Komentář: Pokora a práce na detailech i bez trenéra. Krejčíková ukázala Češkám cestu

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
14. 6. 2021 11:19
Ještě loni hledala cestu do první stovky, v Paříži ani nefigurovala mezi nasazenými hráčkami, jak je tedy možné, že Barbora Krejčíková nakonec ovládla French Open a zapsala se do tenisové historie? To je otázka, kterou si od soboty klade pořád dokola spousta fanoušků, odborníků a možná i sama hráčka. Přitom odpověď se nabízí.
Barbora Krejčíková
Barbora Krejčíková | Foto: Reuters

Byl horký srpen 2015. S fotografem jsme vyrazili na tenisový turnaj do Plzně s dotací 25 tisíc dolarů. Hlavním tahákem měl být pokus o návrat Nicole Vaidišové, jenže ta si účast na poslední chvíli rozmyslela a bylo po tématu. 

Podniku se ale účastnila i tehdy devatenáctiletá Barbora Krejčíková. Měla čerstvě po maturitě, vyhraný titul v Olomouci a hlavu plnou odhodlání. Cestou na předzápasovou rozcvičku s taškou přes rameno se s námi ochotně zastavila na kus řeči.

"Pořád se mám v čem zlepšovat, je to v podstatě od každého něco, což je dobře, že cítím, že se pořád můžu posouvat dál. Cíl je jasný, do konce roku chci být v první stovce, nejsem tak daleko," říkala tehdy 146. hráčka světa. 

Tou dobou už rok a půl spolupracovala s Janou Novotnou a cítila, že jim to v tréninku klape. Co ale nemohla tušit, že se jí začne dařit víc v deblu než singlu a že kvůli úspěchům s Kateřinou Siniakovou po boku bude muset sny o úspěších ve dvouhře odsunout na druhou kolej. 

Dva roky nato jsme s pár vybranými novináři seděli v Arkádách Pankrác na rozhovoru s Janou Novotnou, která tu vystavovala své wimbledonské trofeje. Krejčíková byla tehdy až ve třetí světové stovce.

"Když se vám daří ve čtyřhře na grandslamu jako jí, tak nestíháte další turnaje na singla. Bylo hrozně těžké nakombinovat program, kam se dostane v deblu a kam ve dvouhře turnaje ITF. Proto se tak propadla," vysvětlovala tehdy.

Tou dobou už nebyla její oficiální trenérkou. Nikdo z nás netušil, že česká legenda bojuje s rakovinou a má před sebou jen půl roku života. Na cestování po turnajích se svěřenkyní neměla síly a chtěla, aby se mladé tenistce věnoval někdo na plný úvazek. Ale i tak nás ujišťovala, že čas Krejčíkové ještě přijde.

A měla pravdu. Přišel v roce 2021.

Za těch šest let od maturity Krejčíková neuvěřitelně vyzrála, tenisově i lidsky. Osud si s ní pohrál. Nabídl jí skvělé výsledky ve čtyřhře, vyhrála dva grandslamové tituly, další tři v mixu, ovládla s Češkami Fed Cup, stala se světovou jedničkou. Kdekdo by si mohl říct: Co chceš? Vždyť je to krásná kariéra.

Jenže dívce z Ivančic to vpálilo do kůže cejch "deblová specialistka", o který nikdy nestála. Pořád věřila, že, když bude pokorná, trpělivá a tvrdě makat, ještě se mezi singlovou elitu dostane. 

Už před šesti lety v Plzni věděla, že potřebuje vylepšovat tak nějak všechno. Nepatří mezi tenisové velikánky, které mají vždy alespoň jednu superschopnost. Ať už je to dělový servis Sereny Williamsové, levácká bomba Petry Kvitové nebo rychlé nohy Simony Halepové. 

Ne, Krejčíková musela pilovat každý úder, každou fázi hry úplně stejně a do posledního detailu, aby v konkurenci obstála. Ani teď, když políbila stříbrný pohár pro vítězku French Open, se asi neshodneme na tom, co je její tajnou zbraní. Je to krásný dlouhý křižný bekhend? Nebo technicky dokonalý forhend? Nebo snad voleje? 

Krejčíková je komplexní tenistkou, která sama vždy nejlíp ví, který v jaké chvíli použít. V semifinále i finále sice v době, kdy jí teklo do bot, čas od času rozhazovala rukama směrem k trenérské lóži a ptala se kouče Aleše Kartuse: "Co mám dělat?"

Ale byl to v podstatě jen prostředek k uvolnění frustrace, než že by si opravdu přála, aby jí brněnský trenér poradil. Zaprvé z tribuny koučovat nesmí a zadruhé to není potřeba, pětadvacetiletá tenistka se naučila spolehnout se sama na sebe. 

Po turnajích jezdila sama

Jasně, před osmifinále proti Sloane Stephensové ji chytila panika, že proti takovému jménu prostě nemůže nastoupit. Ve čtvrtfinále jí občas lekce sebevědomí dávala teprve sedmnáctiletá Američanka. I ze semifinále a finále by se daly sestříhat hodiny materiálu pro psycholožku, se kterou byla Češka během pařížské jízdy v kontaktu. 

To ale ukazuje spíš na věčnou pokoru Krejčíkové, která si stále nepřipadá jako jedna z nejlepších hráček světa, a navzdory skvělým výkonům si občas možná až přehnaně myslí, že je jen na návštěvě u tenisové smetánky. Ale jakmile došlo na míče, které zápas rozhodovaly, měla hlavu i ruce ledově klidné.

Když jste hráčka, která pravidelně objíždí turnaje ITF s nízkou dotací, těžko si můžete dovolit mít trenéra na každé zahraniční cestě. Odměny za vyhrané debly zdaleka nedosahují částek ze singlu, škudlíte každou korunu. Navíc trenér Kartus má i své povinnosti v klubu ve Šlapanicích.

A tak se Krejčíková naučila trénovat i sama. Během koronavirové pauzy dřela na fyzičce, cvičení natáčela a stříhala videa pro sociální sítě, v hotelích pak po večerech zase pilovala klidnou mysl a soustředění při hodinách vyšívání. 

Z toho všeho vzešel na podzim konečně průlom do první stovky a nyní i nečekaný pařížský double. Přitom i s vyhraným titulem ze Štrasburku v zádech byla před turnajem pořád ve stínu jiných českých hvězd.

Jenže Petra Kvitová po třicítce bohužel víc přitahuje zranění a nešťastné náhody než tenisové vavříny. Talentovaná dívčí dvojka Markéta Vondroušová a Karolína Muchova zase hledají cestu, jak udržet tělesnou schránku co nejdelší dobu ve hry schopném stavu. A Karolína Plíšková sezonu co sezonu mění trenéra, aby našla toho, který s ní umíchá vítězný grandslamový koktejl.

Barbora Krejčíková ten recept už má. Objevila totiž šampionku nejdřív sama v sobě. A pak se jí stala i na kurtu.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy