Mladé Češky vládnou světu. Po suverénní jízdě dobyly pátý titul historie

Aleš Vávra Aleš Vávra
4. 10. 2021 6:22
Budoucnost ženského tenisu patří České republice. Mladé reprezentantky v Turecku suverénně ovládly juniorský pohár Billie Jean Kingové a k pátému titulu v historii jim gratulovala i sama americká legenda.
Brenda Fruhvirtová. Český úkaz na juniorském Billie Jean King Cupu naprosto dominoval. | Foto: ČTK

V nedělním finále si mladé tenistky poradily s Japonkami a navázaly na česká vítězství z let 2000, 2001 a 2015. V někdejším juniorském Fed Cupu jednou slavilo i Československo, a to v roce 1985.

Češky prošly finálovým turnajem, jehož se zúčastnilo šestnáct národních týmů, bez sebemenšího zaváhání a svou dominancí uchvátily tenisový svět.

Nejvýše nasazený celek ve složení Sára Bejlek, Nikola Bartůňková a Brenda Fruhvirtová vyhrál na turnaji čtrnáct z patnácti dílčích duelů.

Nejvýrazněji na sebe přitom upozornila poslední jmenovaná, teprve čtrnáctiletá Fruhvirtová, mladší ze zázračného sesterského dua. Během týdenního klání hráček do šestnácti let vyhrála všech pět svých singlových zápasů, navíc bez ztráty setu.

Stoprocentní bilancí se ale mohla pochlubit i o rok starší Bejlek, která na antuce v Antalyi ovládla všechny čtyři dvouhry.

Bartůňková, další patnáctiletý tenisový klenot, zvládla vítězně dva singly. Proti Argentině musela kvůli zranění skrečovat. Šlo o jedinou porážku Češek na finálovém podniku.

Sestava českého výběru s kapitánem Davidem Škochem:

"Jsem na holky opravdu pyšný. Zvlášť proto, že během týdne nebyly zdravotně stoprocentní. Trápila je určitá zranění, ale tvrdě bojovaly a dokázaly to," uvedl pro ITF kapitán týmu David Škoch.

"Triumf a fakt, že jsou nejlepším týmem na světě, pro ně bude obrovskou motivací. Musí dál tvrdě pracovat a uvidíme, co přinese budoucnost. Nicméně si myslím, že mají velkou šanci být i v dospělých mezi nejlepšími," dodal Škoch.

Čtrnáctiletá Fruhvirtová byla nejmladší hráčkou na turnaji, jedinou narozenou v roce 2007. "Navzdory tomu na kurtu neustále popírala svůj věk," napsal obdivně oficiální web organizace ITF.

"Vézt domů trofej je úžasný pocit. Jsem šťastná, že jsme znovu uspěly," prohlásila Fruhvirtová a připomněla, že před dvěma lety český celek dominoval v kategorii do čtrnácti let.

Gratulace Billie Jean Kingové:

"Byl to fantastický týden, užily jsme si spoustu zábavy. Obvykle hrajeme samy za sebe, hrát v týmu je úplně něco jiného. Nemůžu se dočkat další takové akce," rozplývala se Fruhvirtová nad reprezentací své země.

Při posledním českém titulu před šesti lety zazářila zejména Markéta Vondroušová, pozdější finalistka dospělého Roland Garros a držitelka stříbrné olympijské medaile z letošního Tokia.

"Je velkou inspirací vidět dnes ve světové špičce hráčky, které v minulosti tuhle soutěž vyhrály. Obrovská motivace," dodala Fruhvirtová.

Sára Bejlek během finále Billie Jean King Cupu.
Sára Bejlek během finále Billie Jean King Cupu. | Foto: ČTK

Nadšená byla i Bejlek. Levoruká hráčka v posledních letech vykazuje nevšední potenciál, v patnácti letech už je v první čtyřstovce dospělého žebříčku WTA.

"Jsem strašně šťastná za tuhle zkušenost. Byla jsem trochu nervózní, ale zvládla jsem to. Úžasný pocit," citoval web ITF tenistku z Hrušovan nad Jevišovkou.

V Turecku nestartovaly Američanky, vítězky turnaje z posledních tří ročníků. Právě české tenistky je vystřídaly na trůnu a v historickém žebříčku se v počtu titulů posunuly na druhé místo k Australankám.