Murray je novou světovou tenisovou jedničkou, Raonic semifinále v Paříži vzdal

ČTK ČTK
5. 11. 2016 15:41
Světový tenis má novou mužskou jedničku. Poprvé v kariéře se jí stal Brit Andy Murray, který postoupil do finále turnaje Masters v Paříži na úkor Milose Raonice z Kanady, který do zápasu nenastoupil.
Andy Murray
Andy Murray | Foto: Reuters

Paříž - Britský tenista Andy Murray se stane poprvé v kariéře světovou jedničkou. Páteční přemožitel Tomáše Berdycha potřeboval k posunu na první místo žebříčku účast ve finále turnaje v Paříži, kam dnes prošel bez boje po odstoupení semifinálového soupeře Milose Raonice z Kanady.

Devětadvacetiletý Murray vystřídá v pondělí v čele pořadí ATP Tour Srba Novaka Djokoviče, jenž byl světovou jedničkou nepřetržitě 122 týdnů od července 2014. Předtím vládl žebříčku ve dvou obdobích v letech 2011-2012 a 2012-2013.

Dvojnásobný olympijský vítěz a trojnásobný grandslamový šampion Murray se stane 26. světovou jedničkou od zavedení současné podoby žebříčku v roce 1973. V čele pořadí bude jako první Brit v historii a ve věku 29 let a 174 dnů nejstarší tenista od Johna Newcombea v roce 1974.

"Stát se světovou jedničkou nebyla otázka tohoto týdne nebo několika posledních dnů. Bylo to dvanáct měsíců tvrdé práce," uvedl Murray na tiskové konferenci. "Na začátku kariéry jsem toužil po grandslamovém vítězství. Jak jsem stárnul, chtěl jsem se pokusit dostat se na první místo žebříčku. Musel jsem ustálit svou výkonnost a podařilo se mi to. Jsem hodně hrdý," dodal.

Murraymu pomohla k posunu na tenisový trůn Djokovičova čtvrtfinálová porážka v Paříži s Chorvatem Marinem Čiličem. Skotský tenista pak potřeboval ke splnění svého snu dvě vítězství - první zaznamenal v pátek nad Berdychem a druhé dnes bez boje s Raonicem, jenž nenastoupil kvůli zranění pravé nohy. Shodou okolností nehrál Murray semifinále ani před týdnem ve Vídni, kde prošel do finále díky zranění Davida Ferrera.

"Je to samozřejmě trochu zvláštní a nešťastné, jak k tomu došlo. Raději bych si to vybojoval na kurtu, ale i tak jsou za tím léta dřiny," řekl Murray k posunu do čela pořadí. Pozici světové jedničky bude přespříští týden hájit na Turnaji mistrů v Londýně, který ještě nikdy nevyhrál. "Musím teď resetovat své cíle a najít další věc, která mě bude motivovat a nutit ke stále lepším výkonům," řekl.

O titul na čtvrtém turnaji za sebou se ve skvělé formě hrající Murray utká v neděli s Američanem Johnem Isnerem, jenž v semifinále zdolal 6:4, 6:3 Čiliče.

Raonic si poranil stehenní sval v pátečním čtvrtfinálovém utkání s Francouzem Jo-Wilfriedem Tsongou. "Před půl hodinou jsem byl na magnetické rezonanci a ukázalo, že mám sval natržený," uvedl Kanaďan na dnešní tiskové konferenci. Kvůli zranění je ohrožena jeho účast na Turnaji mistrů, který začíná 13. listopadu. "Stále je šance, že to stihnu, ale bylo mi řečeno, že to je na pět až deset dnů, takže to bude tak-tak," řekl pátý hráč světa.

Kdyby Raonic nemohl v Londýně startovat, mohl by ho nahradit Berdych, jenž je v žebříčku pro Turnaj mistrů na prvním nepostupovém místě.

Tenisový turnaj mužů v Paříži (tvrdý povrch, dotace 4,300.755 eur):

Dvouhra - semifinále:

Murray (2-Brit.) - Raonic (4-Kan.) bez boje, Isner (USA) - Čilič (9-Chorv.) 6:4, 6:3.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ukrajinský parlament schválil obchodování se zemědělskou půdou

Ukrajinští zákonodárci schválili zrušení zákazu obchodování se zemědělskou půdou. Rozhodnutí zrušit zákaz, který byl v platnosti skoro 20 let, je součástí opatření, které vyžaduje Mezinárodní měnový fond (MMF) pro uvolnění úvěru ve výši osmi miliard dolarů (asi 198 miliard Kč). Informovala o tom agentura Reuters.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dříve vyzval zákonodárce, aby zákaz zrušili. V opačném případě, by podle něj mohl Ukrajině v důsledku koronavirové krize hrozit krach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy