Kvitová po asijské šňůře: Cítím se vyčichlá, měla bych hledat trenéra, ale vůbec se mi nechce

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
12. 10. 2016 15:28
Zahraje si už páté finále Fed Cupu v kariéře. Česká tenistka Petra Kvitová nechybí v nominaci kapitána Petra Pály před nominací na listopadový duel ve Francii. V závěru sezony prožívá nejlepší období z celého roku, na asijské tour vyhrála osm zápasů v řadě a opět se přiblížila první desítce. Úspěchy na turnaji si ale vybraly daň v podobě nedostatku energie a na středeční tiskové konferenci novinářům přiznala, že teď ani nemá moc sílu na hledání nového trenéra.
Petra Kvitová.
Petra Kvitová. | Foto: Reuters

Co říkáte na složení finálového týmu?

Nominace mě trošku překvapila, protože nejede Lucka Šafářová, se kterou jsem ta všechna finále objížděla. Ale chápu to, protože toho letos měla tolik, s čím se musela vyrovnávat. Myslím, že i tak jsme hodně silný tým. Těším se, škoda, že nemůžeme hrát doma, ale už jsme toho tady odehrály hodně, takže si zasloužíme hrát taky venku.

Už se vám po Fed Cupu stýskalo?

Je pravda, že jsem hrála naposledy v únoru, potom holky vybojovaly ve Švýcarsku postup. Ten rok tak rychle běží, že mi to přijde, že to bylo včera, kdy jsem naposledy hrála v Rumunsku. Ale doufám, že finále bude z mé strany lepší než v Rumunsku.

Myslíte si, že budete vzhledem k formě českých dívek favoritkami?

Asi mírné favoritky budeme. Zase na druhou stranu jsem v poslední době nesledovala, jak francouzské holky hrajou. Ale vím, že Garciaová odehrála dobrý zápas s Keysovou ve Wu-chanu, mají určitě dobré hráčky do singlu, ale hlavně ten jejich debl s Mladenovicovou je nebezpečný. Budeme se snažit to uhrát přes singly.

Garciaová s Mladenovicovou byly po olympiádě kvůli vystupování na hrách v Riu vyřazeny z reprezentace, bavila jste se o tom s nimi třeba na turnajích?

Jen s Garciou jsem se o tom bavila v šatně, a suspendaci brala s úsměvem. V polovině září jí měli oznámit nový verdikt, takže si myslela, že finále normálně budou hrát, protože Francouzi nemají na výběr. To bylo všechno.

Jak jste na tom fyzicky po té osmizápasové vítězné asijské šňůře?

Cítím se hodně unaveně. Jsem taková vyčichlá. Přijela jsem v sobotu, i posun času mi dává hodně zabrat a počasí není úplně takové, abych z něho čerpala energii. Tohle má ale na konci sezony asi každý, nejsem výjimka. Hraju teď Lucemburk, Ču-chaj a Fed Cup, takže je to takové, že už se sezona dojíždí. Jsem relativně zdravá, což je asi nejdůležitější, a chuť je taky, jen ta energie trochu chybí.

Až na třísetový maraton s jedničkou Angelique Kerberovou to vypadalo, že zápasy procházíte jak nůž máslem, přišlo vám to taky tak?

Nebylo to zase tak těžký. Mám Asii ráda, hraju tam dobře a od prvních kol jsem se tak i cítila. Zápas s Kerberovou byl zlomový v tom, jak jsem se potom cítila dál. Už v Tokiu jsem hrála víceméně slušně, i když jsem víc zápasů nezvládla. Nicméně motivace mi rozhodně nechyběla a jsem ráda, že se mi tak dařilo.

"Je příjemné vědět, že pořád můžu porážet nejlepší"

Je pro vás důležité, že teď víte, že pořád můžete porazit každou tenistku na okruhu?

Je to po téhle sezoně určitě příjemné zjištění, od Ria se to hodně zlepšilo. Cítila jsem se líp, sebevědoměji. Spadla ze mě spousta tlaku, medaile mě uklidnila. Zjištění, že jsem s těma holkama hrála tak, jak jsem hrála, bylo hrozně příjemné, někdy až překvapivé podle výsledku. Je pro mě hezký vidět, že po tom zápase s Kerberovou jsem byla schopná ještě odehrát takový zápas s Kontaovou.

Po zbytek turnaje ve Wu-chanu jste vypadala jako v transu a soupeřkám jste povolila jen pár gemů, co se musí sejít, abyste se do takového stavu dostala?

Kdybych to věděla, tak si ho navodím častěji. Je pravda, že první dvě kola, co jsem hrála před Kerberovou, jsem hrála solidně a takový ten trans tam byl. Ale ten duel s ní mi dodal ještě něco navíc, pocit, že to dokážu vybojovat, protože se hrálo až do křečí. Možná to bylo i tím, že jak jsem byla vyčerpaná, tak jsem věděla, že už to prostě budu muset jen nějak ubít. Dobře jsem servírovala, což mi pomáhalo.

V čem tedy byla největší změna po tom vítězství nad Němkou?

Cítila jsem se mentálně silnější, což pak ovlivnilo celou fyziognomii. Hrála jsem už pod práškama, protože mě toho bolelo hodně. Adrenalin všechno otupil a přemýšlela jsem jen nad hrou. Už jsem nezkoumala, jestli mě bolí záda, nebo jak to mám s energií.

Zastavme se tedy u duelu s Kerberovou, pamatujete si nějaký fyzicky náročnější zápas?

Nevybavuju si, že bych hrála nějaký delší zápas než tenhle, ale mně celou dobu přišlo, že jsem měla navrch, a i tak jsem prohrála první set. To jsem pak na sebe byla pyšná, že po prvním setu jsem přišla a začala jsem hrát zase dobře. Neklesla jsem na mysli, že když jsem nevyhrála tohle, tak už nevyhraju nic. Nejhorší to bylo na konci za stavu 5:4 a servisu 40:0, kdy mě chytaly křeče a s Kerberovou to není nic moc mít křeče, protože ona vrátí všechno. Pak jsme se bavili s jejím trenérem a on říkal, že by mě za stavu 5:5 ve třetím chtěl vidět. (smích) Naštěstí na to nedošlo.

Neuvažovala jste tedy nad tím, že byste vynechala "turnaj šampionek" a do Fed Cupu odpočívala?

Já jsem jela do Asie s tím, že se pokusím do Ču-chaje kvalifikovat, protože, kdybych se tam nedostala, tak do Fed Cupu bude moc prostoru. Nechtěla bych mít po Lucemburku dva týdny volno a pak až je třetí týden Fed Cup. Přeci jen je to pořád docela velký turnaj, slyšela jsem, že je to tam fajn, není to úplně typická Čína, nikdy jsem tam nebyla, takže se těším. Jsou za to i dobré body.

A ty vás mohou dostat zpátky do první desítky, je to váš cíl pro zbytek sezony?

Je. Taková třešnička za sezonou, možnost vrátit se do desítky. Přesně tak to beru, proto nejsem nijak znechucená, že zase pojedu takovou dálku.

"Trenér cizinec? Teď už klidně ano"

Měla jste už čas se zamyslet nad výběrem nového trenéra?

Teď, co jsem se vrátila, tak se tomu budu věnovat, ale jak jsem energeticky vyždímaná, tak ani mysl není nejčistší, abych byla upřímná. Takže to spíš pomalu skládám, už vím, co potřebuju a chci, ale není to jednoduché.

V Tokiu jste zkoušela bývalého kouče Kim Clijstersové Wima Fissetta, jak tu spolupráci hodnotíte?

Byla to velice dobrá zkušenost. Před Tokiem jsme tu trénovali asi tři dny a on je výborný kouč. Má skvěle zmáknutou analýzu hráček, taktickou připravenost i tréninky byly super. Určitě zůstává jako jedna z variant.

Takže padl ten váš názor, že chcete mít českého trenéra?

Tím, že jsem tohle zažila, a kdyby takový trenér přistoupil na podmínky, že nechci trénovat moc někde mimo, tak varianta mít cizince přichází v úvahu.

Takže v jaké jste fázi, máte třeba pět kandidátů a z nich v hlavě vybíráte?

Kdybych měla aspoň pět. (smích) Momentálně nemám moc kandidátů. Jak dojíždím sezonu, jsem opravdu vyčerpaná a popravdě se mi do toho ani moc nechce, ale budu to muset nějak vyřešit. Asi je prostor na to teď rozhodit sítě. Chci hlavně vybrat správně.

 

Právě se děje

Další zprávy