Havaj, Šrí Lanka i tropické ostrovy. České tenistky sbírají síly na novou sezonu

Sport Sport
23. 11. 2021 13:01
Turnaj mistryň a následné vydání tenisových žebříčků udělalo poslední tečku za letošní sezonou na profesionálním tenisovém okruhu WTA. Nová sezona se ale kvapem blíží, vždyť už za pět týdnů se rozběhnou turnaje v Austrálii a 17. ledna by měl odstartovat první grandslam sezony, Australian Open. Není divu, že většina českých tenistek vyrazila na krátkou dovolenou, aby nabrala síly. Podívejte se.

Karolína Plíšková

Karolína Plíšková už před Turnajem mistryň avizovala, že po jeho skončení zůstane za oceánem a užije si dovolenou. Jak vidno, aktuální světová čtyřka svému slovu dostála a vydala se na nedaleké Bahamy.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy