Konec výlevů Sereny? Trenér už jí může radit z tribuny. Jdeme s dobou, říká její kouč

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
7. 2. 2020 5:54
Nejen na lavičkách jednou za set, ale rovnou z tribuny během zápasu budou moci trenéři nejlepších světových tenistek pomáhat radami svým svěřenkyním. Pravidlo bude mít premiéru na turnaji v Dubaji a koučové světových hvězd si ho nemůžou vynachválit.
Serena Williamsová a trenér Patrik Mouratoglou
Serena Williamsová a trenér Patrik Mouratoglou | Foto: Reuters

Ten incident tehdy úplně zastínil senzační vítězství mladé Japonky. Naomi Ósakaová vyhrála finále US Open 2018 proti Američance Sereně Williamsové. Ta se během boje o grandslamový titul pořádně vytočila, když dostala od rozhodčího napomenutí za to, že jí v průběhu zápasu na dálku radil její kouč Patrick Mouratoglou.

Na turnajích velké čtyřky jsou rozhovory s tenistkami zapovězené úplně, na okruhu WTA mohli trenéři radit hráčkám jednou za set přímo z lavičky. Teď ženská tour povoluje otěže ještě víc. Od poloviny února budou moci tenistky přijímat pokyny ze svých trenérských lóží. 

"Ať už půjde o slovní povzbuzení, naučená gesta nebo pár vět s instrukcemi, nebudou za to penalizovány. Hráčky mohou takových pokynů využít vždy, když budou hrát na stejné straně, jako mají svůj box s týmem," stojí v oficiálním prohlášení WTA.

I když půjde zatím jen o testovací režim během následujících turnajů počínaje tím v Dubaji od 17. února, trenéři nejlepších tenistek světa si novinku pochvalují.

"Jsem jednoznačně pro. Sice jsem fanoušek tradice, ale ATP i WTA by se měly vyvíjet, a koučování během turnajů je důležitá věc," uvedl Darren Cahill, kouč Rumunky Simony Halepové.

Rozhodnutí potěšilo i trenéra Mouratogloua, který si to v médiích za rady Sereně Williamsové během osudného finále pěkně slízl.

"I když je to zatím jen na zkoušku, považuju to za další krok k profesionalizaci našeho sportu. Jsem rád, že jdeme s dobou," prohlásil francouzský trenér. 

Sám tohle pravidlo asi příliš nevyužije. Jeho osmatřicetiletá americká svěřenkyně je známá tím, že v průběhu roku hraje hlavně grandslamy a jen pár dalších prestižních turnajů.

"V každém případě jsem zastánce koučování přímo na lavičce, pravidlo se zavedlo v roce 2009 a pomáhá zatraktivnit zápasy. Rady trenérů umožňují, aby fanoušek u obrazovky lépe pochopil naši práci a lépe pochopil osobnost hráček," narážel Mouratoglou na to, že díky připnutým mikrofonům diváci slyší poradu na lavičkách.

Nové pravidlo o trénování z týmových lóží by mělo platit na všech větších turnajích okruhu WTA z kategorie Premier a International až do konce sezony, poté si vedení ženské tour vyhodnotí, zda se novinka vyplatila. 

 

Právě se děje

Další zprávy