Kreativní, chytrá, s rychlýma nohama. Přichází šance pro šestnáctiletou Češku

av av
19. 4. 2022 14:01
Příval mladých českých tenistek mezi dospělou elitu pokračuje. Po Lindách Fruhvirtové a Noskové, které už nakoukly do první dvoustovky žebříčku WTA, přichází v Istanbulu velká šance pro další náctiletou naději Nikolu Bartůňkovou.
Nikola Bartůňková.
Nikola Bartůňková. | Foto: ČTK

Šestnáctiletou českou tenistku čeká v úterý večer premiéra na seniorském okruhu. Na antukovém turnaji v Istanbulu, jehož pořadatelé českému klenotu udělili divokou kartu, se v prvním kole střetne s jednadvacetiletou, výrazně favorizovanou Ruskou Anastasií Potapovovou.

Tenistka ze Štvanice upoutala v turecké metropoli pozornost už loni, dva měsíce po svých patnáctých narozeninách.

Ve chvíli, kdy ještě ani nefigurovala v žebříčku WTA, porazila v istanbulské kvalifikaci 152. hráčku světa, Švýcarku Leonii Küngovou. Šlo o její první kariérní výhru na dospělé túře.

Zatímco před rokem obdržela divokou kartu do kvalifikace, letos už míří rovnou do hlavní soutěže. V žebříčku už klasifikovaná je, dokonce na 408. pozici.

V případě úspěchu v Istanbulu by se Bartůňková mohla mohutně odrazit za svými vrstevnicemi Lindou Noskovou (17 let - 188. místo), Lindou Fruhvirtovou (16 let - 204. místo), Sárou Bejlek (16 let - 325. místo) a Brendou Fruhvirtovou (15 let - 377. místo).

O talentu Bartůňkové v českém tenisovém prostředí nepochybuje takřka nikdo.

"Potenciál tam je obrovský," řekl deníku Aktuálně.cz už před dvěma lety manažer štvanického klubu I. ČLTK Praha Vladislav Šavrda.

"Třeba jen co se týče pohybu, ten je skvělý. Má takový mužský běh, rychlé nohy, to je vždycky dobře," vyzdvihl Šavrda, a specifický styl Bartůňkově dokonce označil za anomálii.

Nikola Bartůňková.
Nikola Bartůňková. | Foto: ČTK

"Její nejsilnější zbraní je kreativita. Změny rytmu, kraťasy, chytrost. To je to, co se mi na ní líbí. Zkusí klidně věci, které ještě nemá úplně zažité," vyprávěl Šavrda.

Sama mladičká tenistka netají vysoké cíle. V jednom ze svých prvních rozhovorů bez váhání prohlásila, že chce být světovou jedničkou a vyhrávat grandslamy.

Jejím nejoblíbenějším turnajem je Wimbledon, reprezentovat svou zemi považuje za poctu a nejvíce obdivuje tři tenisové osobnosti: Rogera Federera, Rafaela Nadala a Petru Kvitovou. 

Bartůňková byla v říjnu společně s Brendou Fruhvirtovou a Sárou Bejlek členkou českého týmu, který dominantním způsobem ovládl juniorský Pohár Billie Jean Kingové.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Rusko poskytne Bělorusku rakety Iskander-M, které mohou nést jaderné hlavice

Rusko poskytne Bělorusku raketové systémy Iskander-M, které mohou nést jaderné hlavice. Na schůzce s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem to v sobotu v Petrohradě řekl prezident Vladimir Putin. Rusko tento systém před lety vyvinulo jako odpověď na budování amerického protiraketového štítu.

"V nadcházejících měsících předáme Bělorusku taktické raketové systémy Iskander-M," řekl Putin podle ruské televize na začátku setkání s Lukašenkem.

Iskander-M je mobilní raketový systém krátkého doletu s dosahem až 500 kilometrů. Naváděné střely mohou nést konvenční i jaderné hlavice.

Bělorusko je v současné době patrně nejbližší spojenec Ruské federace, která je od konce února v ozbrojeném konfliktu s Ukrajinou.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rozhovor Erdogana se švédskou premiérkou ohledně NATO pokrok nepřinesl

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu v návaznosti na telefonát se švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou řekl, že v souvislosti se snahou Švédska vstoupit do NATO nenastal žádný pokrok. Informovala o tom agentura AFP. Více než měsíc poté, co Švédsko společně s Finskem požádaly o přijetí do aliance, a těsně před jejím summitem, tak jednání patrně zůstávají zablokovaná.

"Švédsko musí přijmout opatření týkající se tak důležitých otázek, jako je boj proti terorismu," uvedl turecký prezident. Erdogan podle AFP volá po konkrétních krocích, které reagují na požadavky Turecka.

Ankara svůj odpor vůči zahájení přijímacího procesu se dvěma skandinávskými zeměmi zdůvodňuje jejich údajnou podporou kurdských ozbrojenců, které turecká vláda označuje za teroristy. Kromě toho kritizuje, že Finsko a Švédsko omezují prodej zbraní do Turecka. Dosavadní odpovědi obou zemí na námitky Turecka minulý týden Ankara označila za "hodně vzdálené" od jejích představ.

Zástupci všech tří zemí o věci znovu jednali v pondělí v centrále NATO v Bruselu. Tématu se bude věnovat i summit Severoatlantické aliance v Madridu, který začíná v úterý. Hlavním motivem vrcholné schůzky budou nejspíše důsledky ruského útoku na Ukrajinu, který byl mimo jiné impulsem pro snahy Švédska a Finska vstoupit do NATO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Z věznice Valdice na Jičínsku se v sobotu ráno pokusil uprchnout vězeň

Z věznice Valdice na Jičínsku se pokusil uprchnout vězeň. Než ho vězeňská služba dopadla, podařilo se mu překonat oplocení a ohradní zeď. Oznámila to mluvčí valdické věznice Eva Francová. Informaci s odkazem na TV Jičín přinesl server iDNES.cz. Věznice ve Valdicích patří k nejtěžším českým káznicím. Podle Francové si v ní aktuálně odpykává trest zhruba 1030 vězňů, z toho 18 doživotí.

"Příslušníci věznice okamžitě zareagovali. Vězeň na útěku byl zpacifikován a útěk nedokonal. Příslušníci vězeňské služby použili služební zbraň, nikdo nebyl zraněn. Informace k vězněné osobě podávat nemohu. Je to čerstvá věc, uskutečňuje se vyšetřování. Musí se prošetřit, jakým způsobem k tomu mohlo dojít a podobně," řekla Francová.

Informaci TV Jičín, že mělo jít o třiatřicetiletého muže, který si odpykává trest za vraždu, odmítla komentovat. Podle ní jde ve valdické věznici o ojedinělý případ. "V minulosti nějaké pokusy (o útěk) byly, ale letos a myslím si, že ani loni žádný pokus nebyl," řekla Francová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy