Musíš převzít iniciativu, zavelel Krupa. A Plíšková otočila zápas s nebojácnou Estonkou

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
4. 1. 2018 16:31
Byla to pořádná dřina. Karolína Plíšková musela čtvrtfinále turnaje v Brisbane proti Kaie Kanepiové otáčet. Pomohly jí i rady trenéra Tomáše Krupy.
Tomáš Krupa a Karolína Plíšková
Tomáš Krupa a Karolína Plíšková | Foto: ČTK

Brisbane - Poprvé se v ostrém zápase dostali jako tým do vážnějších problémů, ale společně je zvládli. Karolína Plíšková totiž ve čtvrtfinále podniku v Brisbane prohrávala 3:6 a 1:3, přesto s novým trenérem Tomášem Krupou dokázali na Estonku Kaiu Kanepiovou najít recept a velkou tenisovou bitvu otočit.

Rodačka z Loun byla jako světová čtyřka jasnou favoritkou, ale Kanepiová od začátku duelu dokazovala, že má zdejší kurt ráda, před šesti lety tu totiž turnaj vyhrála.

Estonka skvěle servírovala a Češka pod tlakem vyráběla chyby, prohrála si hned první servis a celý první set musela dotahovat. Před jeho koncovkou si tak zavolala na lavičku trenéra Krupu.

"Musíš převzít iniciativu. Když jí tam spadne první servis, tak se holt nedá nic dělat. Ale když to zreturnuješ, musíš hned druhým míčem hrát někam k lajně a ne jí to vracet na střed," radil jí kouč, kterého si po sezoně přetáhla z týmu Barbory Strýcové.

Jenže Kanepiová působila jako rozjetý válec, ničeho se nebála, trefovala rohy kurtů a Plíšková pod tlakem ztratila první set i úvod toho druhého. Než se nadála, prohrávala v něm 1:3.

"První dva sety hrála Kaia fantastický tenis, bylo to těžké. Byla agresivní od základní čáry a nedávala mi čas. Pak jsem ale začala využívat šance," řekla po zápase Plíšková.

Bývalá tenisová královna se poté herně zvedla, začala častěji diktovat výměny, dotáhla se na 3:3 a postarala se o vyrovnanou koncovku setu, ve které si utrhla potřebný brejk.

Došlo i na házení raketou

Stejně ale nebyla spokojená, po nepovedených returnech občas i hodila raketou o zem a před rozhodující sadou se znovu radila s Krupou.

"Z toho si nic nedělej. Ona riskuje, druhý servis jí lítá 155 nebo 160 kilometrů za hodinu. Hraje na hraně, důležitý je, že už neustupuješ a jdeš s rameny dopředu proti míči," snažil se trenér pochválit českou jedničku.

S rostoucí formou Plíškové pak Kanepiová postupně uvadala, opakovaně si nechala ošetřit zatejpované levé stehno a na kurtu přestávala stíhat. Třetí sadu tak prohrála už poměrně jednoznačně 2:6.

"Jsem ráda, že jsem to nakonec zvládla, byla to opravdu náročná bitva," pronesla v rozhovoru na kurtu česká hráčka s viditelnou úlevou ve tváři. V semifinále ji čeká papírově ještě mnohem silnější protivnice, světová šestka Ukrajinka Elina Svitolinová.

"To bude opět těžký zápas, ale úplně jiný tenis než teď s Kanepiovou. Nic mi nedá zadarmo, musím být připravená," dodala obhájkyně trofeje v Brisbane.