Nadal a skandál s dresem Atlétika: Když fandím jednomu klubu, musím nenávidět ostatní?

Sport Sport
9. 5. 2018 11:22
Španělský tenisový fenomén probudil diskusi k tématu nenávistného fotbalového klubismu.
Rafaelu Nadalovi byla zima, a tak si kolem krku omotal dres Atlétika. Skandál byl na světě.
Rafaelu Nadalovi byla zima, a tak si kolem krku omotal dres Atlétika. Skandál byl na světě. | Foto: Reuters

Madrid - Když minulý čtvrtek večer zabraly kamery Rafaela Nadala, sedícího na tribuně stadionu Wanda Metropolitano s dresem Atlétika Madrid omotaným kolem krku, dalo se jen těžko předvídat, jak vášnivé debaty se o tomto momentu ve Španělsku povedou ještě týden poté. 

Jenže vedou. Legendární tenista, desetinásobný šampion antukového French Open, se totiž dlouhá léta profiluje jako velký fanoušek konkurenčního Realu Madrid.

A fanoušky Bílého baletu Nadal fandící přímo v lóži Atlética pořádně popudil.

Na sociálních sítích se objevily (a stále objevují) stovky reakcí. Od těch pouze nechápavých až po zlé a nenávistné. Sám tenista už ale veškeré dohady rázně odmítl. Zareagoval po svém a vyjádřil se proti jakémukoli nesnášenlivému klubismu.

"Dobře, tohle je prostě problém dnešní společnosti. Abych byl opravdovým fanouškem jednoho týmu, musím automaticky nenávidět ty ostatní?" položil si světový hráč číslo jedna řečnickou otázku.

Situaci se přesto pokusil těm méně smířlivým příznivcům vysvětlit.

"Ano, jsem velký fanoušek Realu. Ano, mám přátele i v týmu Atlétika. Španělský klub hrál v evropské soutěži proti anglickému týmu. Nevidím důvod, proč bych ho nemohl jít podpořit a užít si fotbal," prohlásil Nadal.

Na odvetný zápas semifinále Evropské ligy proti londýnskému Arsenalu prý rád přijal pozvání. "Moc jsem si to užil, hrál se skvělý zápas," dodal tenista.

Vysvětlovat nakonec musel i dres Atlétika omotaný kolem krku. "Byla mi trochu zima, tak jsem si omotal kolem krku tričko, které mi prezident klubu věnoval," uzavřel Nadal třaskavé téma.

Některé radikálnější fanoušky Realu ale stejně nepřesvědčil o tom, že minulý čtvrtek v Madridu fatálně nezradil své barvy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Mezinárodní Bookerova cena má šest finalistů, Tichý mezi nimi není

Mezi šesti finalisty letošní Mezinárodní Bookerovy ceny za nejlepší knihu přeloženou do angličtiny jsou díla autorů z Francie, Ruska, Dánska, Chile a Argentiny. Ve čtvrtek to oznámila porota, která vybírala ze 13 textů v širším výběru. O šanci na vítězství přišli mimo jiné Keňan Ngugi wa Thiong’o nebo Švéd s česko-polskými kořeny Andrzej Tichý nominovaný za knihu Mizérie, jež byla přeložena také do češtiny.

Dvě třetiny finalistů tvoří spisovatelé, kteří jsou pro anglickojazyčné čtenáře nováčky. Většina jich pochází z Evropy. Cenu může získat například ruská spisovatelka Marija Stěpanovová, Dánka Olga Ravnová, Francouzi Éric Vuillard a David Diop, ale také Argentinka Mariana Enríquezová či v Nizozemsku narozený prozaik Benjamín Labatut, který trvale žije v Chile.

Mezinárodní Bookerova cena je udělována za anglické překlady vydané v Británii či v Irsku. Doprovází ji odměna 50 tisíc liber, v přepočtu asi 1,5 milionu korun, která se rovným dílem rozděluje mezi autora a překladatele. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy