Krejčíková dala naději i Číně, napsal Murray. Svět tleská Češce za drásavý projev

Aleš Vávra Aleš Vávra
19. 11. 2021 15:01
Barbora Krejčíková na Turnaji mistryň v mexické Guadalajaře emotivně uctila výročí sametové revoluce. Její projev, který k slzám dojal i vedle stojící legendu Martinu Navrátilovou, nyní tenisová komunita spojuje s napjatě sledovaným případem Pcheng Šuaj.
Rozhovor Barbory Krejčíkové a Kateřiny Siniakové po triumfu na Turnaji mistryň | Video: O2 TV

O bývalé tenistce, která na začátku listopadu obvinila někdejšího čínského vicepremiéra ze sexuálního napadení, nemá veřejnost stále žádné zprávy. Oficiální státní média sice přinesla její uklidňující prohlášení, tomu ale prakticky nikdo nevěří.

Stále totiž neexistuje žádný přímý důkaz, že je Pcheng Šuaj skutečně v pořádku.

Tlak na Čínu přitom každým dnem významně sílí. K výzvě o podání informací se připojují stále vlivnější osobnosti, média a celou záležitost už má na stole i americký prezident Joe Biden. 

Tenisová komunita se na sociálních sítích spojila do jednolitého šiku, fotka rozesmáté tenistky s hashtagem WhereisPengShuai v posledních dnech zaplavila především Twitter.

Organizace WTA prostřednictvím svého prezidenta Stevea Simona dokonce dala na srozuměnou, že pokud nedojde k ujasnění a svobodnému vyšetření kauzy, stáhne z čínského území všechny své turnaje, i když tím přijde o obrovské finanční prostředky. Čína se v posledních letech stala zejména pro ženský tenis "zlatou žílou".

"Jenže tohle je důležitější než byznys. Ženy musejí být vyslyšeny, ne umlčovány," uvedl Simon pro CNN.

Vyslyšena byla i Barbora Krejčíková po svém deblovém triumfu na Turnaji mistryň. Ačkoli zdánlivě neměla její slova s případem Pcheng Šuaj nic společného a vztahovala se k výročí 17. listopadu 1989, stala se inspirací.

"Momentálně netušíme, kde se Pcheng Šuaj nachází. Ale tahle řeč budiž připomínkou a nadějí, že věci se v budoucnu mohou změnit," napsal na Twitter slavný Brit Andy Murray a sdílel projev Krejčíkové.

Nebyl sám. České šampionce zatleskal i bývalý americký hráč a úspěšný trenér Brad Gilbert.

Jeden z nejsledovanějších tenisových novinářů, Ben Rothenberg z New York Times, zase prohlásil: "S přihlížející Navrátilovou zazněla drásavá slova od Barbory Krejčíkové. O tom, jak moc se zlepšil život Čechů po pádu komunismu v roce 1989. Záměrně či nikoli, tenhle vzkaz perfektně sedne k současnému povstání ženského tenisu proti Komunistické straně Číny."

Pětadvacetiletá česká tenistka ve čtvrtek v Mexiku rozplakala nejen Martinu Navrátilovou a svou spoluhráčku Kateřinu Siniakovou. Její projev zarezonoval i mezi nestrannými sportovními fanoušky na sítích.

"Měli jsme velmi statečné studenty a občany, kteří vyšli do ulic a demonstrovali. A díky nim a jejich oběti moje generace teď může žít v krásné zemi bez omezení a svobodně," řekla Krejčíková za potlesku tribun a zmínila případ Navrátilové.

"Byla donucena emigrovat z Československa kvůli režimu, který tam byl. Muselo být příšerné, když se musela rozhodnout odejít. Měla kuráž a byla tak vnitřně silná, že to dokázala. Přestože pak nebyla v Česku a byla daleko od rodičů a svých nejbližších, tak se s tím dokázala vypořádat a stala se z ní úžasná legenda a úžasný člověk. Moc si jí za to vážím," vyprávěla vítězka letošního French Open.

Krejčíková, při hodnocení zápasu v angličtině většinou suverénní a sdílná, tentokrát očividně bojovala s trémou.

"Byla jsem z toho hodně nervózní. Bylo to těžké, abych to v angličtině nepokazila, aby tomu lidi rozuměli. Byla jsem ráda, že se mi to podařilo a reakce byly pozitivní. Je důležité si připomínat, že to dřív nebylo úplně jednoduché. A je pěkné připomenout to i lidem mimo Česko," vysvětlila třetí hráčka světového žebříčku.

 

Právě se děje

Další zprávy