Kvitová získala proti Švýcarkám první bod. Golubicová ji však zdržela skoro dvě hodiny

Aktualizováno 10. 2. 2018 23:51
Petra Kvitová porazila Viktoriji Golubicovou a přinesla do šatny českého týmu ve Fed Cupu první bod v utkání proti Švýcarsku. Kvitová prožila vítězný návrat do týmové soutěže po více než roční odmlce.
Petra Kvitová zdolala Viktoriji Golubicovou 6:2, 1:6 a 6:3.
Petra Kvitová zdolala Viktoriji Golubicovou 6:2, 1:6 a 6:3. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - České tenistky vedou v utkání 1. kola Světové skupiny Fed Cupu nad Švýcarskem 2:0. V úvodní dvouhře domácí jednička Petra Kvitová porazila v pražské O2 areně hostující dvojku Viktoriji Golubicovou po boji 6:2, 1:6 a 6:3 a prožila vítězný návrat do týmové soutěže po více než roční odmlce. V druhém dnešním singlu uspěla Barbora Strýcová proti Belindě Bencicové v poměru 6:2 a 6:4.

Golubicová předloni v Lucernu dokázala porazit Strýcovou i nynější světovou pětku Karolínu Plíškovou, která do dnešní dvouhry kvůli střevní viróze nemohla nastoupit. A v prvním vzájemném duelu potrápila i Kvitovou.

"Říkala jsem si v průběhu třetího setu, že bych nechtěla, abych byla další na talíři, aby zase Golubicová chytila slinu proti nám. Doufám, že tu její šňůru jsem už utnula," řekla Kvitová v České televizi. "Bylo to jako na houpačce. Začala jsem výborně, ve druhém setu mi pak trošku vypnuly síly a bylo těžké se ve třetím vrátit," dodala Kvitová.

Česká vítězka turnaje v Petrohradu z minulého týdne přitom začala výborně a celý první set útočnou hrou dominovala. V prvním gamu ještě dvě šance nevyužila, ale za stavu 1:1 už po dvojchybě Švýcarky získala brejk. Kvitová se v úvodní sadě opírala o servis a při podání ztratila jediný fiftýn. Za stavu 5:2 uhrála podruhé brejk a za 26 minut vedla 1:0.

Když česká favoritka hned na startu druhého setu po výborném prohozu získala brejk k dobru, zdálo se, že zápas spěje k rychlému konci. Pak ale přišel nečekaný zlom. Kvitové přestal jít servis, prohrála všechna tři svá podání včetně dvou maratonských her za stavu 1:2 a 1:4 a Golubicová díky sérii šesti vyhraných gamů poslala zápas do rozhodujícího setu.

Domácí hráčka si po prohraném druhém setu odskočila do útrob arény, na kurt se vrátila zkoncentrovaná a po rychlém brejku vedla 3:0. Golubicová, 100. hráčka žebříčku WTA, pak sice srovnala na 3:3, ale Kvitová následně udržela servis, po soupeřčině dvojchybě odskočila do vedení 5:3 a navzdory brejkbolu pak už své podání udržela.

Češky proti Švýcarsku usilují o jubilejní desátý postup do semifinále za sebou. Svěřenkyně kapitána Petra Pály vyhrály pět z předchozích sedmi ročníků Fed Cupu, vloni při absenci opor vypadly v semifinále na půdě USA. Švýcarsko Češky ze sedmi předchozích vzájemných zápasů šestkrát porazily, naposledy předloni v Lucernu 3:2.

Vítěz utkání v O2 areně, kde se hraje 1. kolo Fed Cupu poprvé, změří v dubnovém semifinále síly s lepším z dvojice Bělorusko - Německo.

Světová skupina tenisového Fed Cupu - 1. kolo:

Praha: ČR - Švýcarsko 2:0 po prvním dnu

Kvitová - Golubicová 6:2, 1:6, 6:3, Strýcová - Bencicová 6:2, 6:4.

Minsk: Bělorusko - Německo 1:1 po prvním dnu

Sabalenková - Mariaová 4:6, 6:1, 6:2, Sasnovičová - Lottnerová 5:7, 4:6.

La Roche-sur-Yon: Francie - Belgie 1:1 po prvním dnu

Parmentierová - Mertensová 2:6, 1:6, Mladenovicová - Flipkensová 6:2, 6:4.

Asheville: 19:00: USA - Nizozemsko 2:0 po první dvouhře

V. Williamsová - Rusová 6:1, 6:4, Vandewegheová - Hogenkampová 4:6, 7:6 (8:6), 6:3.