Češky ovládly Turnaj mistryň. Krejčíková zmínila revoluci a rozplakala i Navrátilovou

ČTK ČTK
18. 11. 2021 6:10
Tenistky Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou se staly prvními ryze českými vítězkami čtyřhry na Turnaji mistryň. Nasazené jedničky porazily ve finále v mexické Guadalajaře tchajwansko-belgický pár Sie Šu-wej, Elise Mertensová 6:3 a 6:4. Siniaková díky tomu ukončí rok jako světová deblová jednička.

Titulem ve čtyřhře na Masters Krejčíková a Siniaková navázaly na Andreu Sestini Hlaváčkovou, Hanu Mandlíkovou, Helenu Sukovou a Janu Novotnou, které ale měly vždy partnerku z ciziny. Rekordních třinácti trofejí má Navrátilová, ta ale vyhrála vždy jako Američanka.

Siniaková s Krejčíkovou dnes v Mexiku završily životní sezonu. Před Turnajem mistryň letos vyhrály grandslamové Roland Garros, staly se olympijskými vítězkami v Tokiu a přidaly další dva tituly na okruhu WTA - ovládly Gippsland Trophy a Madrid. Už před finále byly nejlepším párem sezony.

Úvodní set finále se nesl v duchu skvěle servírující Krejčíkové, na síti důrazné Siniakové, která přidala skvělé returny. Krejčíková v první sadě podávala třikrát a ztratila jen jeden fiftýn, a to kvůli dvojchybě. Češky vzaly podání Mertensové na 4:2, pak sice ztratila podání Siniaková, ale vzápětí po voleji Krejčíkové brejkly Sie Šu-wej. Krejčíková sadu doservírovala.

Druhý set rozhodly brejkem Mertensové na 2:0 a při svém podání byly pevné. První mečbol soupeřky odvrátily se štěstím při podání Mertensové. Zápas tak dokončila na podání Krejčíková. Za stavu 30:40 Češky odvrátily brejkbol a druhý mečbol už proměnily a byl ukázkou jejich síly - Krejčíková dala dobrý servis a Siniaková se na síti nemýlila.

"Díky, Báro, že se mnou hraješ. Měla jsi úžasný rok," děkovala Siniaková za spolupráci Krejčíkové během ceremoniálu. "Hru s tebou si moc užívám, hrajeme spolu už dlouho a daří se nám. Těším se, že toho máme ještě hodně před sebou," doplnila Krejčíková.

Při slavnostním vyhlášení si vzaly trofej Martiny Navrátilové právě za dohledu legendy světového tenisu, která v ochozech českému páru fandila a snažila se hráčkám i radit.

Krejčíková poté Navrátilovou i Siniakovou rozplakala, když zmínila, že Česko ve středu slavilo sametovou revoluci. 

"V roce 1989 jsme měli statečné studenty a občany, kteří vyšli do ulic a demonstrovali proti nedemokratickému režimu, který jsme tehdy měli. Jsem ráda, že už tento režim už u nás není a můžeme žít v krásné zemi bez omezení a svobodně," pronesla Krejčíková.

Připomínka událostí, které vedly k pádu komunismu v Československu, silně rezonovala právě u Navrátilové, která kvůli normalizačnímu režimu v roce 1975 emigrovala do USA, kde později získala i občanství. 

"Ne že jsem bojovala se slzami, rozplakala jsem se. Pro mě to tehdy bylo o 14 let pozdě, ale lepší než nikdy," prohlásila později Navrátilová na Twitteru. 

Rozhovor Barbory Krejčíkové a Kateřiny Siniakové po triumfu na Turnaji mistryň | Video: O2 TV

Z pětimilionové dotace turnaje se mezi deblistky rozděloval milion dolarů. Siniaková a Krejčíková si jako neporažené šampionky rozpůlí 360 tisíc dolarů, skoro osm milionů korun.

Siniaková v čele pořadí čtyřhry nahradí Sie Šu-wej a podruhé v kariéře ukončí rok jako první deblistka světa. V roce 2018 byly první společně s parťačkou Krejčíkovou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy