Zranění kosí tenisty jednoho za druhým. Měsíc volna je prostě málo, tvrdí bývalý masér Federera

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
2. 11. 2017 6:01
Letošní tenisovou sezonu poznamenala nebývalá série zranění těch největších hvězd, které tak předčasně odešly na dovolenou. Podle českého fyzioterapeuta Pavla Kovače je na vině hlavně nabitý kalendář okruhu ATP i WTA.
Novak Djokovič.
Novak Djokovič. | Foto: Reuters

Praha - Djokovič, Murray, Nišikori, Wawrinka. Celá plejáda tenisových hvězd letos předčasně ukončila sezonu kvůli zraněním. Náhoda? Nebo důsledek stále náročnějšího programu na okruhu ATP a WTA? Podle fyzioterapeuta Pavla Kovače, který v minulosti čtyři roky objížděl turnaje s týmem Rogera Federera, spíš jde o to druhé.

"Velké množství turnajů a změny kontinentů, to pro tělo není legrace. Minulý rok Roger ukončil sezonu po Wimbledonu, po trvajících problémech s meniskem. Během následujícího období se uzdravil, natrénoval fyzičku, potom k tomu začal přidávat tenis a dostal se do takové pohody, že následně vyhrál velké turnaje, zatímco ostatní 'šlapali vodu'," připomíná pro Aktuálně.cz Kovač.

Švýcarskou legendou se tak inspirovali i ostatní hvězdy. Novak Djokovič ukončil sezonu kvůli bolavému ramenu hned po Wimbledonu, Stan Wawrinka musel na operaci s kolenem ještě před US Open, Keie Nišikoriho od srpna trápí zápěstí, Andy Murray zase ve zbytku roku léčí vleklé potíže z kyčlí. Předčasnou dovolenou si ale naordinovali i Raonic, Berdych nebo Müller. 

Všichni marodi se tak shodují, že raději obětují konec roku, aby byli stoprocentně připravení na začátek toho příštího, kdy začíná šňůra po Austrálii. "Když skončí normálně až v polovině listopadu, mají měsíc na to, aby doléčili drobná zranění, odpočinuli si, začali trénovat fyzičku, pak tenis. Tohle za měsíc nelze stihnout," říká Kovač.  

Letošní sezona ATP začala 2. ledna a skončí 26. listopadu po finále Davis Cupu. Na programu bylo celkem 68 turnajů a přibyl také nový týmový podnik Laver Cup.

"Když jsme spolu s Rogerem začínal jezdit, hrál 24 turnajů v roce a k tomu ještě Davis Cup, který ho vždy nesmírně fyzicky i psychicky unavil. Myslím si, že by se měli v kalendáři udělat takové tři až čtyři herní bloky turnajů. Mezi nimi dát hráčům čas, aby se dali zdravotně a fyzicky dohromady a připravili se na další blok," říká aktuální fyzioterapeut pražské Sparty.

Proto i sám Federer v 36 letech pečlivě rozmýšlí, které turnaje nyní bude hrát. Letos například vynechal celou antukovou sezonu. "Když hrajete téměř celý rok turnaj za turnajem, nezbude čas na nic jiného. Možná týden po Wimbledonu, ale to je asi vše. Je zcela zřejmé, že dlouhodobě přetěžovaný organismus přináší s sebou také četná zranění," dodává Kovač.    

Volné týdny mezi turnaji u mužů čtyřikrát do roka vyplňuje Davis Cup, u žen třikrát Fed Cup. Největší hvězdy proto často reprezentaci vynechávají, aby se mohly soustředit na vlastní kariéru. Někteří odborníci tak volají po tom, aby se týmové soutěže pořádaly jen jednou za dva roky. 

"Problém vidím v tom, že se mezi sebou nedokážou tenisové organizace domluvit na vhodných termínech. Ale tím nemyslím to řešení, o kterém se jedná, aby se hrálo systémem Final Four na jednom, předem daném místě," naráží Kovač na uvažovaný záměr ITF sehrát v budoucnu semifinálové a finálové zápasy obou soutěží v jednom týdnu na neutrální půdě.

Kovač je mimo jiné fyzioterapeutem českých tenistů a tenistek při týdnech Fed Cupu a Davis Cupu a bez atmosféry domácího publika si zápasy neumí představit.

"Kdo byl při těch zápasech někdy v hledišti, ví, jaký je pocit štěstí a sounáležitosti celého týmu a fandů, když se vyhraje. Dostal jsem potom mnoho SMS zpráv, jak jsou lidé hrdí na to, že jsou Češi," vzpomíná.

Podle něho by byla škoda o týmovou soutěž přijít a stačilo by, aby ITF a jednotlivé Tour lépe sladily kalendář.

"Holky i kluci tyto týdny, kdy jsou na Fed Cupu nebo Davis Cupu, mají rádi, protože tam mají veškerý servis. Mají zajištěné špičkové sparingy, stále mají k dispozici lékaře, fyzioterapeuta a maséra. Mnozí z nich říkají, že jim to pomáhá dále v sezoně." 

Sezonu letos předčasně ukončila i spousta českých reprezentantů. Z daviscupového týmu je dlouhodobě mimo hru Radek Štěpánek, bolavá bedra nepustila do dalších turnajů Tomáše Berdycha, Adama Pavláska trápí zápěstí, Lukáš Rosol šel na operaci s achilovkou a Jiří Veselý léčí namoženou kyčel. Sezonu nedohrály ani Lucie Hradecká, Lucie Šafářová či Markéta Vondroušová.

"Sešly se u nich různé příčiny zranění - velké množství turnajů, únava, změna časových pásem, přetížení a přetrénování například z nevhodného tréninku, špatný pitný režim, nedostatek regenerace, někdy i nedoléčená zranění," dodává Kovač.

 

Právě se děje

Další zprávy