Muguruzaová hráčkou roku? Podivný verdikt. Pochyby vyvolávají i debakly od Češek

Aleš Vávra Aleš Vávra
31. 10. 2017 12:01
Ženská tenisová asociace WTA zvolila hráčkou uplynulé sezony Garbině Muguruzaovou. Z mnoha pohledů jde o absurdní rozhodnutí.
Garbině Muguruzaová, královna letošního Wimbledonu. Ale královna celé sezony?
Garbině Muguruzaová, královna letošního Wimbledonu. Ale královna celé sezony? | Foto: Reuters

Praha - Už dlouho neschytala organizace WTA takovou kritiku jako letos těsně před koncem sezony. Navíc za zdánlivou banalitu. Fanoušky i řadu odborníků totiž rozčílila volba nejlepší hráčky roku, kterou se tentokrát stala Španělka Garbině Muguruzaová. Terčem nevole se nestalo pouze jméno vítězky, ale také termín vyhlášení.

Venezuelská rodačka se totiž tenistkou sezony stala ještě před závěrečným Turnajem mistryň. V letech, kdy ženskému tenisu jasně dominovala Serena Williamsová, se takový krok dal s naprostým přehledem pochopit. Klidně už od poloviny sezony nebylo co řešit.

V ročníku bez dominující hráčky ale mohl být Singapur rozhodující položkou do úvahy, která z hráček se může pyšnit titulem té nejlepší. 

Muguruzaová pózující s oceněním působila podivným, až absurdním dojmem. I proto, že si podle mnohých takovou cenu nezasloužila. Důvodů pro takové tvrzení lze najít celou řadu.

Španělce se v podstatě povedly jen dva měsíce z celé sezony. Při pohledu na její letošní statistiku je to více než zřejmé. Dostala se jen do dvou finálových klání, v červenci na Wimbledonu a v srpnu v Cincinnati. Oba velké turnaje dokázala vyhrát, ani to by jí však podle kritiků na takové ocenění stačit rozhodně nemělo.

Obzvlášť, když v sezoně zaznamenala několik vyloženě trapných výsledků. V lednu ve čtvrtfinále Australian Open schytala kanára od Američanky Coco Vandewegheové.

Těsně před Wimbledonem, na travnatém turnaji v anglickém Eastbourne, šokovala své příznivce drtivou prohrou 1:6, 0:6 s Češkou Barborou Strýcovou. A nepovedl se jí ani konec sezony.

V Tokiu to byl v semifinále další kanár od Caroline Wozniacké a v Singapuru na Turnaji mistryň zejména krutá prohra s Karolínou Plíškovu 2:6, 2:6.

Nejlepší hráčka sezony by měla rozhodně vykazovat výrazně lepší konzistenci svých výkonů. 

O mnoho lépe se v tomto světle nicméně nejeví ani současná jednička Simona Halepová z Rumunska. Ta grandslam nevyhrála a zapsala si jediný titul, na prestižním antukovém turnaji v Madridu. A ani ona neprošla v Singapuru ze základní skupiny. Kdyby ale nedejbože závěrečný podnik sezony ovládla, vypadala by WTA se svým předčasným rozhodnutím ještě mnohem méně kompetentně.

Mimochodem, o jeden turnaj více než Španělka s Rumunkou získala česká jednička Karolína Plíšková. O tom, že by právě ona měla dostat prestižní cenu, ovšem nemůže být řeč, vzhledem k nulové účasti ve finálových zápasech grandslamů.

Ocenění by si ale jistě zasloužila třeba sedmatřicetiletá legenda Venus Williamsová, která za sezonu odehrála dvě grandslamová finále a také finále Turnaje mistryň. Jistě, nic velkého nevyhrála, její volba by ale rozhodně s přihlédnutím k úctyhodnému věku vyvolala méně nesouhlasu.

A proč ne třeba Jelena Ostapenková? Mladičká Lotyška byla skutečnou kometou, stejně jako Muguruzaová vyhrála jeden grandslam a počet titulů měla totožný, tedy dva.

Fantastickou sezonu zažila také Caroline Wozniacká, navíc ji vyšperkovala čerstvou vládou mezi mistryněmi. Za celý rok hrála osm finálových zápasů a získala dva tituly. Co se ovšem vyhraných turnajů týče, je absolutní královnou roku 2017 Ukrajinka Elina Svitolinová s pěti tituly.

Gratulace ale letí do Španělska a tohle rozhodnutí si WTA v pohodě obhájí, především díky triumfu Muguruzaové na nejslavnějším turnaji tenisové historie. Příště by ale nebylo od věci počkat s vyhlášením podobné ankety na to, až se skutečně odehraje ten úplně poslední mečbol. Vše by pak vypadalo mnohem důvěryhodněji.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalisté Bayernu budou mít nižší plat až do konce sezony

Fotbalisté Bayernu Mnichov budou i po restartu německé bundesligy pobírat menší plat. Hvězdy mistrovského týmu, jenž míří za obhajobou titulu, se s vedením klubu dohodly na snížené mzdě do konce sezony.

"Potěšilo nás, že mužstvo má pro současnou situaci plné pochopení," řekl deníku Bild prezident Bayernu Herbert Hainer. Konkrétní údaje neuvedl. Za duben, kdy se bundesliga kvůli koronavirové pandemii nehrála, měli hráči plat nižší o 20 procent.

Zatím není jasné ani to, kdy pro Bayern tato sezona skončí. Bundesliga by měla být uzavřena 27. června, pokud by se mnichovský tým dostal do finále Německého poháru, hrál by ho 4. července. Finále Ligy mistrů, v níž je bavorský velkoklub teprve v osmifinálové fázi, se bude hrát nejspíš až na konci srpna, až skončí všechny národní ligové soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Teplicku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchový vod

Na Teplicku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod. Průtoky v potocích jsou velmi nízké a kyslíkový deficit může ohrozit vodní ekosystém. Zákaz odběru povrchových vod platí už také na Chomutovsku. Lidé nesmějí brát vodu na zalévání zahrad, hřišť a trávníků či na napouštění bazénů a mytí aut z Maršovského potoka, Bouřlivce a Štrbického potoka. Zákaz platí do 31. října. Za nedodržení vyhlášky hrozí pokuta v případě fyzické osoby do 50 tisíc korun a v případě podnikatelů do 100 tisíc korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy