Raritní vítězný úder i osm smazaných brejkbolů. Vondroušová už kouzlí také na trávě

Aleš Vávra Aleš Vávra
25. 6. 2019 11:05
Může Markéta Vondroušová potvrdit vzestup mezi absolutní světovou špičku také na trávě? Na specifickém povrchu, na kterém není zvyklá hrát a na němž ještě v hlavní soutěži na okruhu WTA nevyhrála zápas? Její pondělní travnatá premiéra v jihoanglickém Eastbourne dala jasnou odpověď. Může.
Markéta Vondroušová.
Markéta Vondroušová. | Foto: Reuters

Nebyl to žádný sebevědomý koncert. Vondroušová během utkání prvního kola proti Čeng Saj-Saj z Číny působila nejistě.

Hrála opatrně, nebyla tak aktivní a kreativní, jak si fanoušci během letošní veleúspěšné sezony zvykli. A měla zejména v úvodu problémy s pohybem, které ještě stupňovala drobným mrholením navlhlá tráva.

Ale přálo jí štěstí. V tom, že soupeřka - 43. hráčka světového žebříčku - neměla při startu poslední přípravy na slavný Wimbledon svůj den. Čeng kupila chybu za chybou a první set do jisté míry odevzdala. V rozhovoru s trenérem během přestávky fňukala, že by nepovedený duel raději vůbec nedohrávala. Frustraci ale ve druhém setu setřásla a její výkon se otočil z podprůměru rovnou ke skvělému představení.

Vondroušová tedy nejprve dostala čas na "travnatou" aklimatizaci, aby z ní pak zlepšená hra její protivnice konečně dostala to nejlepší.

Loni prohrála na zeleném povrchu všechna tři první kola, v Hertogenboschi, na Mallorce i na Wimbledonu. Letos začala cennou výhrou 6:2, 6:3, přičemž se za poměrně jednoznačným výsledkem skrývá tuhá bitva, která může brzy dvacetiletou Češku nabít potřebným sebevědomím, jež si na trávě musí budovat prakticky od nuly.

Klíčovým se ukázal být šestý gem druhého setu. Čeng v tu chvíli na kurtu zářila, z 0:2 otočila na 3:2 a při servisu Vondroušové vedla už 40:0. Česká hráčka ale odpověděla smrští prvních servisů a útočného rychlého tenisu, který je na trávě třeba produkovat.

Nejenže odvrátila tři brejkboly, ale v tomtéž gemu ještě dalších pět. Houževnatou Číňanku tím definitivně srazila do kolen.

"Na trávě jsem zatím moc zápasů neodehrála, takže z této výhry mám velkou radost. Myslím, že jsme odehrály slušný zápas," komentovala výhru po utkání a pochvaly se dočkala i od kouče Jana Hernycha. "Maky to zvládla výborně. Dobře servírovala a returnovala. Proti rychlonohé soupeřce si tak vytvářela tlak."

Celkem Vondroušová odvrátila jedenáct z třinácti brejkbolů soupeřky, což znamenalo fantastickou úspěšnost ve výši 85 procent.

Češka se během utkání také blýskla jedním hodně nestandardním řešením na síti, čímž znovu připomněla, jak moc šikovnou levou rukou a herní pohotovostí vlastně disponuje.

Rodačka ze Sokolova si na síti dobře všimla, že je čínská sokyně v dobrém pohybu a že by případný kraťas s největší pravděpodobností doběhla. A tak na poslední chvíli změnila myšlenku a zvláštním a krkolomným, ale naprosto přesným polo-lobem utlumila jakékoli soupeřčiny snahy o obranu. Obě hráčky se pak raritnímu winneru musely pousmát.

Pokud počasí dovolí, čeká Vondroušovou v úterý odpoledne druhé kolo proti 21. hráčce světa Belgičance Elise Mertensové.

"Já ji porazila letos na betonu, ona mě loni na antuce, takže tohle bude zase úplně něco jiného," prohlásila česká tenistka, která by v případě vítězství v osmifinále narazila na krajanku Karolínu Plíškovou.