Kanadské zjevení v New Yorku likviduje věhlasné šampionky. Hraje ve stylu Guardioly

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
9. 9. 2021 19:00
Před pár dny oslavila devatenácté narozeniny a už o ní mluví celý tenisový svět. Kanaďanka Leylah Annie Fernandezová vyspělou hrou zaskočila i ty nejostřílenější šampionku na okruhu a zahraje si o finále US Open. K jejím výkonům prý přispívá herní styl, který odkoukala od fotbalového kouče Pepa Guardioly.
Leylah Annie Fernandezová
Leylah Annie Fernandezová | Foto: Reuters

Měří 168 centimetrů, je drobná. Neřekli byste do ní, že by mohla fyzicky i herně přemoct takové ostřílené šampionky, jako jsou Angelique Kerberová, Elina Svitolinová nebo Naomi Ósakaová. Přesto to v New Yorku dokázala.

"Jako malá jsem snila o tom, že jednou budu hrát proti Justine Heninové, když jsem byla starší, chtěla jsem nastoupit proti Sereně nebo Venus Williamsové. Ve svých snech jsem tyhle hráčky porážela. Teď se mi něco podobného povedlo i ve skutečnosti," rozplývala se po postupu do semifinále grandslamu Fernandezová. 

Že Kanadě roste po Genii Bouchardové další talent, se vědělo. Vždyť před dvěma roky ovládla juniorské French Open. Ale že takhle brzy vystřelí mezi nejlepší hráčky světa, když ještě před posledním grandslamem sezony jí v žebříčku patřilo 73. místo, to nikdo nečekal. 

Levou rukou hrající dívka díky vhodnému somatotypu obsáhne celý kurt, soupeřky obehrává ze všech stran a počká si na vhodný moment k útoku. Málokdo ví, že tenhle styl okoukala z fotbalu.

"Fandím Realu Madrid, ale posledních pár let sleduju hlavně Manchester City, protože ho trénuje můj oblíbenec Pep Guardiola. Jeho pojetí fotbalu je hodně blízké mému hernímu stylu," myslí si Fernandezová.

Přijde vám zvláštní, že mladou Kanaďanku baví právě fotbal? Můžou za to rodinné kořeny. Její tatínek Jorge, původem z Ekvádoru, hrál v mládí fotbal na profesionální úrovni. Když zjistil, že jeho dceru chytil tenis, stal se jejím prvním trenérem navzdory tomu, že toho o hře s raketou příliš nevěděl.

"Za hodně mu vděčím, učil mě trpělivosti, pracovitosti. Ukázal mi, jak musím bojovat, abych něco dokázala. V New Yorku není, zůstal v našem domě na Floridě s mladší sestrou, ale hodně si voláme," uvedla.

K velkým zápasům na těch největších stadionech jako by byla předurčená. I ve čtvrtfinále proti Svitolinové po spektakulárních výměnách často hecovala fanoušky k ovacím. Na kurtu působí odhodlaně a sebevědomě na někoho, kdo ještě v Americe nesmí pít alkohol. 

"Tohle showmanství je ve mně tak nějak odmalička. Když jsem měla mít před třídou nějakou prezentaci, strašně jsem se styděla, ale jakmile jsem měla před ostatními zazpívat nebo zatancovat, úplně jsem si to užívala," vzpomíná Fernandezová. 

Pro tanečky bude mít v New Yorku ještě prostor. Pokud tedy porazí další těžkou váhu světového tenisu, ranařku a světovou dvojku Bělorusku Arynu Sabalenkovou.

"Je to úžasná hráčka. Je potřeba si uvědomit, že už v tomhle věku jsou hráčky jako ona těžko k poražení, jsou to ambiciózní bojovnice. Ale má tady snad nejhorší možný los, obávám se, že na silově vybavenou Sabalenkovou už nebude stačit," myslí si zkušený komentátor Eurosportu Mats Wilander před čtvrtečním večerním zápasem. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Americká prokuratura viní zakladatele burzy FTX z uplácení čínských úředníků

Americká prokuratura dnes vznesla nové obvinění vůči zakladateli zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX. Sam Bankman-Fried podle ní uplácením čínských úředníků porušil americký zákon proti korupčním praktikám v zahraničí (FCPA). Informovala o tom agentura Reuters.

Prokurátoři tvrdí, že Bankman-Fried nařídil poskytnutí kryptoměn v hodnotě nejméně 40 milionů dolarů (zhruba 874 milionů Kč) ve prospěch úředníků čínské vlády. Pomocí tohoto úplatku chtěl podle prokurátorů dosáhnout uvolnění účtů patřících jeho investičnímu fondu Alameda Research, které čínské úřady zmrazily. Na těchto účtech byly kryptoměny v hodnotě přes miliardu dolarů.

Převod první části úplatku se podle prokurátorů uskutečnil kolem listopadu 2021 z hlavního obchodního účtu fondu Alameda do soukromé kryptoměnové peněženky a zmrazené účty byly následně uvolněny. Poté podle prokuratury Bankman-Fried schválil převod zbývající části úplatku v hodnotě desítek milionů dolarů.

Jedenatřicetiletý Bankman-Fried již čelí řadě obvinění v souvislosti s kolapsem kryptoměnové burzy FTX. Podle prokurátorů ukradl miliardy dolarů z účtů klientů FTX, aby jimi pokryl ztráty fondu Alameda. Prokurátoři rovněž tvrdí, že Bankman-Fried organizoval poskytování nezákonných politických darů, aby si zajistil vliv ve Washingtonu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

Žalobce zastavil trestní stíhání, kvůli kterému odešel šéf Vojenské policie

Státní zástupce zrušil trestní stíhání bývalého šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům. Uvedla to v úterý Česká televize. Kvůli případu skončil ve funkci Voráčův tehdejší nadřízený, náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. Podle ministerstva obrany Vrchní státní zastupitelství kauzu vrátilo k novému rozhodnutí.

Úterním rozhodnutím Vrchního státního zastupitelství se podle mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánkové v kauze Voráče nic zásadního nezměnilo. Foltýn podle ní loni v prosinci ponechal Voráče v pozici šéfa inspekce Vojenské policie, přestože věděl, že je Voráč obviněn. Poznamenala, že měl nejpozději do osmi pracovních dnů učinit příslušné kroky. "To je v zásadním rozporu s povinnostmi náčelníka Vojenské policie, přičemž plukovník Foltýn o obvinění podplukovníka Voráče neinformoval ani ministryni obrany," uvedla.

Foltýn v únoru požádal o uvolnění poté, co mu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vytkla, že ji o obvinění neinformoval a záležitost se dozvěděla z médií. Navíc podle ní Fotýn měl Voráče na základě dřívějšího rozkazu ministra obrany postavit mimo službu. Foltýn řekl, že podle jeho právního názoru bylo "50 na 50", zda Voráče služby zprostit. Podotkl, že ve chvíli, kdy se jeho nadřízený domnívá, že nesplnil rozkaz, nezbývá mu nic jiného než rezignovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy