Kvitová je po pěti letech v semifinále grandslamu. A útočí na post světové jedničky

22. 1. 2019 10:44
Česká tenistka Petra Kvitová je v semifinále Australian Open. Domácí Ashleigh Bartyovou dnes porazila 6:1 a 6:4 a poprvé od vítězného Wimbledonu v roce 2014 postoupila na některém z grandslamových turnajů mezi nejlepší čtveřici. Její další soupeřkou bude nenasazená Američanka Danielle Collinsová. Dnešní výhrou se také Kvitová přiblížila pozici světové jedničky, na kterou ale mají šanci ještě další tři tenistky včetně Karolíny Plíškové.
Petra Kvitová neskutečným výkonem prorazila do semifinále na Australian Open | Video: Reuters

V repríze nedávného finále turnaje v Sydney Kvitová v úvodním setu naprosto dominovala a získala ho za 28 minut. "Začala jsem rozhodně lépe než ve finále v Sydney," připomněla Kvitová, že v Sydney úvodní set prohrála 1:6.

Druhá sada byla výrazně vyrovnanější. Bartyová byla suverénní při svém podání a Kvitová začala více chybovat. Dvojnásobná wimbledonská šampionka ale oba brejkboly australské tenistky odvrátila a v deváté hře při první šanci na returnu udeřila. Proměnila hned svůj první brejkbol a vzápětí brejk při svém servisu potvrdila.

Svou vítěznou sérii prodloužila na deset zápasů. "Ve druhém setu se dokázala vrátit zpátky, ale nakonec jsem to dotáhla. Mým úkolem bylo nedat jí šanci, aby hrála svoji hru, a to se nakonec povedlo," řekla Kvitová.

V semifinále grandslamu je poprvé od přepadení v prosinci 2016, kdy jí útočník ošklivě pořezal levou ruku, v níž drží raketu. Když reportér Jim Courier při rozhovoru na kurtu naznačil, čím si Kvitová od posledního grandslamového semifinále prošla, diváci se roztleskali a česká tenistka se rozplakala dojetím. "Opravdu jsem si nepředstavovala, že budu moci znovu hrát takové zápasy na takovém stadionu," hlesla s uslzenýma očima.

Na letošním Australian Open ještě Kvitová neztratila set a bude favoritkou i v semifinále proti Collinsové. Na začátku sezony v Brisbane ji ale udolala až ve třech setech. "Byla to obrovská bitva, hrálo se přes tři hodiny. Sice nemá zkušenosti, ale hraje velmi agresivně, velmi odvážně," řekla aktuální světová šestka na adresu své příští soupeřky.

Podívejte se na rozhovor Petry Kvitové a Jima Couriera po postupu do semifinále Australian Open. | Video: Reuters

Po Australian Open může Kvitová poprvé v kariéře stanout na vrcholu žebříčku. Její postup znamená, že o post světové jedničky určitě přijde Rumunka Simona Halepová. Kvitové může k posunu do čela stačit i účast v semifinále, ale bude záležet na vývoji ve druhé polovině pavouka, kde se budou hrát čtvrtfinále ve čtvrtek. Vedle Plíškové se mohou stát jedničkou také Japonka Naomi Ósakaová a Ukrajinka Elina Svitolinová.

Kvitová by byla světovou jedničkou bez ohledu na svůj výsledek v semifinále, pokud by Ósakaová vypadla ve čtvrtfinále a do finále by se nedostala Svitolinová ani Plíšková. Kdyby byla ve finále Ósakaová, Svitolinová nebo Plíšková, musela by Kvitová k posunu na post světové jedničky Australian Open vyhrát.