Lehečka proti ikoně spálil mečboly. Jeden z mých největších obratů, uznal Murray

Aktualizováno 24. 2. 2023 19:31
Jednadvacetiletý český tenista Jiří Lehečka si v Dubaji první finále v kariéře nezahraje. Na úvod semifinále dostal od bývalé světové jedničky Andyho Murrayho z Velké Británie kanára, přesto sahal po vítězství, ale neproměnil pět mečbolů a prohrál 0:6, 6:3 a 6:7.
Jiří Lehečka.
Jiří Lehečka. | Foto: Reuters

První set Lehečka vůbec nezvládl a trojnásobnému grandslamovému šampionovi v něm podlehl za 33 minut. Do druhé sady ale český hráč nastoupil jako vyměněný, vypracoval si náskok 4:1 a bez potíží vyrovnal.

V rozhodujícím setu Lehečka využil brejkbol na 2:1, vzápětí ale sám podání neudržel a Murray srovnal. Českého hráče to ale nerozhodilo a okamžitě sebral soupeři servis, ujal se vedení 3:2 a vypadalo to, že míří za postupem.

Jenže Lehečkovi ani pět mečbolů nakonec na postup nestačilo. První dva nevyužil při soupeřově servisu za stavu 5:3, další tři měl při vlastním podání za stavu 5:4, kdy vedl dokonce 40:0. Murray ale dokázal vyrovnat a ujal se vedení 6:5.

"Věděl jsem, že na postup do finále podává poprvé, takže jsem ho zkusil dostat pod tlak. Moc dobře vím, jak náročné je dopodávat takové zápasy. Ale abych byl upřímný, netuším, jak se mi povedlo to otočit. Byl to ale jeden z mých největších obratů v kariéře," řekl Murray na webu ATP.

Lehečka si nakonec vynutil tie-break, ve kterém otočil z 1:3 na 4:3, ale závěr patřil zkušenému soupeři. První mečbol za stavu 5:6 ještě český talent odvrátil, ale poté neudržel podání a Murray pro sebe zkrácenou hru získal poměrem 8:6.

Murray, jenž je po vleklých zdravotních potížích na 70. místě žebříčku, si o první titul od roku 2019 zahraje s jinou bývalou světovou jedničkou Daniilem Medveděvem. Ruský tenista v semifinále porazil 6:4 a 7:6 Félixe Augera-Aliassima z Kanady.

Vítěze 47. turnajů Murrayho v Dauhá čeká rekordní páté finále, v letech 2008 a 2009 v Kataru triumfoval. Sedmadvacetiletý Medveděv si zahraje o celkově 17. titul a druhý letošní, poté co v únoru uspěl v Rotterdamu.

Tenisový turnaj mužů v Dauhá (tvrdý povrch, dotace 1,485.775 dolarů):

Dvouhra - semifinále:

Murray (Brit.) - Lehečka (ČR) 6:0, 3:6, 7:6 (8:6), Medveděv (3-Rus.) - Auger-Aliassime (2-Kan.) 6:4, 7:6 (9:7).