Zverev míří do finále, přesto čelí kritice. Názor Navrátilové mě nezajímá, hlásí

av av
10. 9. 2020 17:10
Svět tenisu v neděli pozná zbrusu nového grandslamového šampiona. Při absenci velké trojky - Rogera Federera, Rafaela Nadala a diskvalifikovaného Novaka Djokoviče - je mezi čtyřmi zbývajícími kandidáty také Němec Alexander Zverev. Jeho výkony ale vzbuzují v odbornících kontroverzní pocity.
Alexander Zverev na US Open
Alexander Zverev na US Open | Foto: Reuters

Odborníci předvídají, že vítěz US Open vzejde ze semifinále mezi Rusem Daniilem Medveděvem a Rakušanem Dominikem Thiemem. Oba tenisté zatím v New Yorku excelují, oba v pěti dosavadních utkáních neztratili ani jediný set. Právě jejich duel má být jakýmsi předčasným finále.

Zverev, stejně jako jeho nebezpečný semifinálový protivník, Španěl Pablo Carreňo-Busta, zůstávají v pozadí.

Přestože se Zverev v této sezoně probojoval do semifinále na obou dosavadních grandslamech, je někdejší supertalent stále pod palbou kritiky.

V některých zápasech se trápil, čtyři sety musel hrát v prvních třech kolech, sadu mu sebral i ve čtvrtfinále Chorvat Borna Čorič. Jen jediný duel zatím odehrál bez komplikací. Přetrvávají jeho velké potíže na servisu, zaráží jeho laxní až odevzdaný postoj v těch fázích zápasu, kdy se mu nedaří.

Expertům se ani nelze divit, že s ním v boji o uvolněný grandslamový trůn stále příliš nepočítají.

Ke kritikům se přidala i Martina Navrátilová. 

"Nemůžete jen tak mlátit do míčku, vracet ho do hry. Když budete hrát jen tak, abyste neprohráli, vyhrajete hodně zápasů proti slabším hráčům. Ale rozhodně tak nevyhrajete grandslamy," dala legenda světového tenisu jasně najevo, jak ji Zverevova hra nezaujala.

"Pokud bude hrát tak, jako v první polovině zápasu proti Čoričovi, ty nejlepší nikdy neporazí. Ti jsou na to příliš dobří," dodala Navrátilová v interview pro Amazon Prime.

Jeden z novinářů na US Open její kritická slova poněkud vytrhl z kontextu a předložil je Zverevovi na tiskové konferenci. Němce to evidentně nepotěšilo a rozhodl se bránit.

"Možná by se měla podívat na moji statistiku proti velké trojce," poradil Navrátilové třiadvacetiletý dlouhán.

"Měla by se podívat, že mám pozitivní bilanci s Rogerem. Že jsem porazil Novaka při několika velkých i finálových zápasech. A jsem tady v semifinále. Někdy je důležitější najít způsob, jak postoupit, i když nehrajete nejlépe, jak umíte," nechal se slyšet Zverev.

A nakonec nad názorem Navrátilové mávl rukou. "Je to grandslamová vítězka, dokonce mnohonásobná. Je respektovaná, ale v tuhle chvíli mě její názor nezajímá."

Zverev může mít v jedné zásadní věci pravdu. Mezi čtyři nejlepší postoupil, aniž by se ukázal v plné formě. V jeho výkonech jsou obrovské rezervy, a pokud je v rozhodujících fázích turnaje dokáže vyplnit, může všem pochybovačům zavřít ústa.

I když už to několikrát vypadalo, že v hlavě svou situaci vzdává, vždy našel zdánlivě samozřejmě a bez bolesti cestu k vítězství. To může být známka velké síly, která navenek zatím zůstává skrytá.

Navrátilová se pochopitelně dozvěděla o Zverevově reakci a svá předchozí vyjádření raději znovu interpretovala.

Podle ní Němec nebude moci uspět, když bude v klíčových duelech pasivní, jako tomu bylo v úvodu duelu proti Čoričovi. V první sadě získal jednu jedinou hru a působil letargicky, nezaujatě, jako tělo bez duše.

S brejkem pak prohrával i ve druhém dějství, poprvé se hlasitě povzbudil, až když dokázal srovnat na 4:4.

Teprve tehdy začal hrát agresivně, sebevědomě a útočně, navíc s patřičným entuziasmem.

"Otázka na tiskovce byla položená úplně bez kontextu. Řekla jsem, že Sasha potřebuje hrát jako ve čtvrtém setu, ne jako v prvních dvou. Je to jednoduché. Ale ano, pěkná žurnalistika, ať už tu otázku položil kdokoli. Odpověděla bych stejně jako Sasha," vyjádřila se žena, která během kariéry získala 59 grandslamových titulů, z toho osmnáct ve dvouhře.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy