Krejčíková v bílém, přísná Plíšková. Všechny už jsou v Mexiku, na úvod oblékly šaty

Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková při focení v Guadalajaře před Turnajem mistryň.
Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková na slavnostním zahájení Turnaje mistryň 2021.
Druhá skupina je celá složena z hráček, které jsou na WTA Finals poprvé. Na premiéru se podle výrazu velmi těší mladičká Polka Iga Šwiateková.
Pětadvacetiletá rodačka z Brna se po snové sezoně poprvé v životě probojovala mezi absolutní světovou elitu. Loni v září ještě nebyla ani v první světové stovce, nyní je třetí hráčkou světového žebříčku. Na zahájení se oblékla do bílé barvy.
Česká republika má mezi osmičkou vyvolených v singlu dokonce dvě zástupkyně. Kvalifikovala se i Karolína Plíšková, která se na oficiálním focení prezentovala naopak tmavou barvou šatů.
Foto: Profimedia
ČTK Sport ČTK, Profimedia, Sport
9. 11. 2021 10:31
Mexická Guadalajara poprvé v historii přivítala osmičku nejlepších tenistek světa. Závěrečný podnik sezony, prestižní Turnaj mistryň, začíná už ve středu večer středoevropského času. Podívejte se na fotky z úvodního slavnostního ceremoniálu.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy