Milion dolarů za tři dny. Jste loutky saúdských šejků, drtí kritika tenisové hvězdy

Aleš Vávra Aleš Vávra
7. 12. 2022 18:23
Saúdové sezvali na svou exhibici velké osobnosti světového tenisu, nalákali je na obrovské finanční ohodnocení výměnou za minimum námahy. Podle kritiků se sportovní hvězdy svou účastí aktivně zapojují do takzvaného "sportswashingu", kterým si saúdský režim snaží očistit svou pověst.
Nick Kyrgios
Nick Kyrgios | Foto: Reuters

Mezi šestnácti účastníky jsou čtyři hráči elitní světové desítky: Řek Stefanos Tsitsipas, Rusové Daniil Medveděv a Andrej Rubljov a Američan Taylor Fritz. K tomu finalista Wimbledonu Nick Kyrgios, britská jednička Cameron Norrie, Němec Alexander Zverev či grandslamoví šampioni Dominic Thiem a Stan Wawrinka.

V Rijádu je čekají od čtvrtka do soboty pouhé tři dny tenisu, odměna pro vítěze přitom činí jeden milion amerických dolarů. Na své si přijdou i ostatní protagonisté. V poměru cena/výkon jde o jednu z nejlukrativnějších akcí sezony.

Tenisté, kteří na pozvání saúdského pořadatele kývli, se ale musí vyrovnávat s kritikou.

Ozývají se zejména lidskoprávní organizace v čele s Amnesty International. Ta akci označila za nejnovější příklad sportswashingu Saúdské Arábie, země, která dlouhodobě omezuje svobodu projevu, práva žen či LGBTQ+ komunity.

Podle Amnesty International chce před světem pomocí sportovních událostí "vyprat" svůj obraz, což arabské království odmítá. Investice do sportu prý mají podpořit místní ekonomiku, i to ale kritici vidí jako problém, Saúdská Arábie totiž už téměř osm let vede tak trochu zapomenutou válku se sousedním Jemenem.

Téma kontroverzní tenisové akce rezonuje zejména ve Velké Británii, kde ohlasy na účast Camerona Norrieho zesílily poté, co jeho krajan, legendární Andy Murray, účast odmítl právě kvůli porušování lidských práv v zemi.

"Nikdy nebudeme lidem, jako je Cameron, říkat, kde by měli nebo neměli hrát, ale Cameron by měl vědět, že je ve skutečnosti záměrně najímán režimem, aby se stal součástí saúdskoarabského sportswashingu," uvedl Felix Jakens z britské odnože Amnesty International.

Dodal, že Saúdská Arábie hledá "usměvavou vysoko postavenou sportovní hvězdu, která se bude pilně vyhýbat řečem o lidských právech", a vyzval Norrieho k vyjádření.

Jenže čtrnáctý hráč světa se angažovat odmítl. "Nejsem politik, nebylo by správné, kdybych se nechal zatáhnout do politiky jednotlivých vlád. Jsem profesionální tenista a turnaj v Saúdské Arábii mi umožní hrát a trénovat s nejlepšími hráči světa a připravit se tak na Australian Open," uvedl sedmadvacetiletý rodák z Johannesburgu.

Podobně se vyjádřil i Alexander Zverev, jenž byl švýcarským novinářem Simonem Häringem nařčen, že "dělá loutku ropným miliardářům". Stalo se tak poté, co tenista ignoroval otázky týkající se saúdské propagandy.

Zverev vysvětlil svou účast snahou dostat se do herního zápřahu po vyléčení ošklivého zranění z letošního French Open. 

Daniil Medveděv si zase pochvaloval minulou návštěvu Saúdské Arábie v roce 2019. "Všechno jsem si tam zamiloval. Organizaci, kurty, fanoušky, lidi. Všechno bylo super pohodlné," prohlásil ruský vítěz US Open z roku 2021.

Nick Kyrgios plánoval, jak si svou první návštěvu arabské země užije i s přítelkyní. "Jsem na to zvědavý, rád navštěvuji místa, kde toho o tenisu moc nevědí a kde je prostor získat nové fanoušky a novou pozornost. Je to šance zanechat stopu," podotkl Australan.

Ačkoli Andy Murray odmítl, kritické ohlasy paradoxně míří na hlavu jeho matky, trenérky Judy Murrayové.

Ta se během akce ujme zvláštní role, jejím úkolem bude inspirovat mladé dívky a ženy, v Saúdské Arábii pro ně v těchto dnech povede speciální tréninkové workshopy.

"Chci zajistit, aby dívky a ženy měly stejnou příležitost užít si tenis, ať už pro zábavu, kondici, nebo kvůli přátelství. To vše tenis umožňuje. Musíme odstranit překážky a ukázat, že tenis sjednocuje všechny bez ohledu na věk, pohlaví nebo schopnosti," popsala Murrayová svou úlohu.

Organizace Amnesty International ji ale vyzvala, aby během své účasti v Rijádu deklarovaný pozitivní záměr zvýraznila otevřeným nesouhlasem s tím, co se v Saúdské Arábii děje.

"Propagace ženského sportu v zemi, která dlouho dusí lidská práva žen a dívek, je pozitivní věcí. Je ale důležité, aby si Judy Murrayová uvědomila, že je také součástí sportswashingu. Měla by využít příležitosti a projevit solidaritu s těmi, jejichž lidská práva jsou v zemi neúnavně potlačována," uvedl mluvčí organizace.

Téma sportswashingu je v letošním roce velice diskutovaným tématem vzhledem k olympijským hrám v Číně či právě probíhajícímu mistrovství světa ve fotbale v Kataru.

O Saúdské Arábii a "čištění" jejího jména se mluví i v souvislosti s formulí 1, která se v Džiddě, druhém největším městě, jezdí od minulého roku.

Loni Saúdové vstoupili také do anglické fotbalové Premier League.

Novým majitelem tradičního klubu Newcastle United se po dlouhých peripetiích stal saúdskoarabský investiční fond fakticky spravovaný korunním princem a vládcem země Muhammadem bin Salmánem. Sedmatřicetiletý princ patří se jměním odhadovaným na 7,5 bilionu korun k nejbohatším lidem světa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

ČOV nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na olympijských hrách 2024 v Paříži

Český olympijský výbor (ČOV) nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na hrách 2024 v Paříži. Je pro zachování platných sankcí, které by sportovce z těchto zemí o olympiádu připravily.

Zdůraznil to na svém webu v dalším vyjádření k aktuální snaze Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který hledá cesty, jak by se někteří jednotlivci z těchto zemí mohli jako neutrální olympijských soutěží zúčastnit. I kdyby se tak stalo, ČOV o bojkotu neuvažuje a rozhodnutí o účasti na hrách chce nechat na jednotlivých sportovcích.

Úvahy MOV vyvolaly ostré reakce z okupované Ukrajiny i dalších zemí, které hovoří o možném bojkotu, pokud by sportovci z Ruska a Běloruska v Paříži startovali. Ani ČOV není těmto plánům nakloněn.

"Český olympijský výbor i nadále podporuje sankce vůči Rusku a Bělorusku, které Mezinárodní olympijský výbor přijal v loňském roce a jež jsou stále platné. Nevidíme důvod je měnit. Ruští a běloruští sportovci na olympijských hrách startovat nemohou," uvedl.

Bojkot ČOV odmítá. Olympijská charta ho zavazuje zajistit účast českých sportovců pod pěti kruhy a navíc nechce opakovat neblahou zkušenost z roku 1984, kdy tehdejší komunističtí politici rozhodli o tom, že se českoslovenští sportovci nezúčastní OH 1984 v Los Angeles.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína přiznala, že balón nad Latinskou Amerikou je rovněž její

Čína přiznala, že balón, který byl pozorován nad Latinskou Amerikou a Karibikem, je její - stejně jako balón sestřelený v sobotu Spojenými státy. Peking dodal, že se do oblasti dostal nedopatřením a jeho využití je civilní, informovala britská stanice BBC. Létající objekt podobný balónu objevila ve svém vzdušném prostoru v pátek Kolumbie.

Kolumbie uvedla, že objekt nepovažuje za hrozbu pro národní bezpečnost a že jej sledovala do doby, než opustil její vzdušný prostor. Balón, který se vznášel nad Latinskou Amerikou, se podle mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning odchýlil od své původní trasy. Důvodem podle ní byla jeho "omezená řiditelnost" a povětrnostní podmínky.

"Čína je zodpovědná země a vždy přísně dodržovala mezinárodní právo a informovala všechny zúčastněné strany a řádně s nimi jednala, aniž by představovala hrozbu pro jakoukoli zemi," dodala mluvčí.

Podle Washingtonu byl balón, který se vznášel minulý týden nad USA, vybavený špionážní technikou. USA v sobotu přistoupily k jeho sestřelení nad Atlantským oceánem.

Čína obvinění ze špionáže popírá a o obou balónech tvrdí, že se jednalo o civilní objekty používané k účelům meteorologického výzkumu. Incident vedl k diplomatické roztržce mezi Spojenými státy a Čínou a americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli němu odložil plánovanou návštěvu Pekingu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy