Když nezvládá média, ať raději nehraje. Hantuchová se opřela do Ósakaové

Sport Sport
24. 8. 2021 7:37
Naomi Ósakaová a mediální povinnosti profesionálního sportovce. Jedno z předních tenisových témat letošní sezony rezonuje i před blížícím se US Open. Nejnověji se k němu vyjádřila bývalá slovenská hvězda Daniela Hantuchová.
Naomi Ósakaová na turnaji v Cincinnati. | Video: Associated Press

Ta k přístupu čtyřnásobné grandslamové šampionky zaujala kritický a nechápavý postoj.

"Tiskové konference jsou prostě součástí naší práce. Přesně to se totiž skrývá za označením profesionální sportovec," uvedla Hantuchová v rozhovoru pro magazín Tennis365.

"Pokud nejsi připravená na tiskovku, bylo by lepší vůbec na turnaji nehrát. Bez médií bychom nikdy nevydělávaly takové peníze, tak jednoduché to je," prohlásila semifinalistka Australian Open z roku 2008.

Potíže třiadvacetileté japonské superhvězdy s médii se naplno projevily v květnu na začátku pařížského Roland Garros.

Ósakaová oznámila, že po svých zápasech nebude navštěvovat povinné tiskové konference. Byla ochotná platit pokuty, jenže poté, co vyšlo najevo, že opakované porušení pravidel může vést až k diskvalifikaci z grandslamů, z French Open raději sama odstoupila.

Svěřila se pak, že tiskovky mají výrazně negativní vliv na její duševní zdraví. Japonka si dala pauzu nejen od novinářů, ale i od tenisu.

Návrat k mediálním povinnostem minulý týden v Cincinnati ale dopadl neslavně, po dotazu jednoho z regionálních žurnalistů se Ósakaová rozplakala.

Přesto Hantuchová postoj japonské superhvězdy nepovažuje za ospravedlnitelný.

"Když nastoupí do turnaje a řekne, že nebude dělat tiskovky, je to jako říct: Budu hrát, ale jen když mi soupeřky budou hrát do bekhendu. Nebo: Dnes se mi nechce podávat, tak budu jen na returnu. Je to neuctivé vůči pořadatelům turnajů," řekla někdejší sedmá hráčka světového žebříčku.

"Obzvlášť v dnešní době, kdy víme, kolik úsilí stojí pořádat turnaje," dodala.

Podle Slovenky je návštěva tiskové konference tím nejmenším, co může profesionální sportovec udělat. "Není žádná jaderná fyzika posadit se na půl hodiny před novináře a povídat si o sportu, který milujete."

Daniela Hantuchová.
Daniela Hantuchová. | Foto: Reuters

Hantuchová přišla i s narážkou na disproporci v tom, jak aktivní je Ósakaová na sociálních sítích a jak na druhou stranu nerada hovoří s médii. "Pokud ze sebe chce shodit nějaký tlak, nejlepší by nejspíš bylo vyhýbat se sociálním sítím. S tím bych začala," poradila na dálku.

"Všichni hráči mají nějaké problémy mimo kurt, je to součást života. Osobně bych to tolik nesdílela s celým světem, raději bych vyhledala profesionální pomoc, možná na chvíli odešla do ústraní, abych získala novou perspektivu a chuť," zkusila se Hantuchová vcítit.

Ačkoliv osmatřicetiletá rodačka z Popradu chápe, jak náročný musí být život přímo ve světlech těch nejjasnějších reflektorů, docházení na tiskové konference je podle ní "to nejmenší, co může hráčka udělat pro pořadatele turnajů".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy