Konečně je z něj profesionál, rýpl si McEnroe do obrozeného Kyrgiose

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
6. 9. 2022 10:01
Zahrál si finále Wimbledonu, ovládl turnaj ve Washingtonu a teď je ve čtvrtfinále dalšího grandslamu. Hvězda australského tenisty Nicka Kyrgiose září čím dál jasněji. Vyhlášený průšvihář se zvedá a více než excesy za něj promlouvá jeho um s raketou na kurtu. Podle americké legendy Johna McEnroea je za tím větší profesionalita sedmadvacetiletého hráče.
Nick Kyrgios na US Open 2022
Nick Kyrgios na US Open 2022 | Foto: Reuters

Byla to obrovská událost osmifinálových zápasů amerického grandslamu, velká bitva, kterou odnesla aktuální světová jednička a poslední šampion US Open. Rus Daniil Medveděv se rozloučil s New Yorkem a Kyrgios byl tím, koho fanoušci oslavovali.

Nutno dodat, že ani tohle jeho poslední vystoupení se neobešlo bez obvyklých excesů, které jsou s jeho kariérou ve špičce světového tenisu spojené. Jednou se pohádal s rozhodčí za to, že ho příliš uhání v přípravě na servis, pak zase v euforii odpinkl proti pravidlům balón na polovině kurtu soupeře.

Přesto hrál skvěle a zaslouženě postoupil mezi poslední osmičku tenistů ve Flushing Meadows.

"Vítězství Nicka bylo ohromující. Myslím, že překvapil celý tenisový svět tím, jak byl důsledný a agresivní. Nic nevypustil. Ukázal, že je připravený na velké věci," prohlásil bývalý španělský tenista Alex Corretja, jeden z expertů Eurosportu. 

Přitom ještě na jaře si Kyrgios držel pověst průšviháře, který spíš než úspěchy sbírá pokuty za své chování na kurtu. V létě se to ale změnilo a Australan prodává talent, o kterém se u něj léta mluvilo.

"Konečně je z něj profesionál. Dlouhé roky u něj bylo znát, že tenisu nedává všechno. Teď se to změnilo, je to radost vidět, jaký je z něj hráč," popíchl ho na dálku Američan John McEnroe, který sám v kariéře platil za vyhlášeného bouřliváka.

Kde se v Kyrgiosovi vzal přerod ve špičkového hráče? Podle americké legendy a bývalé světové jedničky je základ v servisu.

"Když se podíváte na statistiku, držel si úspěšnost podání přes 70 procent, to je elitní. Asi málokdo si u televize uvědomuje, jak tvrdý servis produkuje nebo jak nebezpečné je i jeho druhé podání. Ten kluk je fenomenální," myslí si McEnroe.

Turnaj se navíc otevřel nějakému senzačnímu vítězi. Po Medveděvovi je ze hry venku také Španěl Rafael Nadal. 

"Pokud bude Nick hrát stejně jako proti Medveděvovi, tak si jde pro vítězství. Když bude servírovat jako v osmifinále, je mu jedno, kdo na druhé straně zrovna stojí. Ani nepotřebuje trenéra, když na to přijde, na kurtu hraje jako génius," nešetří chválou McEnroe.

V boji o poslední čtyřku čeká Kyrgiose téměř vrstevník, jen o rok mladší ruský tenista Karen Chačanov, kterému patří 31. příčka světového žebříčku. 

Sestřih zápasu mezi Karolínou Plíškovou a Viktorií Azarenkovou na US Open. | Video: Asociated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy