Konec výlevů Sereny? Trenér už jí může radit z tribuny. Jdeme s dobou, říká její kouč

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
7. 2. 2020 5:54
Nejen na lavičkách jednou za set, ale rovnou z tribuny během zápasu budou moci trenéři nejlepších světových tenistek pomáhat radami svým svěřenkyním. Pravidlo bude mít premiéru na turnaji v Dubaji a koučové světových hvězd si ho nemůžou vynachválit.
Serena Williamsová a trenér Patrik Mouratoglou
Serena Williamsová a trenér Patrik Mouratoglou | Foto: Reuters

Ten incident tehdy úplně zastínil senzační vítězství mladé Japonky. Naomi Ósakaová vyhrála finále US Open 2018 proti Američance Sereně Williamsové. Ta se během boje o grandslamový titul pořádně vytočila, když dostala od rozhodčího napomenutí za to, že jí v průběhu zápasu na dálku radil její kouč Patrick Mouratoglou.

Na turnajích velké čtyřky jsou rozhovory s tenistkami zapovězené úplně, na okruhu WTA mohli trenéři radit hráčkám jednou za set přímo z lavičky. Teď ženská tour povoluje otěže ještě víc. Od poloviny února budou moci tenistky přijímat pokyny ze svých trenérských lóží. 

"Ať už půjde o slovní povzbuzení, naučená gesta nebo pár vět s instrukcemi, nebudou za to penalizovány. Hráčky mohou takových pokynů využít vždy, když budou hrát na stejné straně, jako mají svůj box s týmem," stojí v oficiálním prohlášení WTA.

I když půjde zatím jen o testovací režim během následujících turnajů počínaje tím v Dubaji od 17. února, trenéři nejlepších tenistek světa si novinku pochvalují.

"Jsem jednoznačně pro. Sice jsem fanoušek tradice, ale ATP i WTA by se měly vyvíjet, a koučování během turnajů je důležitá věc," uvedl Darren Cahill, kouč Rumunky Simony Halepové.

Rozhodnutí potěšilo i trenéra Mouratogloua, který si to v médiích za rady Sereně Williamsové během osudného finále pěkně slízl.

"I když je to zatím jen na zkoušku, považuju to za další krok k profesionalizaci našeho sportu. Jsem rád, že jdeme s dobou," prohlásil francouzský trenér. 

Sám tohle pravidlo asi příliš nevyužije. Jeho osmatřicetiletá americká svěřenkyně je známá tím, že v průběhu roku hraje hlavně grandslamy a jen pár dalších prestižních turnajů.

"V každém případě jsem zastánce koučování přímo na lavičce, pravidlo se zavedlo v roce 2009 a pomáhá zatraktivnit zápasy. Rady trenérů umožňují, aby fanoušek u obrazovky lépe pochopil naši práci a lépe pochopil osobnost hráček," narážel Mouratoglou na to, že díky připnutým mikrofonům diváci slyší poradu na lavičkách.

Nové pravidlo o trénování z týmových lóží by mělo platit na všech větších turnajích okruhu WTA z kategorie Premier a International až do konce sezony, poté si vedení ženské tour vyhodnotí, zda se novinka vyplatila. 

 

Právě se děje

před 22 minutami

Carnegie Hall bude mít zavřeno do dubna 2021

Slavná newyorská koncertní síň Carnegie Hall zůstane zavřená minimálně do 5. dubna 2021. Kvůli pandemii koronaviru o tom rozhodli její provozovatelé, píše agentura AP. Tím pádem má Carnegie Hall šanci stihnout jen závěr sezony 2020/21. Budova, která stojí od roku 1891 a zahrnuje tři sály, je zavřená od 12. března. Některé plánované koncerty se uskutečnily on-line. Začátkem příštího roku se kvůli pandemii ruší například večer filmové hudby Johna Williamse, autora soundtracků k Hvězdným válkám či Indiana Jonesovi, nebo vystoupení orchestrů z Vídně a Šanghaje.

Zdroj: AP
před 24 minutami

Starosta Novotný napsal, že chce aby komunista Ondráček "visel". Trestný čin to není, rozhodl soud

Starosta Prahy-Řeporyj Pavel Novotný (ODS) nespáchal trestný čin, když loni v květnu na Twitteru mimo jiné napsal, že by si přál, aby poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) "visel". Na konci září tak rozhodl odvolací Městský soud v Praze, který potvrdil, že by se skutkem měl zabývat správní úřad.

Novotný čelil obžalobě z podněcování k trestnému činu za to, že na twitteru napsal, že by si přál, aby komunistický poslanec Ondráček za návštěvu Doněcké lidové republiky "visel". Reagoval tak na příspěvek předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, který o Ondráčkově cestě na ukrajinské území okupované proruskými separatisty zmínil, že se to "blíží vlastizradě".

Další zprávy