Vzteklý Medveděv napodobil Plíškovou, mlátil do židle pod rozhodčím

av av
9. 1. 2020 13:28
Mladé tenisové hvězdy se na ATP Cupu předhánějí, kdo udělá větší ostudu. Do pomyslného souboje mezi Alexanderem Zverevem a Stefanem Tsitsipasem se ve čtvrtek zapojil také Rus Daniil Medveděv.
Daniil Medveděv a Mohamed Lahjání, ATP Cup
Daniil Medveděv a Mohamed Lahjání, ATP Cup | Foto: Reuters

Druhá dvouhra čtvrtfinále nové týmové soutěže mezi Argentinou a Ruskem přinesla pořádně dramatickou podívanou. A to nejen z tenisového úhlu pohledu.

V aréně v Sydney plály také nemalé vášně. V hlavní roli byl - nikoli překvapivě - Daniil Medveděv.

Pátý hráč současného světového žebříčku ve druhém setu, ve kterém měl navrch jeho soupeř Diego Schwartzman, neudržel nervy a nebyl daleko od diskvalifikace.

Poté, co si s maličkým Argentincem vyměnil několik názorů, pokračoval dál ve svém řádění a vysloužil si varování. Během vášnivé diskuse s umpirovým rozhodčím Mohamedem Lahjáním potom hned dvakrát raketou praštil do jeho židle.

Připomněl tak předloňský výbuch Karolíny Plíškové v Římě, až na to, že tehdejší úlet české tenistky byl alespoň částečně ospravedlnitelný evidentní křivdou.

Třiadvacetiletý moskevský rodák Medveděv se příliš neuklidnil ani po obdržení trestného fiftýnu a na týmové lavici ze svého dosahu raději odstraňoval ruchové mikrofony. 

To slova argentinského tenisty při míjení obou hráčů u sítě ani nemusela být slyšet. Na ataky Medveděva Schwartzman očividně reagoval jen stručně, přičemž použil španělské slovo "bobo", které se dá volně přeložit jako trouba.

V rozhodujícím třetím setu se ruský obr začal znovu koncentrovat, výhrou 6:4, 4:6, 6:3 navázal na vítězství Karena Chačanova nad Guidem Pellou a poslal Rusy do semifinále šampionátu. Po utkání se pak zachoval smířlivě a Schwartzmana objal, incident si pak vysvětlil i s Lahjáním.

Prvními čtvrtfinalisty ATP Cupu se ještě předtím stali domácí Australané, díky Nicku Kyrgiosovi a Alexi de Minaurovi.

Ti v rozhodujícím deblu proti britským deblovým specialistům Jamiemu Murraymu a Joe Salisburymu odvrátili čtyři mečboly a v super-tiebreaku uspěli poměrem 18:16. Soupeřem Austrálie v boji o finále bude buď Španělsko, nebo Belgie. Rusové vyzvou vítěze duelu mezi Srbskem a Kanadou.

Tenisový turnaj mužských týmů ATP Cup v Austrálii:

Čtvrtfinále (Sydney):

Austrálie - Velká Británie 2:1

Kyrgios - Norrie 6:2, 6:2, De Minaur - Evans 6:7 (4:7), 6:4, 6:7 (2:7), De Minaur, Kyrgios - J. Murray, Salisbury 3:6, 6:3, 18:16.

Rusko-Argentina 2:0 po dvouhrách

Chačanov - Pella 6:2, 7:6 (7:4), Medveděv - Schwartzman 6:4, 4:6, 6:3.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 19 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

před 46 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy