Kola se solí u tenistů? Je to hloupost, sycené nápoje naopak škodí, říká výživový poradce

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
21. 9. 2017 6:11
Podle zástupce daviscupového týmu v neděli čeští reprezentanti nepopíjeli na lavičce během rozhodujícího zápasu baráže alkohol, nýbrž kolu se solí. Podle výživového poradce je to ale hloupost.
Český daviscupový tým.
Český daviscupový tým. | Foto: ČTK

Praha - Ta scénka a její následná dohra ještě začernily už tak trpkou událost sestupu českého daviscupového týmu ze Světové skupiny. Když během nedělního pátého rozhodujícího zápasu v Nizozemsku zachytili tenistu Romana Jebavého, jak na lavičce s úsměvem popíjí kolu, některá tuzemská média nováčka v Navrátilově výběru obvinila z popíjení alkoholu.

Zvlášť, když ho jeden z rozhodčích přišel během utkání umravnit poté, co český deblista Lukášovi Rosolovi při jedné z výměn radil, že jde míček do autu. Druhý den pak tiskový mluvčí týmu Karel Tejkal všechna nařčení dementoval s tím, že hráči popíjeli kolu se solí.

"Ti, kteří závodně sportují, dobře vědí, že se často míchá sladké se slaným. Kluci to ochutnávali a soutěžili mezi sebou. Navíc Roman Jebavý seděl na lavičce šest nebo sedm hodin. Kdyby byl opilý, choval by se jinak," řekl serveru Tenisovysvet.cz Tejkal.

Zvláštní zdůvodnění "popíjecí akce" zanechalo v řadách fanoušků otázku, zda je tento drink mezi sportovci opravu tak běžný. Podle výživového poradce a odborníka Libora Vítka, který spolupracuje i s Českým olympijským výborem při skládání jídelníčků sportovců, jde ale o nesmysl.

"Tohle pít je zvěrstvo a hloupost. Vždyť když si to rozebereme, kola je sycený nápoj a všechny sycené nápoje jsou nejen pro sportovce špatně. Jsou sycené oxidem uhličitým, z kterého se tvoří kyselina uhličitá, sice slabá kyselina, ale pořád je to kyselina, takže pro tělo nežádoucí," říká Vítek.

Kola sice obsahuje kofein, ale ani to není důvod pro její pití. "Dlouhou dobu byl na dopingové listině, teď už ho tam nemáme. Ovšem funguje jen v případě, pokud ho máme velkou dávku a předtím třeba týden od kofeinu abstinujeme. Jinak má diuretické účinky, působí močopudně. Vy si myslíte, že doplňujete tekutiny, ale paradoxně je spíš ztrácíte."

A že by sportovci životně potřebovali k výkonu sůl, to výživový poradce také vylučuje. "Sůl je chlorid sodný, chloridy doplňovat nemusíte. Abyste měli v těle málo chloridů, museli byste být těžce nemocní. Tělo si to dobře reguluje. Sodík stejně tak k žádné nervosvalové činnosti nepotřebujete. Klíčový je vápník, hořčík a kalium. Když už, tak si dát kvalitní ionťák, ale tohle ne," dodává Vítek.

Ať už se tenisté v neděli posilovali na lavičce čímkoli, jisté je, že je v dubnu příštího roku čeká boj o návrat do Světové skupiny. V druhém kole Evropsko-africké zóny vyzvou někoho z trojice JAR, Rumunsko, Izrael.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Joe Biden si při hře se psem přivodil vlasovou zlomeninu zánártí

Zvolený americký prezident Joe Biden si při hře se psem Majorem přivodil nepatrné zlomeniny zánártí. Uvedl to podle agentury AP Bidenův lékař po prozkoumání snímku z CT vyšetření. Úřad prezidenta původně oznámil, že Biden při hře se psem uklouzl a vymkl si kotník.

Incident se stal již v sobotu. V neděli pak osmasedmdesátiletého politika pro jistotu prohlédl ortoped v Newarku. Lékař Kevin O'Connor poté oznámil, že vyšetření potvrdilo vlasové zlomeniny na laterální a střední kosti klínovité, které jsou ve střední části chodidla. Podle O'Connora zřejmě bude Biden muset několik týdnu nosit speciální ortézu pro stabilizaci chodidla.

Biden se má úřadu ujmout v lednu a bude skládat přísahu jako dosud nejstarší z amerických prezidentů. Jeho zdravotní stav budou pečlivě sledovat jeho oponenti i spojenci, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy