Měl jsem dát na Štěpánka, kaje se Djokovič. Zvěsti o poruše příjmu potravy nekomentuje

Aleš Vávra Aleš Vávra
3. 5. 2018 7:32
Srbská tenisová hvězda je doma v Bělehradě a ze všech sil pracuje na zlepšení tragické formy.
Novak Djokovič.
Novak Djokovič. | Foto: Reuters

Bělehrad/Praha - Nejprve byl rád za přestávku. Vyhovovalo mu, že může dát před tenisem přednost rodině. Poté ale v nevhodný čas podlehl touze znovu zářit na světových kurtech. A udělal chybu.

Novak Djokovič v exkluzivním rozhovoru pro srbský deník Novosti otevřeně promluvil o tom, jak letos uspěchal svůj návrat k tenisu po dlouhodobých problémech s loktem.

Dvanáctinásobný grandslamový šampion i kvůli tomu hazarduje se svou pověstí. V tomto roce má tristní bilanci pěti vítězství a pěti porážek, navíc hned dvakrát padl s hráči, kteří nejsou členy elitní stovky žebříčku. To se mu do letošní sezony stalo v kariéře pouze jednou.

"Vrátil jsem se dřív, než bylo nutné. Přestože mě od toho Radek Štěpánek a Andre Agassi zrazovali. Má touha byla v tu chvíli silnější než rozum," přiznal Djokovič uspěchané starty v Indian Wells a Miami.

Se zmíněnou trenérskou dvojicí se Srb přesto před časem rozešel a vrátil se ke svému bývalému koučovi Mariánu Vajdovi. S ním se nyní v Bělehradu připravuje na důležité antukové turnaje v Madridu, Římě a samozřejmě Roland Garros v Paříži.

"Snažíme se, ale vidím tam mezery. To, co pro mě dřív bylo rutinou, najednou nefunguje. Musím si zvyknout a upravit hru," prohlásil třicetiletý tenista. Djokovič prý nepochybuje o tom, že se vrátí do své špičkové formy. "Je jen otázkou, kdy to bude. Je to pro mě nová situace, ale nejsem první, kdo si tím prošel. Rád bych následoval příkladu, který mi dávají Nadal s Federerem," vyjádřil se srbský hráč.

Vyznavatel zdravého životního stylu je v posledních dnech konfrontován s nepříjemnými zvěstmi o špatném vlivu diet na jeho fyzickou schránku. Citlivé téma otevřel švýcarský specialista na výživu Jürg Hösli.

"Vždycky jsem Novaka obdivoval pro jeho hru, přístup a také pro jeho fyzickou kondici a specifický pohyb. Když jsem se ale doslechl, jak drastické změny udělal ve svém stravování, začal jsem se bát, že přijde velká krize," napsal Švýcar na svůj facebookový profil.

Djokovič podle něj nepochybně trpí poruchou příjmu potravy. "Do této kategorie nemusí patřit jen anorexie nebo bulimie. Může to být i orthorexie, což je obsese dietou, která je založena jen na zdravém jídle. Djokovič zvolil radikální řešení, ale zapomněl na dlouhodobé následky," dodal Hösli.

Dvanáctý hráč světového žebříčku, který sám sebe označuje za vegetariána, před časem omezil karbohydráty a naprosto se vzdal cukru. To samo o sobě může sportovci na začátku prospět. Pak se ale projeví neduhy.

"Na začátku se člověk cítí silnější, protože buňky absorbují mnohem více kyslíku. Svaly ale produkují méně a méně kyseliny mléčné. Laktát je přitom důležitý zdroj energie. Pokud svaly přestanou tvořit laktát, následky mohou být vážné," vysvětlil švýcarský odborník. Podobné případy mohou vést i k psychickým problémům, k izolaci i sebevražedným sklonům.

Sám Djokovič podobné spekulace smetl ze stolu a odmítl je jakkoli komentovat. "Nebudu k tématu mé diety činit žádná prohlášení. Lidé to pak překroutí a pochopí to celé špatně. Nečtu zprávy, takže mě to nijak neovlivňuje. Ale bohužel to ovlivňuje mé blízké," řekl Djokovič.

Podle zákulisních informací se stal nedávno dokonce veganem, což ale médiím nepotvrdil.

Srb si raději pochvaluje přípravu a staronovou spolupráci se Slovákem Vajdou. "Jsem vděčný za to, že přijal nabídku zase se mnou pracovat. Doufám v to nejlepší," řekl. Dohoda o spolupráci je zatím ustanovena do French Open.

Djokovič věří v to, že jeho sebevědomí rychle poroste. "Není na takové úrovni, jako bývalo. Ale to se může rychle změnit. Stačí pár dobrých zápasů, nějaký opravdu dobrý turnaj. Snažím se být pozitivní a extrémně motivovaný," uzavřel.

 

Právě se děje

Další zprávy