Krejčíková se Siniakovou jsou ve finále Turnaje mistryň. Rozhodl až super tie-break

Aktualizováno 17. 11. 2021 8:03
Tenistky Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou si podruhé v kariéře zahrají finále čtyřhry na Turnaji mistryň. Nasazené jedničky vrcholu sezony v mexické Guadalajaře porazily po obratu v semifinále americko-nizozemskou dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová 3:6, 6:3 a 10:6 v super tie-breaku. V singlu si o titul zahrají Anett Kontaveitová a Garbiňe Muguruzaová.
Podívejte se na sestřih semifinále čtyřhry Turnaje mistryň, ze kterého postoupily Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková do finále Turnaje mistryň. | Video: O2 TV

Olympijské vítězky z Tokia Krejčíková a Siniaková se v dnešním finále, které začne o půlnoci českého času, střetnou s dvojicí Sie Šu-wej, Elise Mertensová. Tchajwansko-belgický pár porazil ve druhém semifinále Japonky Šuko Aojamaovou a Enu Šibaharaovou dvakrát 6:2.

"Jsem nadšená, že jsme prošly dál. Je úžasné, že sem chodíte celý týden a dodáváte nám energii. Díky!" řekla Krejčíková na kurtu k publiku, v němž nechyběly české vlajky.

Češkám se ale zpočátku na kurtu moc nedařilo. Letošní šampionky Roland Garros po ztrátě podání Siniakové prohrávaly 1:4. Dva brejkboly na 3:4 nevyužily, pak sice odvrátily při podání Melicharové tři setboly, ale při čtvrtém trefila Siniaková return do sítě.

"Ze začátku jsme moc chybovaly a musely jsme se zlepšit. Bojovaly jsme a začaly hrát agresivněji," řekla Siniaková, jak se nastartovaly k obratu. Na úvod druhého setu vzaly podání Melicharové na 2:0. Siniaková sice i kvůli dvěma dvojchybám přišla o servis na 4:3, ale pak poprvé prorazily podání Schuursové a Krejčíková sadu ukončila čistou hrou.

Super tie-break zvládly bravurně stejně jako v posledním utkání skupiny. Hrály důrazněji, rychle vedly 5:1 a druhý mečbol proměnila Siniaková vítězným volejem mezi soupeřky.

Krejčíková se Siniakovou jsou při své třetí účasti na Masters v deblu v řadě ve finále stejně jako při jejich premiéře v roce 2018 a můžou se stát prvním ryze českým párem, který turnaj ovládne. Z Češek naposledy slavila triumf Andrea Sestini Hlaváčková s Maďarkou Tímeou Babosovou v roce 2017.

Ve finále půjde i o post světové jedničky. Obě Češky v případě vítězství přeskočí Sie Šu-wej a Siniaková ukončí rok jako první hráčka deblového pořadí WTA, Krejčíková bude druhá. Siniaková a Krejčíková už mají také jistotu, že jsou nejlepším párem sezony.

Kontaveitová doplnila Muguruzaovou

Anett Kontaveitová si jako první estonská tenistka zahraje o titul na Turnaji mistryň. V semifinále porazila Marii Sakkariovou z Řecka 6:1, 3:6, 6:3 a ve finále se v mexické Guadalajaře utká se Španělkou Garbiňe Muguruzaovou.

Turnajová osmička Kontaveitovou přestřílela Sakkariovou 32:15 na vítězné údery. Vyhrála letos i sedmé semifinále a bude útočit na pátý titul a třetí v řadě. "Nemůžu uvěřit, že jsem tady, hraju s nejlepšími hráčkami na takhle prestižním turnaji a jsem ve finále," řekla Estonka.

Anett Kontaveitová vs. Maria Sakkariová na Turnaji mistryň | Video: O2 TV

Sakkariovou porazila za dvě hodiny a dvě minuty. V rozhodující sadě ztratila jako první podání a prohrávala 2:3, ale ziskem čtyř her v řadě vývoj otočila a slavila vítězství.

Sakkariové se v semifinálových bojích nedaří. Letos v zápasech o finále prohrála osmkrát z devíti možností a v kariéře má bilanci 3:14. "Těžko se mi o tom mluví. Nevyužila jsem svoji šanci. Byla jsem hodně blízko. Jsem smutná a bolí to," řekla čtvrtá nasazená hráčka.

Bývalá světová jednička Muguruzaová zdolala v prvním semifinále krajanku Paulu Badosaovou dvakrát 6:3. Finále bude odvetou za souboj ve skupině, ve kterém Muguruzaová porazila debutantku na Turnaji mistryň Kontaveitovou dvakrát 6:4.

Obě finalistky jsou právě ze skupiny Teotihuacán, z níž postoupily na úkor českých hráček Barbory Krejčíkové a Karolíny Plíškové.

Tenisový Turnaj mistryň v Guadalajaře (tvrdý povrch, dotace 5 milionů dolarů):

Čtyřhra - semifinále:

Krejčíková, Siniaková (1-ČR) - Melicharová, Schuursová (4-USA/Niz.) 3:6, 6:3, 10:6. Sie Šu-wej, Mertensová (4-Tchaj-wan/Belg.) - Aojamaová, Šibaharaová (2-Jap.) 6:2, 6:2.

Dvouhra - semifinále:

Kontaveitová (8-Est.) - Sakkariová (4-Řec.) 6:1, 3:6, 6:3, Muguruzaová (6-Šp.) - Badosaová (7-Šp.) 6:3, 6:3.