Musela hrát pod prášky, míče jí sfoukával vítr. Kvitová na čas odkládá raketu

Aleš Vávra Aleš Vávra
2. 7. 2022 21:21
Petra Kvitová odehrála Wimbledon i předchozí vítězný turnaj v Eastbournu se zánětem v zápěstí. Bolest musela tišit pomocí prášků. Česká tenistka to prozradila po sobotní prohře s Paulou Badosaovou ve třetím kole londýnského grandslamu.
Petra Kvitová.
Petra Kvitová. | Foto: Reuters

Londýn (od našeho zpravodaje) - Už po prvním kole letošního Wimbledonu naznačovala, že se znovu pere se zdravotními problémy. Konkrétní být nechtěla. Po statečném boji se světovou čtyřkou ale Petra Kvitová přiznala: "Zase mi nateklo zápěstí, udělal se mi v něm zánět."

Bolest se ozvala už před generálkou na jižním pobřeží Velké Británie, kterou Kvitová minulý týden ovládla.

"Beru léky už asi čtrnáct dní, což je teda pecka. Není to nic příjemného. Musela jsem hrát pod prášky," upřesnila na tiskové konferenci.

Těsnou prohru s Badosaovou po setech 5:7, 6:7 na zdravotní trable nesváděla.

"Kvůli tomu jsem určitě neprohrála. Hrála jsem s tím, že to nějak překonám, a to se i stalo. Někdy jsem možná ruku neměla tak silnou, jak bych chtěla, viklala se mi raketa, ale na to jsem od operace ruky zvyklá. Nepřekvapilo mě to, ale štvalo," podotkla vítězka turnaje z let 2011 a 2014.

Dvaatřicetiletá Kvitová na centrálním kurtu v očekávané bitvě ranařek rozhodně nezklamala. V důležitých momentech si ale vedla lépe o osm let mladší Španělka.

Češka si vypracovala jedenáct brejkbolů, proměnila ale jen jediný v samotném úvodu. Ve druhém dějství nepustila na svém podání Badosaovou k žádné šanci, sama jich přitom nevyužila hned devět.

"Ano, tohle je statistika, která prostě ukazuje pravdu. Nedokázala jsem to. Ona v těch výměnách neudělala nic špatně a podávala skvěle. Na příjmu mi to udělala hodně složité," konstatovala Kvitová.

V první sadě byla dva míčky od úspěchu. Za stavu 5:4 a 30:30 ale na vlastním podání zatahala za kratší konec.

"Mohla jsem ten set dotáhnout, o tom žádná. Stejně tak jsem mohla vyhrát tie-break ve druhém setu. Chyběl mi kousek," řekla.

Fyzicky se cítila dobře. Rozhýbávala se, hecovala. Jen vlastní pohyb nehodnotila jako ideální. "Bylo to i větrem, který balony sfoukával. Musím ale říct, že jsem si to užila. Bylo to perfektní, hlediště se zaplnilo, mám hezký zážitek."

Kvitová objektivně i dle vlastního pocitu předváděla na trávě svůj nejlepší letošní tenis. Teď ale musí odložit raketu.

"Pár dnů nebo spíš týdnů na ni nesáhnu. Uvidíme, co mi řeknou doktoři. Mám o to zápěstí starost, protože už je to potřetí nebo počtvrté letos, kdy mi to takhle nateklo. Je to otrava a ty léky taky nejsou pro tělo žádný zázrak," litovala další vynucené pauzy.

Proti zánětu podle ní pomůže jedině klid. "Nesmím hrát tenis. Dnes jsem se zkusila rozehrávat bez prášků a bylo to poznat," dodala.

Na Wimbledon, svůj nejmilovanější turnaj, se chce znovu vrátit. "Takhle hodně dopředu nepřemýšlím, ale mám to tady hrozně ráda."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

O fotbalové MS 2030 se má ucházet i Ukrajina

Ukrajina by se měla spolu s Portugalskem a Španělskem ucházet o pořádání fotbalového mistrovství světa v roce 2030. S odvoláním na nejmenovaný zdroj o tom informovala agentura AP.

Portugalsko se Španělskem společnou kandidaturu připravovaly tři roky a ve středu ji oficiálně předloží v sídle UEFA v Nyonu. Obě země nyní k pořádání šampionátu přizvaly Ukrajinu, která od února čelí ruské invazi.

Oznámení by se měl přímo na místě zúčastnit i předseda ukrajinského fotbalového svazu Andrij Pavelko. Šestačtyřicetiletý činovník agentuře AP cestu do Švýcarska potvrdil, důvod však neuvedl.

před 12 minutami

Vrchní státní zastupitelství zamítlo Mynářovu stížnost na postup kvůli skartované zprávě o Vrběticích

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Královna americké country hudby Loretta Lynnová zemřela ve věku 90 let ve spánku.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Soud odmítl stížnost na Zemana kvůli milosti pro Baláka. Nemá pravomoc jeho rozhodnutí přezkoumat

Prezident republiky při udílení milosti vystupuje jako ústavní orgán, správní soudy proto nemají pravomoc milost přezkoumávat, anebo dokonce rušit. Nejvyšší správní soud v úterý zamítl kasační stížnost muže z Prahy, který prostřednictvím správní žaloby zpochybnil milost udělenou prezidentem Milošem Zemanem šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi, odsouzenému za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře. 

V rozhodnutí senátu s předsedou Zdeňkem Kühnem se správní soud zabýval otázkou, zda je prezident při udělování milosti správním orgánem, a zda je tím pádem milost přezkoumatelná ve správním soudnictví. Dospěl k názoru, že nikoliv. Poukázal na to, že pravomoc k udělení milosti svěřuje prezidentovi ústava. Žádný jiný zákon ji neomezuje ani nereguluje.

"Prezident není vázán žádnými podmínkami, při jejichž splnění lze milost udělit, jeho úvaha je v tomto směru právně neomezená. Ani ten, komu má být milost udělena, nemusí splňovat žádné předpoklady," stojí v rozsudku.

Podle dokumentu prezident republiky při udílení milostí vystupuje jako ústavní orgán. Udělená milost je pak ústavním aktem a správní soudy nemají pravomoc takové akty přezkoumávat.

Nejvyšší správní soud poukázal také na starší usnesení Ústavního soudu, který v roce 2013 odmítl návrh na zrušení amnestie prezidenta Václava Klause. Uvedl tehdy, že jak hromadné amnestie, tak individuální milosti nepodléhají soudnímu přezkumu a nabízí se pouze politická odpovědnost prezidenta. Teoretickou výjimkou jsou "situace mimořádně extrémní".

Zdroj: ČTK
Další zprávy