Kola se solí u tenistů? Je to hloupost, sycené nápoje naopak škodí, říká výživový poradce

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
21. 9. 2017 6:11
Podle zástupce daviscupového týmu v neděli čeští reprezentanti nepopíjeli na lavičce během rozhodujícího zápasu baráže alkohol, nýbrž kolu se solí. Podle výživového poradce je to ale hloupost.
Český daviscupový tým.
Český daviscupový tým. | Foto: ČTK

Praha - Ta scénka a její následná dohra ještě začernily už tak trpkou událost sestupu českého daviscupového týmu ze Světové skupiny. Když během nedělního pátého rozhodujícího zápasu v Nizozemsku zachytili tenistu Romana Jebavého, jak na lavičce s úsměvem popíjí kolu, některá tuzemská média nováčka v Navrátilově výběru obvinila z popíjení alkoholu.

Zvlášť, když ho jeden z rozhodčích přišel během utkání umravnit poté, co český deblista Lukášovi Rosolovi při jedné z výměn radil, že jde míček do autu. Druhý den pak tiskový mluvčí týmu Karel Tejkal všechna nařčení dementoval s tím, že hráči popíjeli kolu se solí.

"Ti, kteří závodně sportují, dobře vědí, že se často míchá sladké se slaným. Kluci to ochutnávali a soutěžili mezi sebou. Navíc Roman Jebavý seděl na lavičce šest nebo sedm hodin. Kdyby byl opilý, choval by se jinak," řekl serveru Tenisovysvet.cz Tejkal.

Zvláštní zdůvodnění "popíjecí akce" zanechalo v řadách fanoušků otázku, zda je tento drink mezi sportovci opravu tak běžný. Podle výživového poradce a odborníka Libora Vítka, který spolupracuje i s Českým olympijským výborem při skládání jídelníčků sportovců, jde ale o nesmysl.

"Tohle pít je zvěrstvo a hloupost. Vždyť když si to rozebereme, kola je sycený nápoj a všechny sycené nápoje jsou nejen pro sportovce špatně. Jsou sycené oxidem uhličitým, z kterého se tvoří kyselina uhličitá, sice slabá kyselina, ale pořád je to kyselina, takže pro tělo nežádoucí," říká Vítek.

Kola sice obsahuje kofein, ale ani to není důvod pro její pití. "Dlouhou dobu byl na dopingové listině, teď už ho tam nemáme. Ovšem funguje jen v případě, pokud ho máme velkou dávku a předtím třeba týden od kofeinu abstinujeme. Jinak má diuretické účinky, působí močopudně. Vy si myslíte, že doplňujete tekutiny, ale paradoxně je spíš ztrácíte."

A že by sportovci životně potřebovali k výkonu sůl, to výživový poradce také vylučuje. "Sůl je chlorid sodný, chloridy doplňovat nemusíte. Abyste měli v těle málo chloridů, museli byste být těžce nemocní. Tělo si to dobře reguluje. Sodík stejně tak k žádné nervosvalové činnosti nepotřebujete. Klíčový je vápník, hořčík a kalium. Když už, tak si dát kvalitní ionťák, ale tohle ne," dodává Vítek.

Ať už se tenisté v neděli posilovali na lavičce čímkoli, jisté je, že je v dubnu příštího roku čeká boj o návrat do Světové skupiny. V druhém kole Evropsko-africké zóny vyzvou někoho z trojice JAR, Rumunsko, Izrael.

 

Právě se děje

Další zprávy