Každý měsíc koupil luxusní auto, pak neměl na jídlo. Byl jsem idiot, lituje hvězda

Sport Sport
10. 10. 2021 13:47
Býval novou světovou tenisovou senzací, o jeho dělovém podání kolovaly legendy. Ve dvaadvaceti hrál finále US Open, o pět let později téhož úspěchu dosáhl na Wimbledonu. Mark Philippoussis ale neustál rychle nabytou slávu spojenou s astronomickými finančními příjmy.
Mark Philippoussis.
Mark Philippoussis. | Foto: ČTK

Australský tenista s řeckými a italskými kořeny se svými životními přehmaty netají. Ostatně, daly mu významnou životní lekci.

Philippoussis vedl život rozmařilé sportovní hvězdy, než mu kariéru předčasně ukončila série zranění. Nejen že potom nedisponoval žádným záložním plánem, navíc bleskově "rozfofroval" veškeré tenisem vydělané jmění. 

"Všichni mi říkali, abych si víc šetřil na horší časy. To jsem ale v tu dobu bral jako projev slabosti," svěřil se nyní čtyřiačtyřicetiletý Philippoussis coby soutěžící v kvazivojenské reality show SAS Australia.

"Byl jsem příliš pohodlný příliš dlouhou dobu," uvedl vítěz jedenácti turnajů na okruhu ATP.

Muž, který během kariéry tenisem vydělal skoro sedm milionů amerických dolarů, utrácel jednorázově obrovské sumy. Jako kdyby neexistoval žádný zítřek.

Svůj vozový park občerstvoval každý měsíc. "Především z nudy," potvrdil bývalý tenista. Vlastnil nejluxusnější Mercedesy, Bentley, Lamborghini nebo Ferrari. Měl i patnáct motorek.

Ilustrativní je jeho historka o tom, jak se potřeboval dopravit domů a neměl zrovna auto po ruce. Místo hromadné dopravy nebo taxíku si bez váhání koupil nový Dodge Viper.

Časy bezmyšlenkovitého rozhazování ale měly svůj smutný konec. Philippoussis nehrál tenis od roku 2006, a když musel o tři roky později už na šestou operaci problematického kolene, sen o pokračování úspěšné kariéry definitivně zhasl.

"Nemohl jsem si v tu dobu dovolit skoro nic. Musel jsem prosit kamarády, aby mi nakoupili nějaké jídlo," svěřil se Australan s ultimátní proměnou životní úrovně.

Zavzpomínal, jak jedl sedm dní za sebou těstoviny se zelím. A odhalil stud a výčitky, které ho pronásledují dodnes zejména ve vztahu k rodičům. Ti se obětovali kvůli tenisové kariéře svého syna.

"Mojí zodpovědností bylo se o ně postarat, ale to jsem nedokázal. Nacházel jsem se v temnotě, měl jsem deprese. Nic nezpůsobí větší bolest v srdci, než se dívat, jak milovaní trpí kvůli mému chování," vyprávěl Philippoussis emotivně.

Vždycky snil, že bude profíkem s raketou.

"A má rodina tomu obětovala všechno. Táta měl dobré místo v bankovním byznysu, kvůli mně ale dal výpověď, aby mi pomohl dosáhnout mých snů. Já pracoval velmi tvrdě a pak jsem byl šťastný, že se dokážu o svou rodinu postarat. Táta ani máma už nemuseli do práce. Pak ale přišla zranění," popsal rodák z Melbourne.

Philippoussis - dvojnásobný šampion Davisova poháru - dodnes nepřestává litovat toho, jak lehkovážně se svými výdělky zacházel.

"Kupoval jsem nová auta a bylo to čistě z nudy. Viděl jsem film Mizerové, měli tam nové Porsche. Zavolal jsem agentovi, aby mi to auto hned sehnal. Až takhle směšný jsem byl."

"Když na to vzpomínám, jen kroutím hlavou a říkám si, jaký jsem byl idiot," dodal Philippoussis s hořkým úsměvem na rtech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Ambasádu USA v Česku dočasně povede diplomatka Agorová. Čeká se na schválení nového velvyslance

Do schválení nového velvyslance povede ambasádu Spojených států v Praze diplomatka Christy Agorová. Velvyslanectví to ve čtvrtek uvedlo na twitteru. Dosud ambasádu vedl chargé d'affaires Michael Dodman. Americký prezident Joe Biden navrhl na velvyslance investora Bijana Sabeta. Nominaci ještě musí schválit americký Senát.

"Bylo mi ctí, že mým posledním diplomatickým úkolem bylo vést americké velvyslanectví v Praze. Vztahy Česko-USA nebyly nikdy silnější. Než bude schválen nový velvyslanec, ambasádu povede zkušená diplomatka Christy Agorová," uvedl Dodman.

Agorová podle webu ambasády před příchodem do Česka pracovala jako ekonomická radová na americké ambasádě v Madridu a jako zástupkyně vedoucího konzulátu USA v Istanbulu. Působila také na diplomatických misích v Pákistánu, v Jeruzalémě a v Botswaně.

Posledním americkým velvyslancem v Praze byl Stephen King, na konci roku 2020 oznámil, že se této pozice s nástupem nového prezidenta Bidena vzdá. Od té doby je post velvyslance neobsazený. King byl v pořadí devátým ambasadorem USA v Česku. Úřadu se ujal v prosinci 2017 po právníkovi Andrewu Schapirovi, se kterým neměl dobré vztahy prezident Miloš Zeman.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

V kauze "dezinfekce" je zřejmě obviněn Berbr, ale nikdo ze současné FAČR

V kauze podezřelé zakázky na dezinfekci stadionů není obviněn žádný ze současných zaměstnanců Fotbalové asociace ČR. FAČR na svém webu naznačila, že jedním z obviněných je trestně stíhaný bývalý místopředseda asociace Roman Berbr.

Policisté v případu obvinili šest lidí a čtyři právnické osoby z podvodu a legalizace výnosů z trestné činnosti. Fyzickým osobám hrozí v případě prokázání viny vězení od dvou do osmi let.

Kauza se rozběhla před dvěma lety ještě za bývalého vedení FAČR. Na nesrovnalosti kolem zakázky na dezinfekci upozornila v prosinci 2020 kontrolní a revizní komise fotbalové asociace. FAČR díky tomu, že jí policie přiznala status poškozené právnické osoby, požádala o možnost přístupu do trestního spisu.

"K vyvrácení pochybností si FAČR zároveň k případu dovoluje potvrdit, že obvinění se v této kauze kromě již medializovaného bývalého druhého místopředsedy FAČR netýká žádného ze současných ani bývalých zaměstnanců či funkcionářů FAČR," uvedla asociace.

Kriminalisté v souvislosti se zakázkou, kterou získala firma bývalého ligového fotbalisty Jiřího Tymicha, zasahovali v sídle FAČR loni v únoru. Půl roku předtím vypukla jiná aféra kolem Berbra týkající se korupce a ovlivňování výsledků zápasů.

Tymichova společnost dostala od FAČR 9,89 milionu korun na dezinfekci 90 stadionů. Podle únorového zjištění Radiožurnálu ale z dokumentů o převodu peněz vyplývá, že si je přerozdělilo více osob. Většinu částky asociace dostala zpět, neboť s dodavatelem uzavřela dohodu o narovnání. Za odvedené práce firmě zbylo téměř 700 tisíc korun.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Omezení vstupu do parku České Švýcarsko se v případě nutnosti může prodloužit

Ministerstvo životního prostředí je v případě nutnosti připraveno prodloužit omezení vstupu do národního parku České Švýcarsko, kde požár zasáhl 1060 hektarů, řekla ve čtvrtek novinářům ministryně Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Opatření jsou platná zatím do 31. srpna. Drony v parku každý den nacházejí možná rizika vzniku ohnisek požáru, na místě jsou stále desítky hasičů.

S monitorováním území pomáhá armáda. Jen za středu podle Hubáčkové drony signalizovaly 33 míst, u nichž je možné, že se rozhoří, a je nutné je sledovat. Místa, která jsou ohrožena požárem, jsou většinou ve špatně přístupných oblastech.

Odborníci mapují, co je možné zpřístupnit. Kontrolují cesty, někde se odstraňují ohořelé stromy. "Nicméně jsou lokality, kam ještě nebylo možné pracovníky, kteří mapují škody, pustit," uvedla ministryně. Geologové zároveň kontrolují skalní masivy.

Vedle vybraných území a lesů je zakázaný v noci od 21:00 do 6:00 i vstup na otevřené turistické trasy. Opatření je preventivní a vzhledem k přetrvávajícímu suchu má omezit riziko vzniku dalšího požáru v lesích. Zákaz vstupu se nevztahuje například na zaměstnance správy parku, záchranáře nebo lidi, kteří se přes území dostávají ke svým nebo pronajatým nemovitostem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy