Může změnit svět. Šestnáctiletá Gauffová plamenným proslovem uchvátila Navrátilovou

av av
5. 7. 2020 7:02
Teprve šestnáctiletá Cori "Coco" Gauffová má podle legendární Martiny Navrátilové velké předpoklady stát se sportovní superhvězdou s významným společenským přesahem.
Coco Gauffová.
Coco Gauffová. | Foto: Reuters

Není to projev, který by viděly statisíce nebo dokonce miliony lidí. Americká tenistka jej přednesla na začátku června na menším mítinku hnutí Black Lives Matter ve svém bydlišti - malém městě Delray Beach na Floridě. Relativně v tichosti.

Přesto v tenisovém prostředí rezonuje a osmnáctinásobnou grandslamovou šampionku Navrátilovou vyloženě uchvátil. 

"Tolik se usmívám, když vidím, čeho už dosáhla a čeho dosáhne v budoucnu. Je jedním z těch lidí, kteří mohou změnit svět k lepšímu a zdá se, že o to skutečně usiluje," prohlásila Navrátilová v BBC.

Gauffová ve své řeči mimo jiné citovala Martina Luthera Kinga, když uvedla, že "mlčení dobrých lidí je horší než brutalita těch zlých" a "pokud si vyberete, že budete mlčet, dáváte se na stranu utlačovatelů". 

"Je smutné, že tu stojím se svou babičkou a protestuji proti těm samým věcem, proti kterým ona protestovala přes více než padesáti lety. Jsem tady, abych vám řekla, že musíme především milovat jeden druhého, bez ohledu na okolnosti," uvedla senzační osmifinalistka loňského Wimbledonu i letošního Australian Open.

Gauffová v projevu požadovala změnu a za cestu k ní označila prezidentské volby. Ačkoli sama ještě volit nemůže, apelovala na ty, kteří mohou. Zároveň slíbila, že se bude vždy snažit využívat svůj vliv, aby šířila životně důležité informace. 

"Bojuju za budoucnost svých bratrů, svých budoucích dětí i svých budoucích vnoučat," dodala.

Navrátilová angažovanost mladé tenistky ocenila. "Některé státy dělají v otázce rasismu velký progres, jiné, jako například USA, se podle mě vrací zpět v čase. O to zásadnější je, aby se lidé zapojili," pochválila rodačku z Atlanty.

"Sport a tenis obzvlášť byl vždycky v přední linii sociálních změn a nyní přichází znovu jeho čas. Zdá se, že s lídry, jako je Coco Gauffová, jsme pořád tady, připraveni postavit se za hnutí Black Lives Matter a za rovnost pro všechny," poznamenala Navrátilová.

Už dříve Gauffovou ocenila jiná bývalá světová jednička, Belgičanka Kim Clijstersová.

"Děkuji, že jsi dívkou, od které se má dcera může učit a vzhlížet k ní. Slibuji, že budeme nadále vzdělávat naše děti o tom, co je správné. Všechno začíná doma," vzkázala prostřednictvím sociálních sítí.

Poslechněte si projev Coco Gauffové:

Video: Coco Gauff BLM speech | Video: www.youtube.com
 

Právě se děje

Další zprávy