Federera rozplakal Maradona. Kdybys měl problémy v mé zemi, zavolej mi, vzkázal mu

Sport Sport
21. 11. 2019 15:37
Roger Federer a Alexander Zverev se dočkali na exhibici v Argentině vřelého přivítání. Legendární Diego Maradona nakonec osobně nedorazil, i tak ale jeho vzkaz natočený na video vzbudil velké emoce.
Roger Federer.
Roger Federer. | Foto: Reuters

"Ahoj, mistře. Mašino, jak ti rád říkám," zahájil někdejší fotbalový mistr světa svou zdravici, kterou pořadatelé pouštěli přímo v Parque Roca Areně v Buenos Aires. 

"Byl, jsi a vždy budeš ten nejlepší. Nikdo není jako ty," pokračoval Diego pomalým tempem. Federerovi pak slíbil jakoukoli pomoc v případě nouze.

"Chci, abys věděl, že když budeš mít v mé zemi nějaké problémy, můžeš mi kdykoli zavolat a říct mi, co bys potřeboval," vyzýval Maradona dvacetinásobného grandslamového vítěze, který se neubránil slzám.

Argentinská fotbalová modla měla podle původních plánů exhibiční duel navštívit, nakonec se však omluvila. Maradona, kterého nedávno propustili z trenérského angažmá v týmu Gimnasia, tak neviděl ani samotný duel. Federer v něm s německým soupeřem prohrál dvakrát 6:7.  

Oba tenisté si prodloužili sezonu a společně vyjeli na jihoamerické turné. Zahrají si ještě v chilském Santiagu, kolumbijské Bogotě, ekvádorském Quitu a také v Mexico City. V tamní největší býčí aréně světa - Plaza de Toros México - se má v sobotu odehrát "The Greatest Match", jak duel s očekávanou rekordní návštěvou 41 tisíc diváků označili sami pořadatelé.

Tenisovým soubojem s nejvíce diváky je zatím exhibice Kim Clijstersové a Sereny Williamsové, kterou v červenci 2010 v Bruselu navštívilo něco málo přes 35 tisíc lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 58 minutami

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy