Lidé žárlí na to, jak je dokonalý. Trenér Vajda nechápe negativní obraz Djokoviče

av av
20. 7. 2021 12:01
Nezadržitelně míří k pozici nejlepšího tenisty všech dob. Novak Djokovič ovládl v Londýně i třetí grandslam sezony a v počtu získaných titulů na turnajích velké čtyřky dohnal Rogera Federera s Rafaelem Nadalem.
Novak Djokovič ovládl i Wimbledon, blíží se k unikátní metě.
Novak Djokovič ovládl i Wimbledon, blíží se k unikátní metě. | Foto: Reuters

Srbský tenista políbil a pozvedl nad hlavu už dvacátou grandslamovou trofej kariéry. V historické tabulce se dostal na stejný počet, jaký mají ve své sbírce Švýcar se Španělem. 

To, že je nakonec překoná, se zdá být nevyhnutelné. Podle Johna McEnroea dokonce může pomýšlet na dalších pět vyhraných grandslamů a o tom, že se rodák z Bělehradu stane králem tenisové historie v nesmlouvavé řeči čísel, už teď takřka nikdo nepochybuje. 

V popularitě však Djokovič za svými největšími rivaly stále výrazně zaostává. Na otázku proč, která se dlouhá léta vznáší tenisovým éterem, se nyní pokusil odpovědět jeho slovenský trenér Marián Vajda.

"Z mého pohledu si Novak zaslouží omnoho pozitivnější vykreslení. Je to pravý šampion," prohlásil Djokovičův guru.

Vajda se domnívá, že se srbským tenistou není ve veřejném prostoru jednáno se stejnou úctou, jaké se dostává jeho dvěma souputníkům z takzvané velké trojky. Nerovné zacházení podle slovenského kouče paradoxně vychází z neuvěřitelných výkonů, které Djokovič na kurtech předvádí.

"Lidé často přejí outsiderům. Novak je natolik dominantní, že už skoro nikdo nechce, aby vyhrával. Jeho nadvláda je tak velká, že na něj spousta lidí žárlí, když vidí takovou dokonalost. Pak se ptají: Jak je to možné? Jak může pořád vyhrávat? Prostě tomu nevěří," zamyslel se šestapadesátiletý rodák z Považské Bystrice.

Na obraz světové jedničky mají podle jeho názoru vliv také média. 

"Je to velmi komplikované. Média napíšou, co chtějí. A někdy jsou jednostranná. Nepopisují komplexně Novakovu osobnost. Je to fantastický, velmi milý a pozitivní člověk, který přináší divákům spoustu dobré energie," popsal Vajda svého svěřence.

Djokovičovu cestu z ničeho až na samotný vrchol považuje za nesmírně inspirativní, přitom málo oceňovanou. Doufá ale, že i to se časem změní.

"Cítím, že je Novak úžasným příkladem pro mladou generaci sportovců a pro lidi obecně. Dosáhl úrovně, o které si spousta fanoušků myslí, že jde o zázrak. Není to ale žádný zázrak, jen spousta práce a úsilí," dodal Vajda.

Čtyřiatřicetiletý Djokovič vyhrál v posledních čtyřech sezonách celkem osm grandslamových titulů, v březnu ustavil nový rekord v počtu týdnů v čele světového žebříčku a aktuálně dokonce útočí na milník, který naposledy padl před dlouhými 52 lety zásluhou Australana Roda Lavera: může získat ceněný kalendářní grandslam, vyhrát všechny čtyři ikonické turnaje během jediné sezony.

Atakovat další level sportovní nesmrtelnosti bude na přelomu srpna a září v New Yorku.

V únoru, kdy ovládl Australian Open, ještě na dotaz k unikátnímu zápisu do tenisové historie odpovídal opatrně.

"Je to pro mě obrovská výzva. Laverovi se to už podařilo, takže to není nemožné. Ale časy se změnily. Dosáhnout na kalendářní grandslam v době, kdy je špička vyrovnaná a tenis mnohem náročnější na psychiku i fyzickou připravenost, bude strašně těžké," říkal novinářům.

Teď, poslední krok od splněného snu, už je Djokovič zase o něco sebevědomější.

"Určitě o tom můžu uvažovat. Může se to stát. Doufám, že budu mít tu šanci. Jsem ve skvělé formě, hraju výborně a jsem nejkomplexnějším hráčem, jakým jsem kdy byl. Ano, získat kalendářní grandslam je momentálně mou hlavní prioritou," prohlásil v Londýně.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Běloruská běžkyně Cimanouská dorazila do polského azylu

Letadlo s běloruskou atletkou Kryscinou Cimanouskou, která po konfliktu s vedením výpravy své země opustila olympiádu v Tokiu, přistálo ve středu večer na varšavském letišti. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP. Sportovkyně dostala polské humanitární vízum poté, co se z olympijských her odmítla vrátit do vlasti kvůli obavám o svou bezpečnost. Atletka letěla z Tokia pod ochranou polské diplomacie nejprve do Vídně, kde po několika hodinách nastoupila do letadla mířícího do polské metropole.

Původně se předpokládalo, že olympionička poletí z Tokia přímo do Varšavy, na poslední chvíli ale plány změnila a nejprve zamířila do rakouského hlavního města. "Jak jsme opakovaně naznačovali, podrobnosti ohledně jejího letu nebudeme zveřejňovat," řekl ve středu agentuře Reuters náměstek polského ministerstva zahraničí Marcin Przydacz.

Atletka let změnila poté, co se na veřejnost dostal itinerář její cesty, napsal už dříve Reuters s odvoláním na polský vládní zdroj. Podle něj panovaly obavy kvůli květnovému incidentu, kdy běloruské úřady přinutily přistát v Minsku letoun mířící z Atén do Vilniusu, na jehož palubě cestoval běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič, jehož pak zatkla běloruská policie. Květnový incident v této souvislosti zmínil v rozhovoru pro televizi TVN24 i šéf exilové organizace Běloruský dům ve Varšavě Ales Zarembjuk.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 30 minutami

V ulicích Bejrútu se rok po výbuchu sešly tisíce Libanonců. Žádají potrestání viníků

Tisíce Libanonců se ve středu shromáždily poblíž bejrútského přístavu, aby si připomněli první výročí mohutné exploze, která si vyžádala životy více než 200 lidí, tisíce dalších zranila a zdevastovala rozsáhlé části města. Mnozí přitom volali po spravedlnosti. V přístavu před rokem vybuchlo velké množství roky špatně uskladněného dusičnanu amonného. Žádní vysoce postavení činitelé ale dosud nebyli postaveni před soud, což vedlo k četným protestům. Demonstrace se uskutečnila také u libanonského parlamentu. Bezpečnostní složky tam dav podle agentury Reuters rozháněly pomocí vodního děla a slzného plynu, zraněno tam bylo osm lidí.

Výbuch v bejrútském přístavu byl jednou z nejsilnějších nejaderných explozí, která byla kdy zaznamenána. Otřesy byly cítit až na více než 240 kilometrů vzdáleném Kypru. Vyšetřování nicméně postupuje pomalu, řada žádostí o odebrání imunity vysoce postaveným politikům a bývalým činitelům byla zamítnuta. Všichni lidé, které chtěli libanonští vyšetřovatelé vyslechnout, jakékoliv pochybení odmítli.

"Nezapomene a nikdy jim neodpustíme. Pokud je nebudou schopni postavit před spravedlnost, uděláme to sami vlastníma rukama," řekla Hijám Bikaíová. Byla oblečená v černém a držela fotografii svého syna Ahmada, který zemřel, když na jeho auto při explozi spadla zeď. Na velkém transparentu na budově u přístavu stálo: "Rukojmí vražedného státu".

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve středu v Paříži na mezinárodní konferenci k prvnímu výročí výbuchu v Bejrútu přislíbil Libanonu finanční i hmotnou pomoc, včetně vakcín proti covidu-19. Řekl také, že libanonští lídři dluží svým občanům pravdu a kritizoval libanonské vládnoucí elity za neschopnost řešit ekonomickou krizi, která je označována za nejhorší od občanské války z let 1975 až 1990. Paříž se zavázala blízkovýchodní zemi poskytnout dalších 100 milionů eur (2,5 miliardy korun), které půjdou přímo "místní populaci", a 500 000 dávek vakcíny proti covidu-19.

Zdroj: ČTK
Další zprávy