhuje, aby šéf BIS Koudelka dostal státní vyznamenání

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) navrhuje, aby ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka obdržel státní vyznamenání. Chce tím ocenit práci kontrarozvědky pro českou bezpečnost, informovalo uskupení v tiskové zprávě. Medaile Za zásluhy by byla podle nich adekvátním oceněním i za zvládnutí situace v posledních dnech, kdy vyšly najevo informace o zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

Koudelka podle koalice Spolu nynější situaci, která vyústila v diplomatickou krizi mezi ČR a Ruskem, zvládl bravurně, i když byl vystaven "různým tlakům a zájmům ze strany zahraničních i domácích spolupracovníků cizích mocností". "Ředitel BIS Koudelka je člověk, který slouží občanům této země s plným nasazením. Dělá práci, o které se většinou vůbec nedozvíme, ale přesto je pro naši bezpečnost naprosto zásadní," uvedl v tiskové zprávě předseda lidovců Marian Jurečka.

Zeman činnost BIS a Koudelky dlouhodobě kritizuje, šéfa kontrarozvědky pětkrát odmítl jmenovat generálem. Premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden uvedl, že kabinet opět navrhne Koudelkovo povýšení do hodnosti generála. Vláda o tom bude rozhodovat v pondělí. Rovněž udělování státních vyznamenání patří mezi pravomoci prezidenta.

Další zprávy