Vítězná jízda trvá. Krejčíková a Siniaková zkompletovaly sbírku nejcennějších titulů

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 3. 2023 23:05
Tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková ovládly ve čtyřhře turnaj v Indian Wells a získaly poslední titul, který jim ve sbírce velkých deblových trofejí scházel. Ve finále prestižního podniku, který je označován za pátý grandslam, porazily brazilsko-německý pár Beatriz Haddadová Maiaová, Laura Siegemundová 6:1, 6:7, 10:7 a vyhrály i jedenáctý zápas v letošním roce.
Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková s vítěznou trofejí v Indian Wells.
Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková s vítěznou trofejí v Indian Wells. | Foto: Reuters

České deblistky už v minulosti získaly trofeje ze všech čtyř grandslamů, vloni jako sedmý pár v historii zkompletovaly triumfem na US Open kariérní Grand Slam, společně vyhrály Turnaj mistryň a mají i olympijské zlato. Titul z Indian Wells jim ale dosud unikal, maximem byla finálová účast v roce 2019. Naposledy v roce 2021 vypadly ve čtvrtfinále, vloni kvůli zranění Krejčíkové nestartovaly.

V Indian Wells vyhrály jako druhý ryze český pár po Janě Novotné s Helenou Sukovou (1990). Společně získaly 15. titul v kariéře, třetí na turnaji nejvyšší kategorie WTA1000, na který čekaly téměř dva roky od Madridu 2021. Siniaková, jež aktuálně drží 68 týdnů v řadě místo světové jedničky, přidala do sbírky 22. trofej ve čtyřhře. Krejčíková, momentálně dvojka deblového pořadí WTA, má titulů ze čtyřhry 16.

Do dnešního finále vstoupily první nasazené Češky razantně, rychle vedly 4:0 a úvodní set získaly za 28 minut 6:1. Ve druhé sadě se hra vyrovnala a soupeřky šly po podání Siniakové poprvé do vedení. V následujících gamech ale neudržela servis žádná z dalších hráček a set došel do tie-breaku.

Ten zvládla lépe brazilsko-německá dvojice, která v Indian Wells společně startovala poprvé. Od stavu 4:3 získala tři body v řadě a zkrácenou hru ovládla 7:3. Rozhodující super tie-break ale opět odstartovaly lépe favoritky. Soupeřky sice ještě dotáhly na 4:4, Češky pak ale třemi body opět odskočily a náskok už nepustily. Duel uzavřela při druhém mečbolu Krejčíková nekompromisním returnem.

Tenisový turnaj mužů a žen v Indian Wells (tvrdý povrch):

Muži (dotace 10,143.750 dolarů):

Dvouhra - semifinále: Medveděv (5-Rus.) - Tiafoe (14-USA) 7:5, 7:6 (7:4).

Ženy (dotace 8,8 milionu dolarů):

Čtyřhra - finále: Krejčíková, Siniaková (1-ČR) - Siegemundová, Haddadová Maiaová (Něm./Braz.) 6:1, 6:7 (3:7), 10:7.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Odboráři vyrazili k sídlu vlády, budou tam protestovat proti reformě penzí

Stovky odborářů a odborářek se dnes dopoledne vypravily z pražské Letné v průvodu k sídlu vlády, aby před ním protestovali proti zvyšování důchodového věku na 68 let, důchodové reformě a nové emisní normě Euro 7. Protestní akci ke Strakově akademii svolal nejpočetnější odborový svaz KOVO. Předáky zklamalo, že kabinet si jejich výhrady v Praze dnes nevyslechne. Má výjezdní zasedání v Jeseníku.

KOVO patří ke svazům Českomoravské konfederace odborových svazů. Tato největší odborová centrála v Česku protest podporuje. Na dnešní akci dorazili i členové z dalších svazů, a to třeba z úřednických či školských odborů. Do Prahy přijeli také odboráři z automobilky z Mladé Boleslavi a Kvasin. Podporu předem vyjádřili i někteří politici.

U Strakovy akademie by měl vystoupit předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš či šéf mimosněmovních sociálních demokratů Michal Šmarda. Pořadatelé očekávají i předsedkyni komunistů Kateřinu Konečnou či šéfa poslanců SPD Radim Fiala. Předáci svazu KOVO uvedli, že zvali i členy vlády. Zklamalo je, že kabinet nezasedá dnes ve svém úřadu. Jsou přesvědčení o tom, že před nimi ministři do Jeseníku ujeli.

Odbory KOVO kritizují případné další zvyšování důchodového věku na hranici 68 let a proti podobě důchodové reformy. Požadují dřívější důchod pro namáhavá povolání. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) odborářům minulý týden řekl, že reformu dosud nezveřejnil a novelu s úpravou dřívějších penzí pro náročné profese předloží letos ve druhém pololetí. Platit by pak měla od roku 2025. Uvedl, že s uzákoněním důchodového věku na 68 letech ve svých návrzích nepočítá. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko mělo v roce 2021 nejvyšší povinné odvody ze zemí OECD

Česko mělo v roce 2021 nejvyšší odvody na sociální a zdravotní pojištění ze zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zároveň ale byla složená daňová kvóta, kterou tvoří daňové zatížení společně s povinnými odvody, pod průměrem OECD. Uvádí to aktuální brožura ministerstva financí Státní rozpočet v kostce, jejímž cílem je přiblížit problematiku státního rozpočtu široké veřejnosti.

Odvody na povinné pojistné, které platí zaměstnanci, zaměstnavatelé i osoby samostatně výdělečně činné, dosahovaly v roce 2021 v Česku 16,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Na stejné úrovni byly ze zemí OECD také ve Slovinsku. Druhé nejvyšší odvody mělo Slovensko, kde dosahovaly 15,7 procenta HDP, následovalo Rakousko s 15,4 procenta HDP.

Složená daňová kvóta ale byla v roce 2021 v mezinárodním srovnání spíš nižší, když dosahovala 33,8 procenta HDP. Průměr OECD byl 34,2 procenta HDP. Nejvyšší složenou daňovou kvótu ze zemí OECD mělo Dánsko, kde činila 46,9 procenta HDP. Nejnižší byla daňová kvóta v Mexiku, kde dosahovala 16,7 procenta. Ze zemí OECD, které jsou i členy Evropské unie, ji mělo nejnižší Irsko s hodnotou 21,1 procenta HDP.

V letošním roce by složená daňová kvóta v Česku měla dosáhnout 34,5 procenta HDP, a vrátit se tak na úroveň roku 2018. Proti loňsku by měla vzrůst o 1,5 procentního bodu, uvádí publikace Státní rozpočet v kostce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy